10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących nieruchomości gruntowych (FAQ)

Natalia

Natalia 1 miesiąc temu | 5 minuty czytania

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących nieruchomości gruntowych (FAQ)

Kupno nieruchomości pod budowę domu to jeden z najważniejszych etapów całego procesu. Istotne jest więc, żeby bardzo dokładnie sprawdzić każdy detal przed dokonaniem transakcji. Dzięki temu będziemy w stanie uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kupna nieruchomości gruntowych.


1. Jakie są rodzaje działek? 


Nie każdy rodzaj gruntu daje możliwość zrealizowania naszych planów. Rozróżniamy sześć podstawowych rodzajów działek: rolne, leśne, rekreacyjne, inwestycyjne, siedliskowe, budowlane. Warto poznać specyfikację każdej z nich, aby dowiedzieć się, jakie inwestycje można na nich realizować. Najlepszym wyjściem jest oczywiście ta ostatnia opcja, bo wtedy praktycznie bez przeszkód można na takiej działce wybudować dom. Co nie znaczy, że na innych nie jest to możliwe.


2. Od czego zacząć poszukiwania i na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomość?


Nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania wymarzonej działki? Przeglądasz setki ogłoszeń w internecie, jednak żadna z nich nie ma w sobie „tego czegoś”? Szukanie warto rozpocząć od wyznaczenia sobie kryteriów wyboru takich jak: lokalizacja, cena, powierzchnia oraz rodzaj działki. Wielu właścicieli działek na sprzedaż ,mimo posiadania atrakcyjnej działki, nie potrafi jej przedstawić w ogłoszeniu, dlatego bardzo często wizyta na miejscu może okazać się doskonałą opcją. Warto również w takim przypadku poprosić osobę sprzedającą o przesłanie dodatkowych zdjęć terenu.


Zanim zdecydujesz się podpisać umowę kupna nieruchomości, która Cię zainteresowała, warto sprawdzić kilka istotnych kwestii z nią związanych. Są to m.in.: dokładna lokalizacja, rodzaj działki, plan zagospodarowania, możliwości zabudowy, dojazd, prawo własności, dostęp do mediów.


3. Jak wybrać najlepszy grunt pod budowę domu?


Przede wszystkim wybierz odpowiednią wielkość i kształt działki. Najwygodniej wybudować dom na terenie o powierzchni nie mniejszej niż 800-1000 m2. Prosty kształt, zbliżony do kwadratu, nie będzie wymagał specjalnego projektu domu, co znacznie obniży koszty budowy. Warto mieć również na uwadze ukształtowanie terenu na posesji, warunki gruntowe, dostęp do wszystkich potrzebnych sieci, takich jak prąd, woda, kanalizacja i gaz.


4. Jakie czynniki wpływają na cenę nieruchomości gruntowej?


Ceny działek dostępnych na portalach ogłoszeniowych, często nawet tych na pozór takich samych nieruchomości lub do siebie bardzo podobnych, znacząco się od siebie różnią. Proces wyceny wartości nieruchomości jest bardzo złożoną czynnością, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników. Najważniejsze z nich to: lokalizacja, rodzaj działki, kształt i rozmiar działki, dostęp do mediów, plan zagospodarowania, warunki zabudowy oraz infrastruktura drogowa.


Profesjonalna wycena nieruchomości powinna zostać przeprowadzona przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, który określa najbardziej prawdopodobną kwotę, którą klient będzie mógł uzyskać na rynku za działkę w momencie sporządzenia wyceny, biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku i stan nieruchomości.


5. Działka bez dostępu do mediów — pułapka czy dobra okazja?


Kupując działkę pod budowę domu, warto mieć na uwadze, że bez dostępu do prądu i drogi nie jest możliwe otrzymanie pozwolenia na budowę. Zanim zdecydujemy się na kupno działki bez dostępu do mediów, należy przekalkulować, ile będzie kosztowało doprowadzenie ich do działki. Koszty i zasady wykonywania przyłączy poszczególnych mediów różnią się w zależności województwa i właściciela sieci, dlatego tego typu informacje należy sprawdzać u konkretnych dostawców mediów.


6. Jakie dokumenty powinien sprawdzić nabywca przed zakupem działki?


Zanim podejmiesz decyzję o zakupie i otrzymasz akt notarialny poświadczający o byciu właścicielem nieruchomości, koniecznie zapoznaj się ze stanem prawnym tej nieruchomości następującymi dokumentami: księga wieczysta nieruchomości, wypis z rejestru gruntów, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Warto dotrzeć też do specjalistycznych raportów (np. za pośrednictwem Buylando), które szczegółowo opisują wiele istotnych parametrów danego terenu.


7. Jakich formalności trzeba dopełnić po zakupie działki?


Po podpisaniu umowy o zakup działki czeka Cię jeszcze kilka formalności, których należy dopilnować. Są to między innymi:  • wniosek o dokonanie wpisu w księgach wieczystych,

  • formularz nabycia nieruchomości do złożenia w urzędzie gminy,

  • weryfikacja transakcji w urzędzie skarbowym,

  • opłaty notarialne po wizycie u notariusza,

  • podatek od czynności cywilnoprawnych.


8. Co to jest plan miejscowy? 


Plan miejscowy, czyli inaczej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) to dokument zawierający informacje dotyczące tego, co możemy zbudować na danej działce. Jest uchwalany przez radę gminy. Jednak nie wszystkie tereny w Polsce są nim objęte. Jeśli interesująca nas działka nie jest nim objęta, musi wystąpić do odpowiedniego organu (urzędu miasta lub gminy) o wydanie tzw. warunków zabudowy.


9. Kiedy najlepiej kupić działkę? 


Najbardziej rozgrzany na rynku nieruchomości okres to przede wszystkim wiosna i wczesna jesień. Nie oznacza to jednak, że nie warto szukać działki w trakcie innych pór roku. Aktywne poszukiwania nieruchomości w najlepszych portalach z ogłoszeniami są niezwykle opłacalne, ponieważ szczególnie poza sezonem można trafić na bardzo dobrą ofertę — na przykład w sytuacji, w której ktoś szybko chce sprzedać daną nieruchomość.


10. Czy warto korzystać z usług biur nieruchomości? Kupno i sprzedaż nieruchomości


Decydując się na sprzedaż lub kupno nieruchomości musimy podjąć decyzję czy chcemy to robić samodzielnie, czy też decydujemy się na pomoc profesjonalisty. Wiele nieruchomości na sprzedaż dostępnych na najpopularniejszych portalach pośredniczących w sprzedaży nieruchomości pochodzi od pośredników w obrocie nieruchomościami, dlatego często jesteśmy zmuszeni do skorzystania z ich usług w przypadku kupna działki. Prowizja agencji nieruchomości pokrywana jest najczęściej przez osobę kupującą, więc musimy mieć na uwadze dodatkowe opłaty.


Wybierając pomoc biura nieruchomości, będziemy musieli podpisać umowę pośrednictwa. Istnieją dwa rodzaje umów: umowa otwarta dająca możliwość współpracy z wieloma pośrednikami w tym samym czasie oraz umowa na wyłączność, która często wiąże się z większym zaangażowaniem w sprzedaż ze względu na pewność otrzymania wynagrodzenia przez osobę pośredniczącą.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa to często spotykany sposób użytkowania gruntów rolnych zawierany p...

Natalia

Natalia 6 dni temu | 3 minuty czytania

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Zanim dojdzie do wybudowania jakiejkolwiek infrastruktury na działce, każdego właściciela...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Jesteś zapalonym żeglarzem? Uwielbiasz ciszę i relaks związany z przemierzaniem spokojnych...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426