Inwestycja w grunty. Dlaczego warto inwestować teraz?

Agnieszka

Agnieszka 9 miesięcy temu | 4 minuty czytania

Inwestycja w grunty. Dlaczego warto inwestować teraz?

Co by się stało, gdyby Twoje pieniądze jutro straciły wartość? To pytanie otwiera głowę, gdy zdasz sobie sprawę, że nie jest to scenariusz kompletnie abstrakcyjny. Rosnące ceny powodują realny spadek wartości naszych pieniędzy. Nic więc dziwnego, że na potęgę szukamy bezpiecznych i potencjalnie rentownych lokat kapitału.


Inwestycja w grunty to trend, który nabiera rozpędu od lat. Do tego stopnia, że być może zastanawiasz się, czy jeszcze warto się nim interesować.


Galopująca inflacja i spadek opłacalności lokat.


Narodowy Bank Polski regularnie przeprowadza ankietę wśród czołowych ekonomistów w Polsce. Na tej podstawie obliczany jest prognozowany wskaźnik inflacji. Na 2021 rok wynosi on 2,5%. Jak to rozumieć w kontekście inwestycyjnym? Bardzo prosto. Dopiero inwestycja, która przynosi roczny zwrot w wysokości 2,5% kosztów, pozwoli Ci utrzymać wartość Twoich pieniędzy.


Lokaty bankowe nie spełniają obecnie tego kryterium, co wynika z rekordowo niskich stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dlaczego stopy procentowe są niskie? Ponieważ koszty obsługi rosnącego w wyniku pandemii zadłużenia naszego państwa są wówczas stosunkowo niewielkie. Można również przypuszczać, że RPP planowała w ten sposób ułatwić Polakom zaciąganie kredytów, które przy niskich stopach procentowych są... nisko oprocentowane.


Niestety banki nie są skore do współpracy w tym zakresie i zwiększają swoje wymagania wobec inwestorów. Co gorsza, niskie stopy procentowe z reguły napędzają inflację. I w ten sposób błędne koło się zamyka.


Wady i zalety inwestycji w nieruchomości gruntowe.


W powyższej sytuacji trudno się dziwić, że nasi rodacy wypłacają pieniądze z banków i lokują je w nieruchomościach. Inwestycja w grunty jest szczególnie popularna, ponieważ nie musimy w jej przypadku ponosić kosztów regularnych remontów, jak przy mieszkaniach i domach. Ceny ziemi w małym stopniu zależą też od cen akcji czy obligacji.


Raport „Private Real Assets: Diversification creates resiliance" opublikowany na portalu Savvy Investors wskazuje również na ważny fakt. Stopy zwrotu z ostatnich 29 lat z aktyw fizycznych, do których zalicza się grunty, były bardzo zbliżone do stóp zwrotu z rynku akcji. Inwestycje takie cechowały się jednak mniejszą chwiejnością.


Nie mówiąc już o tym, że grunty rolne czy budowlane można stopniowo zagospodarować. A później czerpać zyski z wynajmu stojących na nich obiektów mieszkalnych, magazynowych, letniskowych i innych.


Inwestycja w ziemię. Co zmieniła pandemia?


Jeśli trend utrzymujący się ponad ćwierć wieku Cię nie przekonuje, zerknijmy na rok ubiegły. Podczas pandemii duża część Polaków mogła pracować zdalnie. To sprawiło, że rzeczywistość, w jakiej żyliśmy do tej pory, uderzyła nas ze zdwojoną mocą. Ciasne mieszkania w centrum miasta wiele rodzin postanowiło zamienić na podmiejski dom. W niepewnych czasach potrzeba kontaktu z naturą okazała się nadrzędna, co wpłynęło na rynek nieruchomości.


Interesujący raport sporządzono dla portalu Bankier.pl, „Pulsu Biznesu" i Cenatorium. Wynika z niego, że działki w województwie małopolskim, wielkopolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim podrożały w I kwartale 2021 r. o 19,8 do 23,8% w porównaniu z I kwartałem 2020 r. W pozostałych województwach wzrost cen był kilkuprocentowy. Jedynie województwo mazowieckie zaliczyło spadek cen działek o 5,5%.


Jak wygląda raport, jeśli chodzi o same największe miasta? W omawianym przedziale czasowym największy wzrost wartości gruntów zanotowano w Łodzi (23,3%), Olsztynie (22,3%) i Krakowie (20%). W Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie i Warszawie wzrost cen wyniósł od 2,9% do 8,8%. Jedynie w Poznaniu ceny gruntów utrzymały się na podobnym poziomie, co przed rokiem.


Prognozy w inwestowaniu. Dobry czas na inwestycję w grunty?


Z zebranych powyżej danych wynika wyraźnie, że mamy do czynienia z prawdziwym boomem inwestycyjnym. Wszelkie prognozy wskazują, że utrzyma się on jeszcze przez chwilę. W późniejszym okresie ceny nieruchomości nadal będą rosły, choć wzrost ten nie będzie już aż tak spektakularny. Wyjątkiem mogą się okazać działki niewielkie, na które jest największy popyt.


Jeśli więc dysponujesz dużym kapitałem, warto rozejrzeć się za ziemią, którą można łatwo podzielić na mniejsze działki na sprzedaż. Gdy Twój kapitał jest niewielki, koniecznie inwestuj teraz. Za parę miesięcy ziemia będzie warta więcej. W przeciwieństwie do Twoich pieniędzy.

Nowe grunty już wkrótce!

Osada Jelenia Góra

Działka położona pod Jelenią Górą z niezwykłą panoramą na najwyższe i najpiękniejsze pasmo Sudetów - Karkonosze.

Zarezerwuj i bądź pierwszy!
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej. Jak sprawdzić działkę przed zakupem?

Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej. Jak sprawdzić działkę przed zakupem?

Z rok na rok na rynku nieruchomości spada liczba działek, które nie zostały objęte...

Natalia

Natalia 4 dni temu | 4 minuty czytania

W jakie grunty warto inwestować? Działki inwestycyjne w Osadzie Pokój jako lokata kapitału

W jakie grunty warto inwestować? Działki inwestycyjne w Osadzie Pokój jako lokata kapitału

Szalejąca inflacja na poziomie 12,3% i powiązane z nią wzrosty cen powodują realny spadek...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 3 minuty czytania

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących nieruchomości gruntowych (FAQ)

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących nieruchomości gruntowych (FAQ)

Kupno nieruchomości pod budowę domu to jeden z najważniejszych etapów całego proces...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 5 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426