Działki z widokiem na góry. Stały dochód czy nowy dom?
Nie masz czasem dość płaskich terenów? Nie kojarzą Ci się z nudą i monotonią? A gdyby tak pomyśleć o własnym zdrowiu i zapewnić sobie niezwykłe doświadczenia za każdym razem, gdy spojrzysz w okno? Oglądasz właśnie działki z widokiem na góry. A to oznacza, że jesteś bliżej spełnienia tego marzenia, niż kiedykolwiek wcześniej.
Sprawdź, z czym wiąże się zakup konkretnego typu działki w górach. A także, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Dlaczego działki budowlane w górach są tak poszukiwane?
Ponieważ takie grunty zdecydowanie najłatwiej zabudować. Nawet jeśli na początek chcesz mieć po prostu kawałek ziemi, na której rozstawisz namiot. W przyszłości nie staniesz przed koniecznością przekształcania oglądanej działki na sprzedaż. Unikniesz tym samym wielu trudności. Takie działki są oczywiście nieco droższe niż grunty rekreacyjne lub rolne. Jednak nabywając je, zyskujesz pewność, że postawisz tu dom, gdy zbierzesz na to środki.
Działki rekreacyjne z widokiem na Tatry, Sudety, Karkonosze, Beskidy...
Druga opcja to zakup rekreacyjnej działki z widokiem na góry. Dokonując takiego wyboru, świadomie rezygnujesz z budowania tu domu mieszkalnego. Zdarza się oczywiście, że działkę rekreacyjną udaje się przekształcić na budowlaną. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.
Na działce przeznaczonej do rekreacji indywidualnej wybudujesz bez trudności dom. Możesz go nawet ocieplić i korzystać z niego o każdej porze roku. Nie zameldujesz się w nim jednak, ponieważ z definicji nie będzie to budynek mieszkalny.
Czy warto kupować działki rolne w górach? Z czym to się wiąże?
Z trudnościami natury formalnej. Po pierwsze nie każdy może kupić grunty rolne – zwłaszcza takie, których powierzchnia jest bardzo duża. W Polsce obowiązują także przepisy dotyczące ochrony najlepszych gleb. Jeśli więc kupisz żyzne grunty, nie uda Ci się przekształcić ich później w budowlane. Wiele zależy również od podejścia danej gminy. Z tego względu zanim skontaktujesz się z właścicielem próbującym sprzedać grunty rolne, oszacuj ryzyko i potencjalne konsekwencje.
A gdyby tak kupić widokową działkę z domem? Kiedy ma to sens?
Wtedy, gdy dom zwyczajnie Ci się podoba. Wielu inwestorów ma własną wizję tego, jak powinien wyglądać dom z ich marzeń. Wówczas znalezienie budynku idealnie wpasowującego się w ich oczekiwania może być trudne. W górach stosunkowo łatwo można znaleźć domy drewniane i murowane. Zwykle mają one dość strome zadaszenie, co zabezpiecza dach przed zapadnięciem się w zimowe, śnieżne miesiące.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i warunki zabudowy.
Takie aspekty, jak kąt nachylenia połaci dachowych, określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Znajdziesz tam również wskazówki dotyczące dopuszczalnej wysokości budynku czy jego przeznaczenia. Na niektórych terenach w MPZP znajduje się nawet zakaz używania konkretnych materiałów wykończeniowych. Jeśli MPZP nie obejmuje upatrzonej działki z widokiem na góry, właściciel ziemi powinien Ci pokazać warunki zabudowy.
Księga wieczysta nieruchomości. Czego naprawdę się z niej dowiesz?
Przede wszystkim tego, kto jest jej właścicielem. Co da Ci absolutną pewność, że rozmawiasz o transakcji z odpowiednią osobą. Zobaczysz również, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Czy nie została na niej ustanowiona służebność gruntowa. W księgach wieczystych zapisuje się też dokładną powierzchnię działki. Jak widzisz, są to informacje podstawowe, a jednocześnie niezbędne, gdy myślisz o dokonaniu zakupu gruntów.
Kupując działkę z widokiem na góry, sprawdź badania geologiczne.
Działki w górach mogą Ci sprawić tylko jedną trudność. Zdarza się, że budowa na nich jest utrudniona. Od czego zależy, czy jest tak w przypadku działki, która wpadła Ci w oko? Od dwóch czynników. Pierwszym jest nachylenie terenu. Drugim stabilność gruntu. W Buylando przy każdej ofercie znajdziesz pełną dokumentację działki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której Twoje wyobrażenia nie pokryją się z rzeczywistością. A decyzję o wyborze ziemi podejmiesz w pełni świadomie.