Dodaj ogłoszenie
6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem działki na sprzedaż. Oferty idealnych działek i gruntów - o czym pamiętać?
| 2 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (3)

6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem działki na sprzedaż. Oferty idealnych działek i gruntów - o czym pamiętać?

Asia

Asia

Zakup idealnej nieruchomości nie należy do najłatwiejszych. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepszą działkę? Jest kilka rzeczy, które powinno się sprawdzić będąc zainteresowanym działką na sprzedaż.

Ogłoszenia działek w atrakcyjnych lokalizacjach.


Decydując się na zakup działki jedną z najważniejszych decyzji jest ta odnośnie jej lokalizacji. Zastanów się nad okolicą, która cię interesuje. Pamiętaj, że każda lokalizacja ma swoje zalety, ale i wady. Przykładowo działki zlokalizowane w górach będą zapewniały niezapomniane widoki i spokojną, przyjemną atmosferę, jednak w zimie dojazd drogą do niektórych miejsc może być utrudniony przez opady śniegu, zaś działka położona nad mazurskim jeziorem zapewni bliski kontakt z przyrodą, świetną infrastrukturę turystyczną, ale i będzie wiązała się z ryzykiem powodzi ze względu na pobliski zbiornik wodny.

Grunt o odpowiedniej powierzchni.


Działki i grunty na sprzedaż można znaleźć w różnorodnych kształtach i rozmiarach. Kolejną bardzo ważną rzeczą, która będzie miała wpływ między innymi na cenę działki jest jej powierzchnia. Warto przemyśleć, jakich rozmiarów teren spełni twoje oczekiwania i będzie najlepszy względem twoich potrzeb. Działka duża, mała? Działka w kształcie prostokąta? Pomóc w określeniu tego może ustalenie przeznaczenia poszukiwanej działki - budowa domu jednorodzinnego, gospodarstwo rolne czy może ma być to działka inwestycyjna?

Działka budowlana, rekreacyjna czy działka inwestycyjna? Typ działki adekwatny do potrzeb.


Zgodnie z przepisami istnieje sześć typów działek - rolne, budowlane, siedliskowe, rekreacyjne, inwestycyjne oraz leśne. Trzeba pamiętać, że z każdym typem działki wiążą się inne możliwości oraz ograniczenia. Poszukując działki pod budowę domu swoją uwagę należy skierować w stronę działek budowalnych, których cechy spełniają kryteria budowy zgodnie z planem miejskiego zagospodarowania. Osoby zainteresowane domkiem letniskowym będą poszukiwały zaś działki rekreacyjnej. za to kupujący kierujący się w stronę gospodarstwa rolnego będą szukali ogłoszeń z działkami rolnymi.

Plan zagospodarowania nieruchomości - zabudowa i inne możliwości.


Wspomniany wcześniej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w skrócie MPZP, jest dokumentem przyjmowanym przez radę gminy. Zawiera on wiele istotnych informacji, które należy poznać przy chęci zakupu nieruchomości. Dzięki niemu można dowiedzieć się na temat możliwości zabudowy na danym terenie, dozwolonej wysokości budynków, wymaganej kolorystyki elewacji, zasad kształtowania dachów oraz przekształcania zieleni, a także dojazdu do działki.

Działka na sprzedaż z dostępem do mediów.


Sprawdzenie, czy działka posiada dostęp do mediów, to ważny aspekt przy zakupie nieruchomości. Bez dostępu do wody, prądu i gazu budowa domu czy prowadzenie działalności gospodarczej może być bardzo utrudnione, a nawet niemożliwe. Ponadto, brak dostępu do mediów może wpłynąć na wartość nieruchomości. Dlatego warto dokładnie zbadać, czy działka posiada wszystkie niezbędne media, a w przypadku braku, zastanowić się, jakie koszty będą związane z ich doprowadzeniem na działkę.

Działki i grunty oraz koszty zakupu. 


Jedna z najważniejszych kwestii w całym procesie zakupu działki, czyli finanse. Koszty zakupu działki mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, między innymi tych wspominanych wcześniej. Należy wziąć pod uwagę nie tylko sam koszt zakupu, ale także inne wydatki związane z posiadaniem nieruchomości, takie jak opłaty za media, podatki, koszty notarialne i geodezyjne, jak również koszty związane z użytkowaniem terenu. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie działki dokładnie przeliczyć wszystkie koszty, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Po uwzględnieniu tych paru istotnych kroków wybór i zakup działki stanie się zdecydowanie prostszy, a co za tym idzie - przyjemniejszy i bezpieczniejszy. Warto upewnić się w każdej z tych kwestii co do rzetelności informacji, aby uniknąć ewentualnych problemów i komplikacji w przyszłości.
Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij