Dodaj ogłoszenie
Jak sprawdzić klasę gruntu na działce? Odrolnienie działki rolnej.
| 6 minuty czytania | ocena artykułu 2.0 (4)

Jak sprawdzić klasę gruntu na działce? Odrolnienie działki rolnej.

Agnieszka Szczepanowska

Agnieszka Szczepanowska

To świetny pomysł na dobry biznes. Kupujesz działkę rolną. Później wystarczy ją odrolnić i możesz budować dom. Jest tak? Niestety to nie takie oczywiste.


Wstrzymaj się chwilę, gdy przeglądając mapy Buylando.io znajdziesz działkę rolną w interesującej okolicy. Zamiast pędzić na złamanie karku po telefon i od razu umawiać się na oglądanie, zdobądź najpierw informacje o tym, co może Cię czekać. Może się okazać, że wiedząc, jak sprawdzić klasę gruntu na działce, unikniesz poważnych strat finansowych.


Działka rolno-budowlana. Co to właściwie oznacza?


Najprościej rzecz ujmując, jest to działka, na której prawdopodobnie można coś wybudować. Składa się bowiem z części rolnej i części budowlanej. Kiedy budowa jest możliwa? Wyłącznie wtedy, gdy zezwalają na to odpowiednie dokumenty. Konkretniej chodzi tu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W wypisie z MPZP można znaleźć szczegółowe informacje o tym, jakim regułom podlegają działki oznaczone jako rolno-budowlane na tym terenie.


Wypis i wyrys z MPZP możesz uzyskać w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli plan zagospodarowania nie objął danej działki, trzeba będzie w tym samym miejscu wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.


Kiedy trzeba wnioskować o wyłączenie z produkcji rolnej?


Wiele zależy od klasy gruntów. Im jest niższa, tym większa szansa, że odrolnienie przebiegnie bez większych komplikacji.


W Polsce wyróżnia się 9 klas gruntów rolnych. Zakłada się, że najłatwiej jest odrolnić działki o klasie od IVa (gleby orne średniej jakości, lepsze) do VI (gleby orne najsłabsze) i VIz (gleby orne pod zalesienia). Jeśli grunty mają klasę od I (gleby orne najlepsze) do IIIb (gleby orne średnio dobre), może się okazać, że mają zbyt dobry potencjał dla rolnictwa. A w związku z tym dla gminy odrolnienie ich będzie nieopłacalne.


Jak sprawdzić klasę gruntu na działce? Jak klasyfikuje się użytki rolnicze?


Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta i złożyć stosowny wniosek. Dane o klasie gleby znajdziesz w wypisie i wyrysie z ewidencji gruntów i budynków. Jest za to pobierana opłata, ale możesz ją zmniejszyć. Na potrzeby określenia klasy gruntów wystarczy Ci uproszczona wersja, której wydanie kosztuje około 30 zł.


Jeśli chcesz uzyskać takie informacje za darmo, możesz spróbować swoich sił w urzędzie miasta lub gminy, zasięgając porady u urzędników. Przy okazji zapytaj o to, czy w tym przypadku odrolnienie będzie konieczne. W miastach często nie trzeba przeprowadzać tej procedury nawet przy gruntach wyższej klasy.

To może Cię zainteresować: Działki na sprzedaż w Mrągowie. Na co zwracać uwagę podczas szukania gruntów?


Czy warto kupić działkę, która wymaga odrolnienia?


Zdecydowanie warto. Ale tylko wtedy, gdy odrolnienie jej i budowa domu jednorodzinnego nie będą zbyt skomplikowane. Zdobyta powyżej wiedza o tym, jak sprawdzić klasę gruntu na działce, może być zresztą dobrym argumentem przy negocjacjach cenowych. Przeszkodą może być jeszcze coś. Otóż okazuje się, że nie każdy może kupić tego rodzaju grunty.


Do połowy 2019 roku wyłącznie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa mógł udzielić zgody na zakup nieruchomości rolnej przez osobę, która nie jest rolnikiem. Obecnie osoby bez statusu rolnika mogą kupić bez problemu ziemię, której powierzchnia nie przekracza 1 hektara. Jeśli działka jest większa, trzeba będzie ją podzielić przed zakupem. A tylko od obecnego właściciela zależy, czy zdecyduje się to zrobić.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij