Dodaj ogłoszenie
Atrakcje turystyczne w Małopolsce. Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć
| 4 minuty czytania

Atrakcje turystyczne w Małopolsce. Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Aleksandra

Aleksandra

Dawna stolica Polski i jej okolice ściągają turystów z całego świata. Bogate dzieje i kultura tego regionu działają jak magnes na miłośników historii, sztuki, judaiki, a także aktywnego wypoczynku. A Tatry i Pieniny to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie każdego, kto kocha góry.


Kopalnia Soli w Wieliczce - atrakcja wpisana na listę UNESCO


Przez 700 lat wydobywano tutaj sól. Komory, takie jak Pieskowa Skała, Weimar czy Michałowice wydrążone w skale zapierają dech w piersiach. Czekają tu na Ciebie solankowe jeziora a także Muzeum Żup Krakowskich. Zejdziesz 135 m. pod ziemię i przejdziesz 3,5 km, poznając historię tego miejsca i pracę górników. Wybierając Trasę Górniczą, wcielisz się w prawdziwego ślepra. Zaopatrzony tylko lampę zejdziesz do mrocznych miejsc zlokalizowanych przy najstarszym szybie Regis.


Pieniny i Dunajec - malownicza kraina w cieniu Tatr


Zamiast przeciskać się w tłumie nad Morskim Okiem, wybierz pasmo gór hipnotyzujących swoim pięknem. Przyroda i widoki są tutaj niepowtarzalne, a pokonanie szlaków nie wymaga specjalnego przygotowania i kondycji.


Odwiedź Wąwóz Homole - rozciąga się on na długość 800 m., a przyrodniczych atrakcji kryje co nie miara. Wiedzie przez niego również szlak na Wysoką, najwyższy szczyt w Pieninach.


Wdrap się na Sokolicę i Trzy Korony - z Okrąglicy roztacza się widok na Beskid Sądecki, Gorce, Przełom Dunajca, Magurę Spiską, Tatry, a jeśli jest dobra widoczność - dostrzeżesz też Babią Górę.


Szlaków turystycznych zarówno w Pieninach jak i Tatrach jest sporo - bez problemu zaplanujesz ciekawą jednodniową wycieczkę, jak i dłuższą wędrówkę z noclegami.

To może Cię zainteresować: Pieniny – atrakcje i szlaki, które warto zobaczyć.


Pustynia Błędowska - miejsce dla spragnionych przestrzeni


Wszystko zaczęło się od lodowca, który sunąc z północy, przyniósł tony piasku. W kolejnych okresach teren ten porósł sosnami, które w średniowieczu zostały wycięte pod działalność hutniczą.


Choć Pustynia Błędowska jest niewielka, na jej terenie działo się całkiem sporo - to tutaj Afrika Korps ćwiczyły swoje oddziały podczas II Wojny Światowej, kręcono Faraona i testowano polskie rakiety kosmiczne.


W pobliskiej miejscowości Chechło znajduje się punkt widokowy na pustynię. Ze wzgórza Czubatka i kompleksu Róży Wiatrów w Kluczach również można ją obserwować i widok ten jest bardziej urozmaicony - oprócz kilometrów kwadratowych piasku widać też las i rzekę.


Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach - atrakcja Małopolski dla dorosłych i dzieci


Zgrupowanie skał od wieków owiane jest tajemnicą, a okoliczni mieszkańcy znają mnóstwo legend na jego temat. Właściwie z każdym głazem wiąże się jakaś opowieść - o czarownicy, księdzu, pustelniku i rajcy. Co więcej - każda wychodnia ma także własną nazwę - Piekiełko, Borsuk, Czarownica, Pieczarki to tylko kilka z nich. Ze Skałki z Krzyżem roztacza się panorama na dolinę Białej, Ciężkowice, Pogórze Rożnowskie, Pasmo Wału i Lubinki.


Rezerwat Przyrody Skamieniałe Miasto leży w Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym i uznawany jest za zabytek przyrody. Na przestrzeni 700 m. znajdują się cztery skupiska, a najwyższe z nich położone jest na wysokości 367 m. n.p.m. Ma własny, 14-metrowy wodospad, który podczas mrozów zmienia się w lodospad.


Bochnia - najstarsze miasto w Małopolsce o bogatej przeszłości


Tutaj znajduje się także najstarsza kopalnia soli w Polsce oraz najstarszy nieprzerwanie działający szyb górniczy w Europie. Podobnie jak ta w Wieliczce, również kopalnia w Bochni wpisana została na listę UNESCO. Otwarta jest dla zwiedzających, którzy chcą z bliska zobaczyć, jak wygląda praca górników.


W Muzeum im. prof. Stanisława Fischera znajdziecie dalekowschodnie i afrykańskie przedmioty, w tym totemy, rzeźby, ozdoby i przedmioty użytkowe, kolekcję obrazów przedstawiających Madonnę z Dzieciątkiem, a także drzeworyty i rzeźby wykonane przez artystów ludowych. Oprócz nich w budynku prezentowane są obrazy malarzy polskich z przełomu XIX/XX w. Co ciekawe, nie są to mało znane nazwiska, ale tacy artyści, jak Jacek Malczewski, Julian Fałat czy Olga Boznańska lub Leon Wyczółkowski.


Warto zrobić sobie spacer do Tężni Solankowej, otwartej prawie przez cały rok oprócz świąt. Inhalacja przynosi dobroczynne efekty zdrowotne i polecana jest osobom cierpiącym na infekcje dróg oddechowych. Co ważne - wstęp do tężni jest bezpłatny, więc korzystać możesz z niej do woli, spacerując lub siedząc i czytając książkę.


Tarnów - renesansowe zabytki i przyjaźń polsko-węgierska


Zwiedzanie zacznij od Góry św. Marcina (384 m n.p.m.) - to najbardziej na północ wysunięta część Karpat. Mieściła się na niej osada plemienna Wiślan, a archeolodzy odkryli też pozostałości z najwcześniejszych czasów monarchii Piastów (IX-XI w.). Obecnie na wzgórzu znajdują się ruiny zamku obronnego, wzniesionego w 1. połowie XIV w.


Polak Węgier dwa bratanki - Tarnów udowadnia, że to prawda


Przez wieki Tarnów miał bliskie kontakty z Węgrami. Mural z Panoramą Siedmiogrodzką, ławeczka przyjaźni polsko-węgierskiej i Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego to namacalne dowody na dobre stosunki. Z kolei za bramą znajduje się plac z pomnikiem Petöfiego i dwoma drewnianymi nagrobkami słupowymi - Forgona Mihalego oraz Norberta Lippóczego.


Muzeum Etnograficzne - stała wystawa o dziejach Romów


W XVIII-wiecznym dworku mieści Muzeum Etnograficzne z pierwszą nie tylko w Polsce ale i Europie wystawą poświęconą historii i kulturze Romów. Zgromadzono tu biżuterię, stroje, przedmioty codziennego użytku. A na zewnątrz znajduje się sezonowa ekspozycja plenerowa, składająca się z wozów romskich.


Bazylika Katedralna Narodzenia NMP - perełka dla historyków sztuki


To właśnie w Tarnowie zobaczysz dwa najwyższe w Europie pomniki nagrobne, liczące po kilkanaście metrów (rodu Tarnowskich i Janusza Ostrogskiego i jego żony Zuzanny z Seredych). Wnętrze bazyliki kryje w sobie wiele innych dzieł renesansowych i w stylu manieryzmu gdańskiego, które wyszły spod rąk m.in. włoskich i wrocławskich artystów, dlatego jeśli interesujesz się sztuką, koniecznie odwiedź to miejsce.


Rynek i Ratusz w Tarnowie - wystawa sztuki i punkt widokowy


Renesansowe kamienice z XVI-XIX w. sprawiają, że czujesz się jak w niewielkiej włoskiej miejscowości. Również ratusz wzniesiony został w stylu odrodzenia już na przełomie XIV/XV w. Teraz mieści się w nim Galeria Sztuki Dawnej z portretami sarmatów, militariami, porcelaną i szkłem. Na wieży ratuszowej znajduje się punkt widokowy - zobacz panoramę miasta z samego centrum. A zegar wieżowy w Tarnowie jest najstarszym działającym tego typu mechanizmem w całej Małopolsce.


Kraków - atrakcje stolicy województwa małopolskiego


Będąc w Małopolsce nie zapomnij odwiedzić Krakowa. Choć żeby zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca i atrakcje w tym mieście, potrzebowałbyś chyba miesiąca, to również podczas krótszego pobytu uda Ci się sprawdzić, na czym polega magia stolicy Małopolski.


Atrakcje turystyczne dla miłośników sztuki - Rynek i okolice


Zwiedzanie Krakowa zacznij od Starego Miasta i Rynku, na którym znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX i XX w. W jej murach zebrano obrazy m.in. Jacka Malczewskiego, Henryka Siemiradzkiego i Leona Wyczółkowskiego. W Muzeum Czartoryskich zlokalizowanym przy jednej z bocznych uliczek Rynku obowiązkowo odwiedź Damę z Łasiczką - jedyny w Polsce obraz Leonarda da Vinci. Wstąp również do Arsenału, zwłaszcza jeśli interesuje Cię sztuka starożytna - zebrano tu zabytki egipskie, greckie etruskie oraz rzymskie.


Trasa turystyczna Mury Obronne - 100 metrów do muzeum


Wytyczona została wzdłuż murów Krakowa. Składa się z trzech gotyckich baszt: Pasamoników, Stolarzy i Cieśli, a także Brama Floriańska i Barbakan. Do baszt da się wejść, podobnie jak do kaplicy w Bramie Floriańskiej. Na trasie zobaczysz wystawę regionalnych strojów i obejrzysz film poświęcony historii obrony Krakowa. Przez basztę Pasamoników wejdziesz do Muzeum Historycznego Krakowa.


Wawel i Kazimierz - atrakcje turystyczne niedaleko Rynku


Z Rynku przez Planty wiedzie prosta droga na Wawel z obowiązkowym przystankiem obok pomnika Smoka Wawelskiego. A dalej możesz wyruszyć na krakowski Kazimierz, dzielnicę przez wieki zamieszkaną przez Żydów. Do dzisiaj znajdują się w niej bożnice i odbywają imprezy związane z kulturą żydowską.


Oświęcim - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau


Największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny stoi do dzisiaj, przypominając o horrorze, jaki rozgrywał się tu podczas II Wojny Światowej. Baraki i wieże strażnicze stanowią symbol zagłady i pamiątkę ofiar. Muzeum zgromadziło ogromną ilość rzeczy osobistych więźniów - walizki, buty, okulary, protezy czy prace plastyczne. Zobaczyć można też przedmioty należące do strażników obozu, czyli załogi SS - pałki, hełmy, buty i kozła - narzędzie do chłosty.


Puszki po cyklonie B, którym uśmiercano więźniów, pozostałości krematoriów i komór gazowych uświadamiają rozmiar tragedii rozgrywającej się za murami obozu.


Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipiec


Skansen powstał u podnóżą wzniesienia, na którym znajdują się ruiny średniowiecznego zamku. W zbiorze prawie 30 obiektów znajdują się zagrody chłopskie (m.in. z zagrodą ośmioboczną, dom sołtysa, dom z warsztatem wiklinarskim), zespół małomiasteczkowy (m.in. dom podcieniowy, spichlerz, olejarnia, stodoła i karczma). Wart uwagi jest kościół z Ryczowa z oryginalnym wyposażeniem. Wszystko wykonane jest z drewna i stanowi przykład zabytkowej architektury nadwiślańskiej.


Ojcowski Park Narodowy - turystyczna perełka Małopolski


To 50 km szlaków pośród niepowtarzalnych krajobrazów. Najpopularniejszym z nich jest Szlak Orlich Gniazd, biegnący Doliną Prądnika od Krakowa, przez Ojców, Pieskową Skałę, Klucze aż po Częstochowę. To tutaj znajdziesz najbardziej znane polskie wapienne formacje skalne - m.in. Maczugę Herkulesa i Kaplicę Na Wodzie. Możesz wybrać też szlak Warowni Jurajskich, Dolinek Jurajskich oraz kilka innych. Wszystkie zapewniają fantastyczne widoki.


Takich atrakcji nie ma nigdzie indziej - odwiedź południową Polskę


Wiesz już, co warto zobaczyć w Małopolsce. Jak widzisz, wybór jest ogromny, bo tak naprawdę każda miejscowość kryje w sobie ciekawe miejsca. Przedstawiliśmy Ci 11 największych atrakcji Małopolski - teraz czas na Ciebie. Zaplanuj najbliższy urlop tak, żeby bez pośpiechu udało Ci się go maksymalnie wykorzystać na poznanie tradycji, przyrody i kultury jednego z najmniejszych województw w Polsce.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij