Budowa domu krok po kroku
| 2 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (1)

Budowa domu krok po kroku

Szymon

Szymon

Przytulnie urządzony dom jednorodzinny to marzenie niejednego z nas. W rzeczywistości jednak okazuje się, iż własne cztery kąty budowane od podstaw to przedsięwzięcie niosące za sobą mnóstwo obaw, pytań i niepewności. Inwestorom brakuje odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, a brak kompetencji często niesie za sobą drogie w skutkach błędy.

* materiał przygotowany we współpracy z New House - firmą specjalizującą się w budowie domu i kompleksowej obsłudze całego procesu budowlanego

Czy zatem proces budowy domu, znalezienia działki w odpowiedniej lokalizacji i dopełnienia wszystkich formalności może zakończyć się sukcesem? Odpowiedź brzmi - zdecydowanie tak! Wystarczy stworzyć plan działania i punkt po punkcie realizować kolejne zadania.

Krok pierwszy - odpowiednia działka pod budowę domu


Znalezienie działki położonej w centrum naszych potrzeb, a jednocześnie spełniającej wszystkie wymagania formalne pod kątem geologicznym, technicznym, architektonicznym i prawnym to nie lada wyzwanie. Decyzja o kupnie terenu pod budowę domu musi być przemyślana - w przeciwnym razie możemy narazić się na kosztowne konsekwencje.

Parcele w polskim prawie różnią się swoim przeznaczeniem i klasyfikacją, a to, jaką inwestycję będziemy mogli na danym terenie zrealizować, określają zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ten akt prawny zawiera szczegółowe warunki zagospodarowania, przeznaczenie użytkowe, sposoby uzbrojenia czy usytuowanie budynku względem drogi publicznej.

Co wyróżnia zatem idealną pod zabudowę domu jednorodzinnego działkę? 

To przede wszystkim:


 • jej wielkość i kształt,

 • ukształtowanie terenu - grunty położone w zagłębieniu grożą zalaniami i wysokim poziomem wód gruntowych,

 • usytuowanie względem stron świata - maksymalne wykorzystanie światła słonecznego uzyskamy w parcelach odsłoniętych od strony południowej, 

 • rodzaj gruntu - od niego zależy m.in. możliwość wybudowania piwnicy,

 • uzbrojenie - doprowadzony gaz, prąd, woda, kanalizacja,

 • pobliska zabudowa działki i jej lokalizacja - czyli nic innego jak elementy ułatwiające życie: szybki dojazd do centrum miasta, pracy czy szkoły, dostęp do komunikacji zbiorowej i stan dróg, jakimi codziennie będziemy się poruszać.


Diabeł tkwi w... projekcie domu


Znalazłeś działkę, która spełnia wszystkie powyższe kryteria? Czas wybrać projekt domu! Możesz zdecydować się na gotowy projekt budowlany lub postawić na projekt indywidualny. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Obecnie wybór gotowych projektów budowlanych jest duży i mocno zróżnicowany, co pozwala dostosować go do wysokich oczekiwań klienta, szybko zrealizować zamówienie, a także nabyć go w dużo niższej cenie niż projekt indywidualny. Jednakże, stworzenie spersonalizowanego projektu na życzenie inwestora umożliwia zaaranżowanie domu idealnie odpowiadającego jego potrzebom i spełnienie dokładnie sprecyzowanych oczekiwań. Często również zdarza się, że sama działka lub restrykcyjne zapisy MPZP wymagają projektu indywidualnego, dostosowanego do specyfiki terenu.

Krok numer trzy to adaptacja projektu domu, którą przeprowadza architekt. Najpierw wykonuje projekt zagospodarowania działki, w którym umiejscawia dom, a następnie sprawdza jego zgodność z MPZP lub Warunkami Zabudowy. Procesy poszukiwania projektu i jego adaptacji wieńczy pozwolenie na budowę, czyli uzyskanie decyzji administracyjnej niezbędnej do rozpoczęcia budowy.

Od stanu surowego po stan deweloperski - czyli gdy dom nabiera kształtu


Pierwsze prace budowlane odbywające się na terenie budowanej nieruchomości prowadzą do otrzymania konstrukcji w stanie surowym otwartym. Zalicza się do niego wszystkie prace ziemne, murarskie i izolacyjne, zbrojenie elementów konstrukcji, wykonanie dachu i stworzenie systemu kominowego.

Stan surowy zamknięty dopełnia surowy otwarty montażem okien, drzwi i bramy garażowej. Powstały budynek jest więc odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi. Najbezpieczniej jest tak zaplanować prace budowlane, by doprowadzić nieruchomość do stanu surowego zamkniętego przed minusowymi temperaturami.

Kolejnym etapem budowy jest wstępne wykończenie pomieszczeń, czyli uzyskanie stanu deweloperskiego, w skład którego wchodzą prace związane z:


 • instalacją elektryczną i hydrauliką,

 • wykonaniem wylewki betonowej,

 • położeniem tynków wewnętrznych,

 • zabudową kartonowo-gipsową i ociepleniem poddasza.


Prace pod klucz - gdy wprowadzka tuż, tuż


Kolejne działania związane z budową, które dążą do otrzymania stanu pod klucz, zależą od indywidualnych ustaleń z inwestorem i jego oczekiwań. Zalicza się do nich:


 • montaż pieca, drzwi wewnętrznych, ewentualnej klatki schodowej i parapetów,

 • malowanie ścian, sufitów, położenie glazury i paneli podłogowych,

 • wyposażenie łazienek i toalet,

 • założenie niezbędnego osprzętu elektrycznego,

 • aranżacja wnętrz.


Proces budowy domu wieńczy odbiór techniczny budynku. Sprawdzenie stanu technicznego nowo powstałego domu wymaga m.in. dokumentów takich jak:


 • oryginał dziennika budowy,

 • protokoły odbioru instalacji gazowej, przyłączy energetycznych i wodociągowych oraz szczelności szamba,

 • badania elektryczne,

 • mapa inwentaryzacji powykonawczej,

 • oświadczenie kierownika budowy.


Znając krok po kroku wszystkie techniczno-prawne wymagania związane z budową nieruchomości możemy sprawić, iż czasochłonny, wielopłaszczyznowy i pełen formalności budowlanych proces przekujemy w drogę obfitą w nowe doświadczenia, które z każdym kolejnym etapem zbliżają nas do posiadania wymarzonego domu jednorodzinnego.

 

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij