Dodaj ogłoszenie
Budowa ogrodzenia - pozwolenie, zgłoszenie i bez formalności. Który przypadek dotyczy Twojej działki?
| 4 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (1)

Budowa ogrodzenia - pozwolenie, zgłoszenie i bez formalności. Który przypadek dotyczy Twojej działki?

Aleksandra

Aleksandra


Planujesz wybudować ogrodzenie działki o wysokości do 2,2 m? Nie musisz starać się o pozwolenie na budowę ani zgłaszać tej inwestycji. Dzięki nowelizacji z 2015 r. przepisy stały się znacznie prostsze niż wcześniej. Wciąż istnieją jednak wymogi, które trzeba spełnić, żeby ogrodzenie nie stało nielegalnie.


Pozwolenie na budowę ogrodzenia - kiedy postawisz płot za zgodą urzędników?


Wznosisz mur na terenie objętym ochroną konserwatorską? A może chcesz budować ogrodzenie na działce wpisanej do rejestru zabytków? W obu ostatnich przypadkach do wniosku o decyzję i pozwolenie na budowę dołączasz również pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pozwolenie na budowę jest również konieczne wówczas, kiedy stawiasz ogrodzenie od strony, która znacznie różni się wysokością. Jedynym wyjściem jest w takim przypadku mur oporowy, powstrzymujący parcie gruntu, ale warunki do jego wzniesienia musi sprawdzić i potwierdzić urząd.


Jakie formalności trzeba spełnić, zgłaszając wniosek budowy ogrodzenia na działce?


Zgodnie z przepisami prawa budowlanego musisz zgłosić budowę, jeśli wysokość ogrodzenia przekracza 2,2 m i ma ono stanąć przy drodze gminnej lub powiatowej. Dokumenty, które będą Ci potrzebne do zgłoszenia, to oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, szkice, mapy i pozwolenia oraz uzgodnienia, w tym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. 


Zgłoszenie budowy ogrodzenia składasz na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy, a następnie czekasz, również 21 dni, na ewentualny sprzeciw od organu administracji architektoniczno-budowlanej. Jeśli takiego nie ma, przystępujesz do pracy. Niekiedy urzędnicy chcą, żeby dostarczyć im również pozwolenie na budowę. Dotyczy to takich miejsc, jak np. skrzyżowania, gdzie obecność ogrodzenia ograniczyłaby widoczność uczestnikom ruchu.


Nie potrzebujesz pozwolenia na renowację czy przebudowę istniejącego już ogrodzenia, jeśli tylko nie przekroczy ono dozwolonej wysokości, czyli 2,2 m.


Jak powinno wyglądać ogrodzenie działki?


Na wysokości poniżej 1,8 m nie umieścisz elementów uznanych za niebezpieczne, czyli drutu kolczastego czy ostro zakończonych części, ponieważ ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Mur czy płot muszą być w dodatku zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W nim znajdziesz również informacje na temat budowy dróg lub planowanych zmian - to bardzo ważne, żeby Twoje ogrodzenie znalazło się w przepisowej odległości od jezdni. Często w uchwałach krajobrazowych spotkasz odgórnie ustalony wygląd ogrodzenia na danym terenie, w tym jego wysokość i materiały do budowy.


Zgodnie z przepisami prawnymi furtka nie może wykraczać poza granicę działki, ani otwierać się na zewnątrz. Jeśli wybrałeś przesuwany model, upewnij się, że podczas użytkowania nie zajmuje posesji sąsiada. Fundament ogrodzenia najlepiej wkopać poniżej poziomu przemarzania gruntu, a to w zależności od lokalizacji obejmuje zakres 80-140 cm.


Ogrodzenie między sąsiadami - jeden czy dwa płoty?


Zagadnienie to częściowo regulowane jest przez kodeks cywilny, według którego jeden płot stawia się na granicy między posesjami. Obie strony go użytkują i dzielą się kosztami utrzymania. Jeśli żyjesz dobrze ze swoimi sąsiadami - bez problemu postawicie wspólne ogrodzenie. A jeśli jest inaczej? Wówczas zbudujcie dwa osobne płoty - każdy w granicach własnej działki. Tu również maksymalna wysokość bez zgody sąsiada i konieczności zgłaszania to 2,2 m. 


Prawo budowlane w przypadku nielegalnego ogrodzenia


A co, jeśli nie spełnisz części wymogów? Zapewne odwiedzą Cię przedstawiciele nadzoru budowlanego. Zalecą przebudowanie albo rozbiórkę ogrodzenia (w części lub całości). Mogą też uznać ją za samowolę budowlaną i zarządzić procedurę legalizacji. Każda z tych możliwości wiąże się z kosztami, za każdym razem znacznymi, lepiej więc przestrzegać przepisów i od początku budować zgodnie z prawem.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij