Dodaj ogłoszenie
Budowa pomostu nad jeziorem — procedura i formalności
| 3 minuty czytania | ocena artykułu 3.2 (6)

Budowa pomostu nad jeziorem — procedura i formalności

Natalia

Natalia

Własna działka z dostępem do linii brzegowej jeziora zapewnia właścicielom ogrom możliwości wykorzystania otaczających ją warunków przyrody. Sielski wypoczynek z delikatnym szumem wody w tle to nie tylko wizja przyjemnie spędzonych wakacji, ale również codzienność dla osób, które zdecydowały się inwestycję w grunt nad jeziorem. Wykończeniem i nieodłącznym elementem krajobrazu związanego z tego typu nieruchomościami wydaje się pomost — miejsce odpoczynku, beztroskich skoków do wody, wędkowania i cumowania własnej łodzi. W artykule podpowiadamy, jak wyglądają procedury oraz formalności związane z otrzymaniem pozwolenia na budowę pomostu.


Budowa pomostu — od czego zacząć? Wyznaczenie obowiązującej linii brzegowej jeziora


Kluczowym punktem w planowaniu budowy pomostu jest wyznaczenie linii brzegowej. Zasady jej wyznaczania są opisane przepisach ustawy Prawo wodne, w artykule 220., który zawiera również jej dokładną definicję. Jeżeli pominiemy ten krok podczas składania wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy, najprawdopodobniej nie zostanie on w ogóle rozpatrzony.


Wyznaczaniem linii brzegowej zajmuje się minister właściwy spraw gospodarki wodnej. Wniosek osoby zainteresowanej (właściciela lub użytkownika gruntów) powinien zawierać: adres działki, wybrany sposób wyznaczenia linii brzegowej, informacje o stanie prawnym gruntu, aktualną kopię mapy zasadniczej oraz projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych. Jeśli chodzi o akweny naturalne, takie jak jeziora czy rzeki, linią może być: naturalna krawędź brzegu (jeżeli jest wystarczająco wyraźna), linia stałego porostu traw lub linia wyznaczona na podstawie średniego stanu wód z ostatnich 10 lat.


Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?


Budowa pomostu regulowana jest przepisami dwóch ustaw — ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. — Prawo Wodne oraz ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo Budowlane. W rozumieniu tego pierwszego może on służyć do cumowania jednostek pływających, a przez to stanowić przystań kwalifikowaną jako urządzenie wodne, a jej wykonanie będzie wymagać zgody wodnoprawnej. Jednocześnie stanowi również obiekt budowlany i w zależności jakiego rodzaju oraz rozmiaru pomost mamy zamiar zbudować, obowiązujące formalności będą się różniły.


Jeżeli zamierzamy postawić niewielki pomost o maksymalnej długości 25 m i szerokości 3 m niezbędne będzie zgłoszenie wodnoprawne. Przy obliczaniu długości planowanego pomostu należy uwzględnić wszystkie elementy konstrukcji. Poza tymi parametrami należy wziąć pod uwagę wysokość pomostu, która nie może być większa niż 2,5 m, licząc od dna zbiornika wodnego do korony pomostu.


W przypadku, jeśli zależy nam na budowie większej konstrukcji, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, za którego wydanie odpowiada spółka Wody Polskie. Należy dokonać zgłoszenia o zgodę na budowę w najbliższej siedzibie nadzoru wodnego, w siedzibie regionalnego zarządu gospodarki wodnej lub w siedzibie zarządu zalewni.


Pomost na palach a pomost pływający — co wybrać?


Wybór odpowiedniego rodzaju pomostu to ważny element całego procesu. Jeżeli decydujemy się na klasyczny pomost na palach drewnianych lub metalowych, musimy brać pod uwagę warunek odpowiedniej wysokości pomostu — 2,5 metra. Jest to konstrukcja trwale związana z gruntem, dlatego do uzyskania pozwolenia niezbędne będzie spełnienie dodatkowych formalności. Pomost pływający to prostsza konstrukcja, która zgodnie z obowiązującymi przepisami może nie kwalifikować się jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Wciąż jednak obowiązuje ją kryterium odpowiedniej długości elementów pomostu, szerokości i wysokości.

To może Cię zainteresować: Działka na Mazurach. Plusy i minusy nieruchomości z dostępem do jeziora.


Czy można wybudować pomost bez pozwolenia? Procedura legalizacji pomostu


Jeżeli decydujemy się na budowę pomostu — czy to tradycyjnego, czy pływającego — bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia, wybudowana przez nas konstrukcja będzie stanowiła tzw. samowolę budowlaną. W takim wypadku właściciela danego obiektu mogą czekać nieprzyjemne konsekwencje w postaci grzywny oraz wydania nakazu likwidacji pomostu. Dlatego bezpieczniej jest zbudować go zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie narażać się na stres związany z jego rozbiórką lub ponoszeniem kosztów opłaty legalizacyjnej, która obecnie wynosi ok. 4500 zł.


Uzyskiwanie takiego pozwolenia nie jest przesadnie uciążliwym procesem i nie powinno sprawić właścicielom dużej ilości zachodu. Podsumowując, warto zagospodarować odpowiednią ilość czasu na formalności związane z uzyskaniem pozwoleń na budowę wymarzonego pomostu.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij