Dodaj ogłoszenie
Czynniki decydujące o wartości nieruchomości - Klucz do zrozumienia lokalizacji działki. Wycena a lokalizacja nieruchomości
| 4 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (3)

Czynniki decydujące o wartości nieruchomości - Klucz do zrozumienia lokalizacji działki. Wycena a lokalizacja nieruchomości

Szymon Matuszyński

Szymon Matuszyński


Czynniki decydujące o wartości nieruchomości - Klucz do zrozumienia lokalizacji działki. Wycena a lokalizacja nieruchomości


Choć klocki Lego mogą nie być pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci na myśl, kiedy myślisz o nieruchomościach, to istnieje kilka podobieństw. Zarówno w przypadku Lego, jak i nieruchomości, to jak wykorzystasz swoje klocki (czyt. działkę) jest kluczowe. Lokalizacja, czyli miejsce, w którym postawisz swoją konstrukcję, może zdecydować o jej sukcesie. Rozejrzyjmy się więc trochę wokół, i zobaczmy, jak wartość nieruchomości jest naprawdę kształtowana.


Co to obrabia ta działka? Rolny urok czy pustkowie?


Gdzie twoja działka jest położona – to jest pytanie. Lokalizacja nieruchomości to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej wartość, ale co to tak naprawdę oznacza? Nie jest to tylko odległość od centrum miasta czy sąsiedztwo lasów. Twoje sąsiedztwo, lokalne plany zagospodarowania przestrzennego i potencjalne zmiany w tych planach, kameralność tj. istotne parametry, które określają wartość nieruchomości. Walorów takiej działki może być oczywiście więcej - wszystko zależy od jej lokalizacji.


Wartość nieruchomości, a sposób jej zagospodarowania


Twój grunt to twój fundament. To na nim oprzesz całą swoją nieruchomość. Czy jest on jednak na tyle wartościowy, aby zainwestować w niego twoje ciężko zarobione oszczędności? Głównym problemem jest tu jego charakter - czy jest to działka o charakterze rolnym czy jest to grunt pod budowę willi z basenem. Jak chcesz ją zagospodarować, to kolejny z czynników. Aby to sprawdzić, warto kierować się miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, które definiują zasady zabudowy w obrębie danego obszaru.


Najważniejsze cechy, które zwiększają wartość nieruchomości


Przypuśćmy, że już wybrałeś idealne miejsce na swoją działkę. Czego jeszcze potrzebujesz, aby zapewnić jej wartość rynkową? Tu dochodzimy do sprawy ciekawych i unikalnych cech. Czy twoja działka jest na przykład usytuowana na wzgórzu z pięknym widokiem na zatokę? Czy może posiada dostęp do rzeki lub jeziora, który zawsze dodaje wartości? A może posiada wartość z powodów historycznych czy kulturowych? Wszystko to ma znaczenie przy sprzedaży nieruchomości.


Czynniki, które powinieneś sprawdzić zanim dokonasz zakupu nieruchomości gruntowej


Analiza. Oznacza ona gruntowne zbadanie wszystkich aspektów, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości. Wynikiem takiej analizy jest ocena nieruchomości, która jest niezbędna dla decyzji o jej zakupie. Diabeł tkwi w szczegółach, jak mawiają, dlatego warto wszystko sprawdzić. Od aspektów technicznych, takich jak stan gruntu, dostęp do mediów, przez kwestie prawne, takie jak możliwość zabudowy, do aspektów społecznych i ekonomicznych, takich jak lokalny rynek nieruchomości czy plany rozwojowe danego obszaru.


Podsumowując, wartość nieruchomości to nie tylko kwestia jej rozmiaru czy położenia. To również kwestia sposobu jej zagospodarowania, lokalnych warunków, ciekawych cech oraz potencjału na przyszłość. Dlatego zanim dokonasz zakupu działki budowlanej, warto dobrze przeanalizować wszystkie te czynniki, aby być pewnym, że robisz dobry biznes. Oczywiście, nie ma tutaj żadnej gwarancji, ale przynajmniej zrobisz wszystko, co w twojej mocy, aby zminimalizować ryzyko i zwiększyć swoje szanse na sukces.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij