Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Natalia

Natalia 1 miesiąc temu | 4 minuty czytania

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Zanim dojdzie do wybudowania jakiejkolwiek infrastruktury na działce, każdego właściciela nieruchomości czeka jeszcze kilka niezbędnych formalności, które będzie musiał dopełnić przed rozpoczęciem prac budowlanych. Jedną z nich jest uzyskanie dokumentu z decyzją o warunkach zabudowy. Nie są one niezbędne w przypadku obszarów objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ wtedy zastępuje ją wypis i wyrys z planu. Posiadasz lub planujesz zakup działki i chcesz zmienić jej sposób zagospodarowania albo uzyskać pozwolenie na budowę domu? Sprawdź, czym jest decyzja o warunkach zabudowy, jak ją uzyskać oraz jakie koszty należy ponieść, ubiegając się o tego rodzaju dokument.


Czym jest i kto odpowiada za wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu?


Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu działki to dokument potocznie nazywany po prostu „warunkami zabudowy” lub „wuzetką” pochodzącą od skrótu WZZT. Stanowi jeden z podstawowych dokumentów, które będą niezbędne do rozpoczęcia budowy domu lub innej inwestycji, jeżeli na działce nie jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Bez tego dokumentu nie będzie możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę. Wydawanie decyzji ma bardzo istotne zadanie — zachowanie ładu przestrzennego oraz usystematyzowanie zagospodarowania terenu na obszarze danej gminy lub miasta.


Zastanawiasz się gdzie otrzymać decyzję o warunkach zabudowy dla Twojej działki? Wszystkie formalności związanie z ich uzyskaniem zrealizujesz w urzędzie miasta lub gminy, który jest właściwy ze względu na lokalizację planowanej inwestycji. Wystarczy złożyć tam wniosek o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy dla danej działki. W przypadku decyzji o odmowie ustalenia warunków zabudowy lub jeżeli decyzja o warunkach zabudowy jest dla Ciebie niekorzystna, masz prawo do odwołania się. Takie odwołanie należy złożyć do właściwego samorządowego kolegium odwoławczego, również za pośrednictwem urzędu miasta lub gminy.


Jakie dokumenty przygotować przed złożeniem wniosku o warunki zabudowy?


Będąc właścicielem działki nieobjętej MPZP oraz planując postawienie nowej zabudowy na terenie swojej nieruchomości, do ubiegania się o decyzję o warunkach zabudowy niezbędne Ci będą dokumenty takie, jak:  • wniosek o ustalenie warunków zabudowy (którego wzór pobierzesz z portalu gov.pl),

  • mapa zasadnicza,

  • mapa ewidencyjna,

  • określenie planowanego sposobu zagospodarowania terenu oraz charakterystyki zabudowy i zagospodarowania terenu przedstawione w formie graficznej,

  • decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach,

  • dokumenty potwierdzające dostęp inwestycji do infrastruktury technicznej,

  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za wydanie decyzji.


Jakie są warunki otrzymania decyzji i kto może złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy?


Nie każda działka spełnia warunki gwarantujące otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy oraz pozwolenia na budowę obiektu budowlanego. Teren taki musi posiadać między innymi dostęp do drogi publicznej oraz na planowanej powierzchni zabudowy znajduje się lub projektowane jest uzbrojenie terenu. Ważne również, żeby co najmniej jedna działka sąsiadująca z nieruchomością, dla której ubiegamy się o uzyskanie warunków zabudowy i dostępna z tej samej drogi publicznej, była zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Decyzja nie może naruszać również przepisów odrębnych, takich jak prawo budowlane oraz warunków środowiska.


Wniosek o ustalenie WZZT może być złożony przez każdego — nie trzeba być właścicielem i mieć prawa do terenu, którego on dotyczy. Istotne jest to, że uzyskanie pozwolenia na budowę jednej z postulowanych inwestycji może wykluczyć realizację pozostałych obiektów budowlanych i zagospodarowania działki.


Jakie są koszty uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?


Złożenie wniosku umożliwiającego otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy jest bezpłatne w przypadku, gdy jesteś właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, której wniosek dotyczy. Opłata nie dotyczy również organizacji pożytku publicznego, jednostek budżetowych i jednostek samorządy terytorialnego. W pozostałych przypadkach, a w szczególności, gdy wniosek złożony jest przez osobę trzecią, niebędącą właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, należy uiścić 598 zł opłaty skarbowej.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych p...

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym re...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi,...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426