Doprowadzenie prądu do działki — jak to zrobić?

Monika

Monika 2 tygodnie temu | 3 minuty czytania

Doprowadzenie prądu do działki — jak to zrobić?

Bez prądu nie jest możliwe wykonywanie podstawowych czynności w domu czy mieszkaniu. To jedno z ważniejszych mediów, które umożliwia choćby wykończenie przestrzeni do zamieszkania. W tym celu inwestorzy czy właściciele nieruchomości i działek często decydują się przyłącze tymczasowe, które korzysta z agregatu prądotwórczego czy energii elektrycznej pochodzącej z innego gospodarstwa. Na dłuższą metę konieczne jest jednak stworzenie bezpiecznego i jakościowego przyłącza. Jak więc doprowadzić prąd do swojej działki?


Bezpieczne przyłączenie prądu do działki — skorzystaj z usług profesjonalistów


Podłączenia prądu mogą podejmować się różni specjaliści, jak również Ci właściciele, którzy chcąc zaoszczędzić koszty związane z opłatami za usługę postanawiają wykonać przyłączenie do sieci samodzielnie. Specjaliści stanowczo odradzają jednak instalacji na własną rękę, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo domu, działki oraz przyszłych mieszkańców. O warunkach przyłączenia mówią również wszelkie formalności związane z prawem budowlanym. Tym bardziej konieczna jest konsultacja z profesjonalnie przygotowaną i wyszkoloną ekipą.


Jak powinno wyglądać profesjonalne przyłączenie prądu?


Warunki przyłączenia do sieci energetycznej jasno określają zasady, według których powinno się podłączyć prąd do działki. W pierwszej kolejności należy dokonać wyboru rodzaju przyłącza, między instalacją napowietrzną i kablową. Ostateczna decyzja odnośnie instalacji należy jednak do dystrybutora. Częściej wykonywanym działaniem jest przyłącze kablowe, które jest droższe, a jego podłączenie wiąże się ze stworzeniem projektu, który będzie zakładał wykonanie przyłącza w odpowiedniej odległości od innych instalacji wodociągowych czy gazowych.


Zanim przystąpisz do prowadzania prac, konieczne jest złożenie wniosku u wybranego dystrybutora, o wydanie warunków technicznych przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. W tym celu przedstawić należy akt własności nieruchomości czy działki, a także plan zabudowy. To w tym momencie musisz również określić moc przyłączeniową oraz przewidywane roczne zużycie energii. W odpowiedzi otrzymasz informacje na temat typów przyłączy, miejsc przyłączy oraz warunki umowy. Podpisanie umowy ma swój określony czas, jeśli nie zrobisz tego w ciągu dwóch lat od otrzymania warunków, cały proces należy powtórzyć. Zawarcie jej oznacza rozpoczęcie pracy przez dystrybutora. Zakład energetyczny po zakończeniu prac informuje nas o stanie instalacji i umożliwia tym samym podpisanie umowy na świadczenie usług dystrybucji prądu elektrycznego. Ta z kolei staje się podstawą do zamontowania przez dostawcę skrzynki z licznikiem energii elektrycznej.


Dostawa prądu do Twojej działki — wybierz odpowiedniego kontrahenta


Od wyboru dostawcy zależy wiele warunków umowy, która przecież musi być dla przyszłych mieszkańców korzystna. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, którą firmę wybrać. Zanim zgodzisz się na warunki umowy o przyłączenie, sprawdź, jakie taryfy posiadają poszczególne przedsiębiorstwa, jakie są opłaty i koszty przyłącza oraz warunki samego korzystania z usług energetycznych. Dokonaj analizy i w razie potrzeby spytaj o opinię specjalistów. Możesz również posiłkować się wiedzą od sąsiadów, którzy na danym terenie już korzystają z usług elektrycznych i energetycznych i wiedzą, które rozwiązania okażą się najbardziej opłacalne na przestrzeni najbliższych lat.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa to często spotykany sposób użytkowania gruntów rolnych zawierany p...

Natalia

Natalia 6 dni temu | 3 minuty czytania

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Zanim dojdzie do wybudowania jakiejkolwiek infrastruktury na działce, każdego właściciela...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Jesteś zapalonym żeglarzem? Uwielbiasz ciszę i relaks związany z przemierzaniem spokojnych...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426