Działka rekreacyjna - co można na niej wybudować?
Zbliżające się lato i znaczące zwiększenie potrzeby kontaktu z naturą, zauważalne w związku z pandemią COVID-19, skutkują dużym zainteresowaniem posiadaniem działek rekreacyjnych na własność. Posiadanie własnego miejsca do wypoczynku i rekreacji, stanowiące doskonałą przestrzeń do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi, kusi wieloma korzyściami. Ceny tego rodzaju działek są niewątpliwie dużo niższe, niż ceny działek budowlanych, a ich lokalizacje są nierzadko wiele atrakcyjniejsze.
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem działki rekreacyjnej, możesz wybrać ROD, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe i cieszyć się kawałkiem własnej ziemi mieszkając w centrum miasta, bądź kupić działkę poza miastem lub na terenach turystycznych wyróżniających się walorami przyrodniczymi. Jeżeli marzysz o budowie niewielkiego domku letniskowego lub całorocznego i chcesz zapewnić sobie własny, pełen spokoju i natury, azyl, warto przed zakupem dział dowiedzieć się, co można na niej wybudować. W tym artykule przybliżymy specyfikę tego rodzaju nieruchomości i opowiemy, jakie są jej warunki zabudowy.
Działka rekreacyjna – co to znaczy i jakie są korzyści?
W polskim prawie budowlanym nie znajdziemy formalnej definicji tego terminu. Umownie mówi się tak o działkach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne, a informacje o statusie interesującego nas terenu znaleźć można w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który najczęściej widnieje na stronie internetowej danej gminy i stanowi regulamin zabudowy tego obszaru.
Atrakcyjnie zlokalizowane działki rekreacyjne na sprzedaż można bez problemu odnaleźć na niemal każdym portalu zajmującym się sprzedażą nieruchomości. Okazyjne ceny i niewątpliwe korzyści z posiadania tego typu działki, takie jak duża powierzchnia i umiejscowienie niedaleko centrum miasta (w przypadku działki ROD) lub w okolicach atrakcyjnych turystycznie, kuszą potencjalnych nabywców.
To może Cię zainteresować: Jezioro Harsz. Piękny zakątek Mazur.
Co można postawić na działce rekreacyjnej?
Przede wszystkim warto wiedzieć, w jaki sposób sprawdzić, czy mamy do czynienia z tego typu działką. Najpierw należy przyjrzeć się MPZP, który informuje o tym, w jaki sposób można zagospodarować daną działkę. Plan ten ma jednak jedynie charakter poglądowy, a to czy będzie można postawić na konkretnej działce dom letniskowy lub dom całoroczny zależy od informacji uzyskanych z powiatowego wydziału architektury i budownictwa. Należy złożyć tam wniosek o wydanie wypisu i wyrysu w formie papierowej, a przeznaczenie i możliwość zabudowy decyduje o tym, czy mamy do czynienia z gruntem budowlanym, rolnym, czy rekreacyjnym.
Status działki tego typu zazwyczaj pozwala na postawienie jedynie domu letniego nieprzeznaczonego do mieszkania w nim przez cały rok, wiaty, altany ogrodowej lub budynków gospodarczych. Można postawić taki domek nawet w przypadku, gdy działka nie posiada dostępu do bieżącej wody, prądu oraz kanalizacji. Nie ma również konieczności starania się o pozwolenie na budowę w przypadku chęci postawienia budynku o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2.