Jak podzielić działkę rolną? Podział nieruchomości rolnej krok po kroku

Monika

Monika 2 tygodnie temu | 4 minuty czytania

Jak podzielić działkę rolną? Podział nieruchomości rolnej krok po kroku

Ścisłe zasady związane z dzieleniem działek rolnych mogą w znaczy sposób ograniczać inwestorów i kupujących. Jak zgodnie z prawem dokonać podziału działki rolnej? Jak wydzielić grunt pod swoją nieruchomość trzymając się określonych zasad i kruczków prawnych? Sprawdź, w jaki sposób najlepiej zagospodarować dostępny teren i działać zgodnie z warunkami zabudowy danej przestrzeni. Zobacz, kiedy skorzystać z usług geodety, a kiedy zaczerpnąć wiedzy u instytucji i organów administracji samorządowej.


Jak przebiega proces podziału działki rolnej?


Warunki ustawy jasno wskazują, że działka rolna nie może być mniejsza niż 0,3 ha. W praktyce pojawiają się jednak możliwości, dzięki którym podział działki jest możliwy. Jeśli dla wskazanej przestrzeni pozyskasz warunki zabudowy, może się okazać, że problem przestaje istnieć. Jak przeprowadzić proces podziału i jakie czynności są konieczne do wdrożenia? W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o podział gruntu rolnego do organów burmistrza lub wójta — w zależności od tego, na jakim terenie znajduje się działka. Taki wniosek musi zostać uzupełniony o odpowiednie załączniki, w tym dokumenty o posiadanym tytule prawnym do nieruchomości, opinię konserwatora budynków, w przypadku, gdy obiekt jest wpisany do rejestru zabytków oraz początkowy zarys, wstępny projekt podziału nieruchomości rolnej. W tym wypadku nie jest konieczne korzystanie z zewnętrznych instytucji, taki projekt można skonstruować we własnym zakresie. Poprawność złożonego wniosku sprawdzana jest przez organ, do którego celowany był dokument. Burmistrz lub prezydent miasta w zgodzie ze złożoną dokumentacją wydaje postanowienie o jej zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wydanie decyzji wiąże się z możliwością podjęcia dalszych kroków w kierunku podziału. Po tym kroku możliwe jest już zlecenie geodecie opracowania wyznaczonego podziału. Szereg działań rozpoczyna w tej chwili geodeta, który zgłasza planowane prace do odpowiednich ośrodków, wytycza granice nieruchomości podlegającej podziałowi, i sporządza wstępny projekt podziału nieruchomości i działki.


W jakim celu dokonuje się podziału działki rolnej?


Inwestorzy oraz prywatni sprzedawcy często stoją przed koniecznością dokonania wyboru związanego ze sprzedażą posiadanego gruntu. Duża liczba mniejszych kupców oznacza bardziej ekonomiczny rozwój prowadzonej sprzedaży. Wiele małych działek to szansa na lepszy zarobek niż sprzedaż jednej dużej przestrzeni. W dzisiejszych czasach odbiorcy nie potrzebują wielkiej powierzchni do zabudowy. W celach rekreacyjnych, a nawet bytowych wystarczy niekiedy parterowy domek z niewielkim ogródkiem. To szczególnie istotne wytyczne w przypadku powierzchni, które mają służyć odbiorcom za przestrzeń wakacyjną, rekreacyjną, w której zamieszkają na okres wakacji czy wolnych kilku dni w roku. W takim wypadku inwestorom opłaca się podzielić posiadaną działkę na kilka mniejszych. Dzięki temu proces sprzedaży jest dużo łatwiejszy i bardziej opłacalny. Właściciele szybko znajdują kupców i mogą cieszyć się natychmiastowym zyskiem. Wydzielony grunt o potencjale i możliwościach budowlanych często wystarczy wielu odbiorcom. W podziale gruntu warto zwrócić uwagę na istotne elementy, takie jak dostęp do drogi publicznej wszystkich przyszłych mieszkańców i regulacje granic między sąsiadującymi nieruchomościami. Wszystkimi formalnościami z tym związanymi zajmują się geodeci i specjaliści wyznaczeni poprzez swoje kwalifikacje i możliwości. Sprawdź, czy zakupioną działkę możesz podzielić na kilka mniejszych.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej. Jak sprawdzić działkę przed zakupem?

Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej. Jak sprawdzić działkę przed zakupem?

Z rok na rok na rynku nieruchomości spada liczba działek, które nie zostały objęte...

Natalia

Natalia 4 dni temu | 4 minuty czytania

W jakie grunty warto inwestować? Działki inwestycyjne w Osadzie Pokój jako lokata kapitału

W jakie grunty warto inwestować? Działki inwestycyjne w Osadzie Pokój jako lokata kapitału

Szalejąca inflacja na poziomie 12,3% i powiązane z nią wzrosty cen powodują realny spadek...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 3 minuty czytania

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących nieruchomości gruntowych (FAQ)

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących nieruchomości gruntowych (FAQ)

Kupno nieruchomości pod budowę domu to jeden z najważniejszych etapów całego proces...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 5 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426