Dodaj ogłoszenie
Jak Szybciej Uzyskać Pozwolenie na Instalację Fotowoltaiczną? Nowe Zmiany w Przepisach
| 2 minuty czytania

Jak Szybciej Uzyskać Pozwolenie na Instalację Fotowoltaiczną? Nowe Zmiany w Przepisach

Karol Bocheński

Karol Bocheński


Ustalanie wartości nieruchomości jest kluczowe zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Znajomość aktualnych cen transakcyjnych pozwala na podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych i jest niezbędna przy wielu formalnościach, takich jak uzyskanie kredytu hipotecznego. W artykule przedstawiamy narzędzia i metody na sprawdzenie ceny sprzedaży nieruchomości, krok po kroku, jak korzystać z Rejestru Cen Nieruchomości oraz jak samodzielnie ocenić wartość swojej nieruchomości.


Pozwolenie na montaż fotowoltaiki – zmiany w przepisach


Polska wprowadza zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE), aby przyspieszyć proces uzyskiwania zgód na budowę dachowych instalacji fotowoltaicznych oraz związanych z nimi urządzeń. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozporządzeń Rady Unii Europejskiej z 2022 i 2023 roku, które wymagają szybszych procedur wydawania zezwoleń na instalacje OZE montowane na sztucznych konstrukcjach.


Skrócone procedury dla instalacji fotowoltaicznych - Formalności i pozwolenia na budowę


Nowe przepisy skracają maksymalne terminy postępowań administracyjnych związanych z instalacjami fotowoltaicznymi:  • Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej: 45 dni

  • Warunki przyłączenia do sieci ciepłowniczej: 30 dni

  • Pozwolenie na budowę: 30 dni

  • Wpis do rejestru wytwórców małych instalacji: 14 dni

  • Koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej lub ciepła oraz magazynowanie energii: 30 dni


Dla większych instalacji, takich jak instalacje OZE na budynkach o mocy powyżej 1 MW, magazyny energii o mocy powyżej 10 MW oraz pompy ciepła o mocy przekraczającej 5 MW, przepisy przewidują 30-dniowy termin na wydanie koncesji.


Instalacja fotowoltaiczna – Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Każda instalacja fotowoltaiczna wymaga pozwolenia na budowę, gdy jej moc przekracza 50 kW lub gdy jest montowana na obiekcie wpisanym do rejestru zabytków. W przypadku mniejszych instalacji, wymagane może być jedynie zgłoszenie inwestycji. Warto jednak dokładnie sprawdzić przepisy, aby upewnić się, jakie formalności należy spełnić w danym przypadku.


Aby uzyskać pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej, należy:  1. Złożyć wniosek o pozwolenie na budowę - Pobierz i wypełnij formularz dostępny na stronach urzędów.

  2. Załączyć wymagane dokumenty - W tym projekt budowlany, decyzję o warunkach zabudowy oraz wszelkie inne wymagane załączniki.

  3. Opłacić opłatę skarbową - Uiszczenie odpowiedniej opłaty jest niezbędnym krokiem.

  4. Złożyć wniosek w urzędzie - Wniosek należy złożyć w odpowiednim urzędzie administracyjnym.


Zmiany w przepisach – co to oznacza dla inwestorów?


Nowelizacja ustawy o OZE ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. Skrócenie procedur administracyjnych przyczyni się do szybszej realizacji projektów dachowych instalacji fotowoltaicznych oraz innych urządzeń związanych z OZE, co jest kluczowe dla inwestorów planujących takie przedsięwzięcia.


Osoby planujące montaż fotowoltaicznej instalacji muszą być świadome wymaganych formalności. Nowe przepisy upraszczają te procedury, co może zachęcić więcej osób do inwestowania w fotowoltaikę.


Montaż instalacji fotowoltaicznej


Zmiany w przepisach dotyczących fotowoltaicznych instalacji w Polsce są krokiem w stronę szybszego i bardziej efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Skrócenie procedur administracyjnych ułatwi inwestorom realizację projektów i przyczyni się do zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energetycznym.


Zapraszamy do przeczytania innych artykułów na stronie Buylando, gdzie znajdziesz więcej informacji i porad dotyczących zakupu działek i nieruchomości. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby podejmować najlepsze decyzje inwestycyjne.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij