Dodaj ogłoszenie
Jak wybudować pomost nad jeziorem?
| 2 minuty czytania

Jak wybudować pomost nad jeziorem?

Joanna Sobów

Joanna Sobów

Własna działka nad jeziorem to możliwość relaksu i uprawianie sportów wodnych bez wielu ograniczeń. Bliskość akwenu to także okazja do podziwiania natury i cumowania kajaków czy łodzi. Tutaj świetnie sprawdzi się pomost, który może być zarówno miejscem na odpoczynek, jak i służyć za przydomową przystań wodną.

Warto zatem poświęcić czas na poszukiwanie najlepszego rozwiązania oraz fachowców, którzy pomogą w realizacji marzeń o własnym pomoście. Jakie formalności przy budowie pomostu powinniśmy załatwić i czy każdy rodzaj kładki wymaga zgody zarządu gospodarki wodnej Wód Polskich?

Budowa pomostu — czy trzeba zgłaszać jego realizację, czy można zbudować pomost bez pozwolenia?


Budowa pomostu jest w polskim ustawodawstwie regulowana poprzez Prawo Wodne (ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. ) oraz Prawo Budowlane (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.). W rozumieniu przepisów prawa budowlanego - pomost może stanowić miejsce zacumowania jednostek pływających, przez co jest traktowany jako przystań, a tę kwalifikuję się jako urządzenie wodne, króre wymaga zgody wodnoprawnej. Tu warto zaznaczyć, że równocześnie pomost traktuje się jako obiekt budowlany. Oznacza to, że od rodzaju oraz rozmiaru konstrukcji, którą chcemy postawić przy jeziorze formalności będą się nieco różniły.

Warunki techniczne w przypadku realizacji niewielkiego pomostu na zgłoszenie wodnoprawne są następujące:


  • maksymalna długość łączna 25 m,

  • szerokość nie większa niż 3 m,

  • wysokość pomostu (liczona od korony pomostu do dna akwenu) nie może przekroczyć 2,5 m.


Ważne: należy zgłosić budowę pomostu


Należy pamiętać, że obliczając długość pomostu, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie elementy konstrukcji. Powyżej tych parametrów należy złożyć wniosek pozwolenie na budowę czyli wykonać również projekt budowlany i procedury z tym związane. Większa konstrukcja wymaga urzędowego uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

W tej sytuacji należy złożyć wniosek w spółce Wody Polskie. Po uzyskaniu zgody od Wód Polskich zgodnie z przepisami należy ubiegać się o umowę na dzierżawę gruntu pod pomostem (tu formalności również należy załatwić w Wodach Polskich), a następnie dopiero zgłoszenie lub pozwolenie na budowę. Zgłoszenie o zgodę na budowę można złożyć w jednej z trzech jednostek, która znajduje się najbliżej miejsca realizacji projektu. Są to siedziba nadzoru wodnego, regionalny zarząd gospodarki wodnej oraz siedziba zarządu zlewni. Choć legalizacja wszystkich procedur wydaje się skomplikowana, pozwoli uniknąć nieprzyjemności i nieprzewidywanych dodatków, czy nawet nakazu rozbiórki.

Pomost pływający czy pomost na palach — jaki najlepiej wybudować?


Planując budowę pomostu warto skonsultować swoje pomysły i inspiracje z doświadczonymi projektantami i realizatorami. Wybór kształtu i formy jest równie ważny, jak materiały, z których będzie wykonany. Do zalet pomostu zbudowanego w całości z drewna z pewnością należy niższa cena, a także naturalny wygląd. Warto jednak pamiętać, że nie jest to najtrwalsze rozwiązanie, choć najczęściej stosowane. By przedłużyć jego żywotność, można zastosować trwalsze gatunki drewna, a także postawić na częściowo metalową konstrukcję.

Pomost stały (na palach drewnianych lub słupach metalowych) jest tańszy od dobrego pomostu pływającego, którego nie warto go budować na zbiornikach, w których głębokość nie przekracza 2,5 m. Do rekreacyjnego użytkowania pomostu, który ma służyć do kąpieli czy cumowania łodzi, wystarczy głębokość ok. 2 m na jego końcu.

Kiedy najlepiej wybudować pomost?


Gdy już spełniliśmy wszystkie wymagane formalności i wybraliśmy ostateczny projekt pomostu, możemy przystąpić do jego realizacji. Tu pojawia się jeszcze pytanie, kiedy najlepiej rozpocząć budowę pomostu? Specjaliści z firmy ZPDID przekonują, że obecne warunki klimatyczne sprawiają, że pora roku nie ma dużego wpływu na stawianie konstrukcji przy jeziorze.

Mimo mniej mroźnych zim w ostatnich latach warto również zwrócić uwagę na kwestię pęknięć. Każdy budowniczy ma ma nie swoje sposoby, które stanowią element tajemnicy zawodowej. Duże znaczenie ma jednak to, na którym brzegu jeziora jest umiejscowiony pomost. Zachodnie brzegi są pod tym względem „bezpieczniejsze" od wschodnich i południowych.

Pomost nad jeziorem - więcej niż przycumowanie łodzi przy własnej działce


Drewniany pomost na jeziorze to dla wielu kwintesencja wypoczynku nad wodą. Piękny wygląd, a także solidna konstrukcja wymagają odpowiednich materiałów, a także technologii, która pozwoli jak najdłużej cieszyć się z uroków kładki. Dobór dodatkowych elementów pomostu pozwala na dopasowanie go do indywidualnych potrzeb.

Drabinka będzie pomocna, gdy myślimy o kąpielach, a miejsce z niewielką altaną sprawdzi się, gdy lubimy spędzać czas nad wodą w gronie najbliższych. Na koszt budowy pomostu ma wpływ wiele czynników i są to m.in. warunki terenowe i gruntowe, rodzaj użytych materiałów. Cena pomostu w najtańszej wersji materiałowej (sosna impregnowana metodą ciśnieniowo-próżniową) zaczyna się już od ok. 650 zł/m2 netto.


Redakcja


Współpraca:

ZPDID to mazurska firma specjalizująca się w budowie przystanie jachtowych, pomostów cumowniczych, kąpielowych czy rekreacyjnych. Firma świadczy także usługi regeneracji i wyciągania starych pali, a także pogłębiania czy odmulania zbiorników.
Oceń artykuł
| 1 minuty czytania

Uzbrojenie działki. Jaki koszt?

Uzbrojenie działki. Jaki koszt? Marzenia o własnym domu zaczynają nabierać kształtó...

Szymon Matuszyński

Szymon Matuszyński

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij