
Jak zarabiać na kiepskiej jakości działce? Dzierżawa gruntów pod wiatraki to dla Ciebie szansa na zwrot inwestycji. I to z nadwyżką!
Masz pustą działkę rolną? Twoje plany zmieniły się, ale nie chcesz jej sprzedawać? Pomyśl o dzierżawie gruntów pod wiatraki. Twój pasywny zarobek w ciągu roku może osiągnąć nawet trzycyfrową sumę. Sprawdź, jak znaleźć inwestora i na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy.
Dzierżawa gruntów pod wiatraki - jakie wymagania musi spełnić działka?
Jeśli spisałeś na straty swoją działkę z nieużytkami, bądź o kiepskim podłożu, teraz masz szansę to sobie odbić. Elektrownie stanowią ekologiczne źródło dostawy energii i zyskują coraz większą popularność. To pojedyncze instalacje produkujące energię elektryczną za pomocą turbin napędzanych siłą wiatru. Zespół elektrowni wpiętych do sieci w jednym miejscu wraz z infrastrukturą towarzyszącą tworzy farmę wiatrową. Żebyś mógł wydzierżawić grunt pod jej budowę, Twoja nieruchomość musi spełnić następujące warunki:
- klasa ziemi IV-VI,
- powierzchnia powyżej 1 ha,
- obecność linii energetycznej średniego napięcia lub głównego punktu zasilającego nie dalej niż 800 m,
- płaski teren, odsłonięty, niezadrzewiony i niezagrożony powodzią i z daleka od terenów chronionych,
- dojazd drogą - najlepiej utwardzoną,
- brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- dostępność przez najbliższych 29 lat,
- brak obciążeń w Księdze Wieczystej.
Instalacja zajmuje zwykle 2,5 ha. Jeśli na działce uda się postawić wszystkie elementy elektrowni, czyli fundament, plac, drogę i siłownię, możesz liczyć na 120 tys. zł. rocznie za dzierżawę. W przypadku mniejszych nieruchomości w grę wchodzi dzierżawa kilku gruntów położonych blisko siebie. Jeśli długość śmigła sprawia, że częściowo zachodzi ono na działkę obok, wówczas również właściciel tej ziemi otrzymuje opłatę za dzierżawę w wysokości 14-16 tys. złotych. Na 20 tys. zł może liczyć właściciel gruntu dzierżawionego tylko pod plac manewrowy i osoba, która udostępnia drogę dojazdową.
Dzierżawa gruntu pod elektrownie wiatrowe - jak się za to zabrać?
Elektrownia nie powstaje z dnia na dzień. To często lata przygotowań projektu, od analizy wietrzności, możliwości przyłączenia elektrowni do sieci elektroenergetycznej, przebiegu tras kablowych, wzmocnienia podłoża gruntowego, przez uzgodnienia z lokalnymi władzami, aż po określenie warunków własnościowych gruntów. Często bywa tak, że na etapie przygotowywania inwestorzy nie chcą podpisywać wiążących umów. To znaczy - wiążących dla siebie. Bo po stronie rolników umieszczają sporo zobowiązań. W ten sposób mogą w każdej chwili wycofać się bez konsekwencji, a właściciel ziemi zostaje z niczym. Bądź więc czujny i już na etapie wstępnych ustaleń domagaj się podpisania szczegółowej umowy u notariusza - w ten sposób w księdze wieczystej od razu znajdą się informacje o zawarciu umowy.
Umowa dzierżawy - co w niej zawrzeć?
Inwestor zobowiązany jest do opłacania czynszu także w fazie projektowej, kiedy nie przysługuje mu jeszcze prawo do korzystania z gruntu. Dlatego w umowie koniecznie musi znaleźć się zapis o wysokości i terminach zapłaty czynszu dzierżawnego. Zwykle jest on niższy niż po rozpoczęciu budowy. Umowa nie może Cię ograniczać w zarządzaniu własną działką, ale powinna gwarantować inwestorowi ciągłość inwestycji w każdym przypadku - nawet po zmianie właściciela.
W umowie zawrzyj informacje, co dokładnie wydzierżawiasz, w jakim celu i na jak długo. Inwestor ma wskazać, co zamierza wybudować i przez jaki czas będzie dzierżawił teren. Konieczny jest również zapis o odpowiedzialności za szkody w uprawach w wyniku działalności elektrowni. Oczywiście w umowie musi znaleźć się zapis o wysokości czynszu i terminach płatności. Jak ustalić czynsz? Procentowo od wartości wyprodukowanej energii albo ustalając konkretną kwotę i co roku waloryzując ją o wskaźnik inflacji.
Dzierżawa ziemi pod budowę elektrowni wiatrowej
Żeby wydzierżawić działkę pod elektrownię potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość. Jeśli Twój grunt spełnia podstawowe wymagania lub co najmniej większość z nich, łatwo znajdziesz dzierżawcę. Poszukiwania odnawialnych źródeł energii (wiatrowych czy fotowoltaicznych) trwają i coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę farmy. W dodatku na niezajętych przez instalację miejscach możesz prowadzić działalność rolniczą.