Dodaj ogłoszenie
Jak znaleźć właściciela działki? Czy można ustalić właściciela nieruchomości za darmo?
| 2 minuty czytania

Jak znaleźć właściciela działki? Czy można ustalić właściciela nieruchomości za darmo?

Natalia Chyl

Natalia Chyl

Marzysz o działce w otoczeniu natury, a przy ostatnim spacerze udało Ci się wypatrzyć idealną działkę pod budowę domu, która od tego czasu krąży w Twoich myślach? Chcesz skontaktować się z właścicielem nieruchomości, która wpadła Ci w oko, a próby rozmów z najbliższymi sąsiadami nic nie wniosły? Oto kilka sposobów na ustalenie, kto jest właścicielem nieruchomości w sposób oficjalny.


Czy możliwe jest sprawdzenie właściciela działki w celu zakupu działki?


Polskie prawo daje możliwość sprawdzenia danych właściciela gruntu, jednak takie informacje nie są dostępne dla każdego. RODO, czyli przepisy o ochronie danych osobowych, zapewniają ochronę przez ustawodawcę, w związku z czym takie informacje możliwe są do uzyskania wyłącznie przez osoby, które mają w tym interes prawny. Co to właściwie oznacza?


Interes prawny to interes indywidualny, który znajduje podstawę w przepisach prawa materialnego i ma potwierdzenie w stanie faktycznym. Przykładem może być próba ustalenia właściciela działki przez osobę uczestniczącą w postępowaniu sądowym lub wierzyciela. Osoba chcąca nabyć nieruchomość i usiłująca poznać dane właściciela nieruchomości ma interes faktyczny, który nie jest interesem prawnym, dlatego nie otrzyma dostępu do takich informacji.


Dlaczego warto sprawdzić do kogo należy działka?


Sprawdzenie do kogo należy działka jest ważnym etapem zakupu działki, ponieważ pozwala uniknąć potencjalnych problemów prawnych i finansowych. Działka może być objęta różnymi ograniczeniami, np. obciążeniem hipoteką czy służebnością. Właściciel działki może też nie mieć prawa do jej sprzedaży lub być w trakcie sporu sądowego o jej posiadanie. Sprawdzenie właściciela działki w wypisie z Ksiąg Wieczystych pozwala również upewnić się, że kupuje się ją od prawdziwego właściciela, a nie od osoby podszywającej się pod niego.


Wykorzystaj dane z Ksiąg Wieczystych, żeby ustalić właściciela nieruchomości


Każdy grunt posiada swoje indywidualne oznaczenie w postaci numery ewidencyjnego oraz adresu administracyjnego działki. Dane na temat numerów działek pochodzą z ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli działka posiada KW, numer ewidencji pozwoli na ustalenie jej numeru. KW to dokument opisujący aktualny stan prawny nieruchomości w tym dane aktualnego właściciela. Korzystając z ogólnopolskiej wyszukiwarki ksiegiwieczyste.pl, będziesz w stanie odnaleźć numer księgi wieczystej i po wniesieniu odpowiedniej opłaty otrzymać dostęp do jej treści, w tym danych osobowych właściciela danej nieruchomości: imienia, nazwiska i numeru PESEL.


Jak znaleźć właściciela działki, gdy znamy jedynie jej lokalizację? Uzyskaj informacje o właścicielu nie znając numeru ewidencyjnego działki


Aby sprawdzić informacje na temat właściciela działki, jeżeli znana nam jest jedynie jej lokalizacja, musimy zacząć od ustalenia danych ewidencyjnych działki. W łatwy sposób możesz to zrobić korzystając z mapy gruntów na Buylando. Wystarczy znaleźć interesującą Cię działkę na mapie, zaznaczyć jej obszar poprzez kliknięcie jej, a numer ewidencyjny działki wyświetli się natychmiastowo. Po skopiowaniu identyfikatora działki, która nas interesuje możemy przejść do ustalenia numeru księgi wieczystej korzystając z kroków opisanych w poprzednim akapicie.


Jak szukać danych właściciela działki bez księgi wieczystej?


Innym sposobem na ustalenie właściciela gruntu jest uzyskanie wypisu z rejestru gruntów, jednak niezbędne jest przy tym również wykazanie interesu prawnego, ponieważ zamiar zakupu nieruchomości może nie być dla urzędników wystarczającym argumentem. Można go uzyskać składając stosowny wniosek w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta właściwym dla miejsca położenia danej działki. Zgodnie z przepisami geodezyjnymi, prawo do przekazywania danych na temat nieruchomości ma starosta. Złożenie wniosku podlega opłacie, a jego wzór można znaleźć w internecie.

Oceń artykuł
| 2 minuty czytania

Co to jest najem okazjonalny?

Co to jest najem okazjonalny?  Szukasz mieszkania do wynajęcia? A może posiadasz nie...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

| 2 minuty czytania

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego - pułapka czy bezpieczeństwo? Wynajmujesz mieszkanie? A może je...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij