Dodaj ogłoszenie
Jak zostać rolnikiem? Przewodnik po zakupie ziemi rolnej
| 3 minuty czytania

Jak zostać rolnikiem? Przewodnik po zakupie ziemi rolnej

Magda Buylando


Przewodnik po zakupie ziemi rolnej: Jak stać się rolnikiem?


Kwalifikacje niezbędne do zakupu ziemi rolnej


Jeżeli myślisz o nabyciu ziemi rolnej o powierzchni przekraczającej 1 ha, musisz wiedzieć, że istnieją pewne wymogi, które należy spełnić, aby stać się rolnikiem zgodnie z polskim prawem. Te wymogi dotyczą nie tylko formalnego wykształcenia w dziedzinie rolnictwa, ale także praktycznego doświadczenia w tej branży.


Kim jest rolnik według prawa?


Status rolnika określony jest w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Uznaje się za rolnika osobę, która bezpośrednio zarządza gospodarstwem rolnym o powierzchni nieprzekraczającej 300 ha, posiada odpowiednie kwalifikacje i od co najmniej pięciu lat mieszka w gminie, gdzie położone jest gospodarstwo.


Ścieżki zdobycia kwalifikacji rolniczych. Jak zostać rolnikiem?


Aby uzyskać kwalifikacje rolnicze, możesz podjąć edukację na różnych poziomach – od zasadniczego zawodowego po wyższe – w zakresie rolnictwa i pokrewnych dziedzin. Istotne są również odpowiednie staże pracy lub praktyki w gospodarstwie rolnym. Dodatkowo, za zawody związane z rolnictwem uznaje się między innymi pszczelarstwo, weterynarię czy architekturę krajobrazu.


Zakup ziemi rolnej – wymogi prawne


Jeśli planujesz zakup ziemi od osoby niespokrewnionej, a działka przekracza 1 ha, to konieczna będzie zgoda Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W przypadku sprzedaży przez krewnego, możesz nabyć nawet do 300 ha bez obawy o interwencję KOWR.


Staż pracy – alternatywa dla formalnego wykształcenia


Nawet jeżeli nie masz wykształcenia rolniczego, możesz zostać rolnikiem, jeżeli masz odpowiedni staż pracy w gospodarstwie rolnym. Okresy takiej pracy potwierdzają dokumenty takie jak potwierdzenie ubezpieczenia w KRUS czy umowy o pracę związane z rolnictwem.


Edukacja i praktyka – klucz do zawodu rolnika


Zdobycie kwalifikacji rolniczych nie ogranicza się do uczęszczania do szkół o profilu rolniczym. Równie ważne jest zdobywanie praktycznego doświadczenia w pracy na roli, które może być równie cenne. Warto zwrócić uwagę na różnorodność ścieżek edukacyjnych – od studiów wyższych po szkoły branżowe, które oferują kierunki związane z produkcją roślinną, zwierzęcą, ogrodniczą czy rybactwem. Niezależnie od wykształcenia, liczy się też staż pracy w rolnictwie, który można potwierdzić za pomocą dokumentów z KRUS lub umów o pracę związanych z działalnością rolną.


Procedury administracyjne przy zakupie ziemi rolnej


Zakup ziemi rolnej to proces, który wymaga spełnienia określonych procedur administracyjnych, zwłaszcza gdy transakcja dotyczy większych areałów lub sprzedający nie jest krewnym nabywcy. W takich przypadkach konieczne jest uzyskanie decyzji administracyjnej od Dyrektora KOWR. Decyzja ta stanowi potwierdzenie, że nabywca posiada nie tylko odpowiednie kwalifikacje rolnicze, ale również zobowiązuje się do osobiście prowadzić gospodarstwo przez co najmniej pięć lat. Dzięki temu proces nabywania ziemi jest bardziej transparentny i sprzyja utrzymaniu rolnictwa na odpowiednim poziomie jakościowym.


Jak stać się rolnikiem i zakupić ziemię?


Jeśli posiadasz odpowiednie kwalifikacje lub zaświadczenie o stażu pracy w rolnictwie, możesz ubiegać się o status rolnika indywidualnego. Pozwoli Ci to na zakup ziemi rolnej bez większych przeszkód, z zachowaniem odpowiednich procedur prawnych w zależności od wielkości nabywanej nieruchomości oraz stopnia pokrewieństwa ze sprzedającym.

Oceń artykuł
| 2 minuty czytania

Co to jest najem okazjonalny?

Co to jest najem okazjonalny?  Szukasz mieszkania do wynajęcia? A może posiadasz nie...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

| 2 minuty czytania

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego - pułapka czy bezpieczeństwo? Wynajmujesz mieszkanie? A może je...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij