Atrakcje, które warto zobaczyć we Wrocławiu
Jak ciekawie spędzić czas w stolicy Dolnego Śląska? Zanim przyjedziesz, zrób sobie listę, bo wybór atrakcji we Wrocławiu może okazać się trudny. Nowoczesnych i zabytkowych miejsc do zwiedzania jest tyle, że najlepiej spędzić tutaj cały urlop. Co jednak, jeśli wygospodarowałeś tylko weekend? Zobacz nasz top lokalizacji, które powinieneś odwiedzić, żeby poczuć Wrocław pełną piersią.
Zoo z Afrykarium - atrakcja Wrocławia na skalę światową
Jeśli jesteś stałym bywalcem zoo, Wrocław koniecznie musi znaleźć się na Twojej liście. Afrykarium to najsilniejszy magnes przyciągający gości do wrocławskiego ogrodu zoologicznego. 21 basenów zamieszkanych przez foki, manaty, pingwiny i ryby to raj dla miłośników zwierząt niezależnie od ich wieku. Hipnotyzujące żółwie i płaszczki, które do tej pory oglądaliście w programach dokumentalnych, są teraz na wyciągnięcie Twoich rąk. W sumie we wrocławskim zoo żyje aż 1100 gatunków zwierząt!
Hydropolis - multimedialne muzeum wiedzy o wodzie dla dzieci i dorosłych
Leży tuż za zoo - wystarczy zrobić sobie spacer Kładką Zwierzyniecką. W tym miejscu każdy znajdzie coś dla siebie. Części eksponatów można dotykać i sprawdzać, jak działają. Poznacie strrrasznych mieszkańców wodnych głębin, starożytne urządzenia wodne i posłuchacie opowieści o roli wody w naszym życiu. Jeśli szukasz miejsca, w którym edukacja łączy się ze świetną rozrywką, to Hydropolis Cię nie zawiedzie.
Hala Stulecia, Ogród Japoński i wrocławska fontanna - relaks w otoczeniu przyrody
Kompleks położony jest w bezpośredniej okolicy zoo tuż przy jednym z najstarszych parków wrocławskich - Szczytnickim. Warto odwiedzić go i spędzić nieco czasu wśród przyrody, odpoczywając i oglądając wodne pokazy na ogromnej fontannie. Zrób sobie spacer pod pergolą i wstąp do galerii sztuki nowoczesnej, czyli Pawilonu Czterech Kopuł. Halę Stulecia zaprojektował Max Berg, jeden z najwybitniejszych niemieckich architektów, a dziś odbywają się w niej wydarzenia kulturalne - koncerty, targi i widowiska.
W Ogrodzie Japońskim zobaczysz unikatowe rośliny, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej. Od 1 kwietnia do 31 października podziwiać możesz ponad 30 gatunków roślin - miłorzęby, różaneczniki i azalie. W świat Dalekiego Wschodu przeniosą Cię kaskady, stawy i strumienie.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Panorama Racławicka - dla miłośników sztuki
Zbiory obrazów, rzeźb i przedmiotów użytkowych od średniowiecza aż po nowożytność - to wszystko znajdziesz w Muzeum Narodowym. Cenne dzieła zachwycają do dziś, a zgromadzone są aż na 3 piętrach. Dlatego lepiej zarezerwuj sobie wcześniej więcej czasu, żeby bez pośpiechu delektować się sztuką.
Wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu możesz zwiedzić bezpłatnie w soboty. Sprawdź też informacje o wydarzeniach czasowych - tutaj zawsze dzieje się coś ciekawego. Z tym samym biletem odwiedzisz także muzeum poświęcone bitwie pod Racławicami, które znajduje się prawie naprzeciwko oraz wspomniany już Pawilon Czterech Kopuł.
Ostrów Tumski - najstarsza część Wrocławia liczy już 1200 lat
Będąc we Wrocławiu, odwiedź miejsce, w którym zaczęła się historia tego miasta. To prawdziwa gratka dla miłośników architektury - średniowieczne kościoły, katedra, Brama Kluskowa to tylko kilka atrakcji, dla których warto tu wpaść. W tej zabytkowej częśći Wrocławia królują też klimatyczne kawiarnie ulokowane przy zacisznych brukowanych uliczkach.
Ogród Botaniczny - ciekawe miejsce dla miłośników roślin
12 000 roślin czeka na fascynatów przyrody. Z bliska zobaczysz rośliny tropikalne, skalne i wodne. A jeśli trafisz z terminem, załapiesz się na Dolnośląski Festiwal Dyni, Wrocławski Festiwal Magnolii albo Hortensjowy Zawrót Głowy. Ciekawym wydarzeniem jest też Dzień Pszczoły, pełen opowieści o tych pożytecznych zwierzętach, na którym w dodatku wykonasz własny domek dla owadów.
Rynek we Wrocławiu - najciekawsze atrakcje w historycznym centrum Starego Miasta
Zabytkowy Ratusz i odrestaurowane kamienice to największe atrakcje wrocławskiego Rynku. Latem plac ten zamienia się w miejsce wszelkiego rodzaju wydarzeń artystycznych - od pokazów z płomieniami i żonglerki, przez koncerty na żywo, plenerowe kino Nowych Horyzontów aż po wystawy dzieł lokalnych artystów. W czerwcu i grudniu większą jego część zajmują jarmarki, przyciągające nie tylko Wrocławian, ale i turystów z Europy.
Wrocławskie krasnale - atrakcja turystyczna dla dorosłych i dzieci
Początkowo było ich kilkanaście... Jednak krasnoludkowy pomysł szybko rozprzestrzenił się i teraz kiedy odwiedzisz Wrocław, naliczysz ich co najmniej 380 - o ile wystarczy Ci czasu. Tyle ich było w 2020 r., a stale przybywają nowe. Zaczęło się od Papy Krasnala, a potem poszło już szybko. Po nim pojawił się m. in. Pracz Odrzański, Więziennik, Szermierz, Rzeźnik i Syzyfki.
Wspomnienie o Pomarańczowej Alternatywie ma się świetnie i nic dziwnego, że każda instytucja chce mieć własnego reprezentanta. Nawet jeśli podczas pobytu we Wrocławiu nie będziesz specjalnie szukał krasnali, na pewno na swojej drodze spotkasz co najmniej kilkunastu osobników. Wystarczy, że wyostrzysz wzrok.
Punkty widokowe we Wrocławiu - wdrap się na wieżę i zobacz miasto z lotu ptaka
Spójrz z góry na niesamowitą panoramę stolicy Dolnego Śląska. Do wyboru masz aż 6 miejsc, z których świetnie widać Wrocław. Większość z nich położona jest w ścisłym centrum - Wieża Matematyczna, Mostek Pokutnic, Katedra, wieża w kościele św. Elżbiety i budynek Concordia Design. Nieco dalej znajduje się Sky Tower - tutaj obserwując okolicę z 49. piętra przy dobrej widoczności jesteś w stanie dostrzec Ślężę, a nawet oddaloną o 137 km Śnieżkę.
Dzielnica Czterech Wyznań - historyczne miejsce wielokulturowego Wrocławia
Nie ma lepszego miejsca, żeby podkreślić, że Wrocław jest miastem pokojowo nastawionym do wszystkich religii. Bez znaczenia jest to, czy mamy XVII wiek, czy 2022 r. Na terenie zamkniętym czterema ulicami (Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja) znajdują się świątynie różnych wyznań: kościół katolicki, ewangelicki, cerkiew prawosławna i synagoga.
Ten niewielki obszar jest miejscem spotkań mieszkańców Wrocławia i turystów. Odbywają się tutaj koncerty, przedstawienia i wystawy. W samym centrum stoi Kino Nowe Horyzonty, a w wąskich uliczkach łatwo znajdziesz pub, kawiarnię czy restaurację, w której zrobisz sobie przerwę podczas zwiedzania.
Co jeszcze warto odwiedzić we Wrocławiu? Galerię Neonów!
Najjaśniejsze wrocławskie podwórko znajduje się niedaleko Rynku przy ul. Ruskiej 46c. Zobacz szyldy, które niegdyś zdobiły fasady m. in. Dworca Głównego, kwiaciarni, sklepu spożywczego, odzieżowego czy dawnego Kina Warszawa. Najlepiej przyjść tutaj wieczorem, kiedy światło neonów jest najbardziej wyraźne. Wówczas cały zakątek jarzy się wszystkimi kolorami, a Ty czujesz się, jakbyś wszedł do innego wymiaru. To miejsce, w którym skupiły się pracownie artystyczne, klubokawiarnie i organizacje. I dlatego tutaj zawsze dzieje się coś ciekawego.
Atrakcje we Wrocławiu - zobacz je wszystkie
Żeby nasycić się klimatem miasta, potrzebowałbyś chyba miesiąca, zakładając, że od rana do wieczora nie robiłbyś nic innego, tylko zwiedzał. Zabytkowe mosty nad Odrą, wyspy (m.in. Słodowa, Tamka i Bielarska), Hala Targowa i Muzeum Sztuki Cmentarnej czekają w kolejce, żeby Cię zachwycić. Już wiesz, dokąd wybrać się na kolejny urlop. A jeśli nie możesz doczekać się wolnego? Już kilkudniowa wycieczka przekona Cię, że warto odwiedzić Wrocław na dłużej.