Dodaj ogłoszenie
Opolskie atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie?
| 2 minuty czytania

Opolskie atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć na Opolszczyźnie?

Natalia

Natalia

Opolszczyzna to miejsce położone pomiędzy Górnym a Dolnym Śląskiem, od południa graniczące z Czechami. Stanowi najmniejsze województwo w Polsce i być może, właśnie dlatego jest niedocenianym regionem, biorąc pod uwagę względy turystyczne. Wielka szkoda, bo nie brakuje tutaj ciekawych atrakcji wartych odwiedzenia. Odkryj, jakie niezwykłe miejsca i malownicze zakamarki warto zobaczyć na Opolszczyźnie.


Z czego słynie Opolszczyzna?


Aż dziwi, że na terenie tak małego województwa (bo na powierzchni 9412 km kw.), mieści się tak wiele atrakcji, które warto odwiedzić. Opole i jego okolice kryją w sobie niezwykłe zabytki, monumentalne zamki, malownicze lasy, porywające spływy kajakowe, stawy, niezwykłe panoramy, imponujące wzgórza i wiele ciekawych miejsc dla całych rodzin, które warto wpisać na swoją listę „must see”. To przede wszystkim największe skupisko zamków, pałaców i dworków w naszym kraju — znajdziesz ich tu prawie 200, a najpopularniejsze z nich to Pałac w Mosznej, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu oraz Zamek Górny w Opolu.


Opole — atrakcje turystyczne i zabytki w stolicy województwa opolskiego (ZOO Opole, Muzeum Wsi Opolskiej, Opolska Wenecja, Muzeum Polskiej Piosenki, Wieża Piastowska)


Opole to miasto kameralne miasto pełne zieleni, terenów spacerowych i licznych atrakcji turystycznych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Nie spotkamy tu tłumów turystów, przez co zwiedzanie miasta staje się jeszcze przyjemniejsze. To miejsce idealne na weekendową wycieczkę, gdzie zdecydowanie można spędzić wartościowy czas.


Miejscem, które warto zwiedzić na samym początku, jest opolski rynek. Zobaczymy tam szereg zabytkowych kamieniczek, ratusz, wzorowany na florenckim pałacu Vecchio, z wieżą ratuszową. Tuż przed ratuszem stoi wielki pomnik jeźdźca na koniu — Kazimierza I Opolskiego — ważnej postaci w historii Opola. Nieopodal pomnika znajduje się aleja gwiazd, gdzie każdy turysta ma okazję odszukać gwiazdę poświęconą swojemu ulubionemu artyście.


Opolska Wenecja to fragment zabudowy nad odnogą Odry, Młynówką, dawniej służący za zaplecze gospodarcze Opola. Funkcjonowały tam głównie młyny, a aktualnie stanowi jedną z najładniejszych atrakcji miasta, którą najlepiej podziwiać w trakcie lub po zachodzie słońca.


Wyspa Bolko i Ogród Zoologiczny to jedne z najbardziej zielonych miejsc w Opolu i miejsce spotkań Opolan. Na wyspie Bolko rozciąga się sporo kilometrów szlaku wzdłuż brzegu wyspy Pasieki. Na jej terenie znajduje się ZOO założone jeszcze w latach 30. — jedna z najlepszych atrakcji dla dzieci.


Muzeum Polskiej Piosenki to obowiązkowa opolska atrakcja, jeżeli interesujesz się polską muzyką. Opolski amfiteatr to miejsce debiutów wielu rodzimych artystów oraz premier niezliczonych kultowych utworów. Muzeum stworzone jest w bardzo nowoczesnej formie z interaktywną wystawą, dzięki czemu stanowi jedno z najbardziej rozrywkowych miejsc do odwiedzenia.


Wieża Piastowska w Opolu stanowiąca symbol miasta przypominający o historii Piastów Opolskich. To jedyna część pozostała po Zamku Piastowskim. W roku 1928 zburzono pozostałości budynku i pozostawiono te samotnie stojącą wieżę. Turyści mogą kilka razy w ciągu dnia zwiedzić ją z przewodnikiem.


Muzeum Śląska Opolskiego to przestrzeń zawierająca kilka interesujących wystaw — wystawy stałe prezentowane w głównym gmachu (m.in. na temat historii Opola od średniowiecza do współczesności oraz wystawa archeologiczna) oraz różnego rodzaju wystawy czasowe.


Muzeum Wsi Opolskiej to jedna z największych atrakcji województwa opolskiego stanowiąca regionalny skansen na świeżym powietrzu. To plenerowa ekspozycja zabytków dawnej architektury wiejskiej Śląska Opolskiego składająca się z 50 budowli drewnianych, które są w pełni wyposażone i urządzone. Można tu spotkać rękodzielników przedstawiających owoce swojej pracy.


Stobrawski Park Krajobrazowy — natura w okolicy Opola


Największy park krajobrazowy w województwie opolskim zajmujący powierzchnię 52 636,5 ha i doskonałe miejsce spacerowe znajdująca się niedaleko Opola z trasami rowerowymi i niezwykłymi widokami. Na jego terenie stwierdzono występowanie 49 roślin prawnie chronionych oraz około 130 gatunków rzadkich. W Stobrawskim Parku Krajobrazowym rośnie najstarsza w Polsce Sosna Wejmutka licząca 230 lat i 28 metrów wysokości.


Zamek i Fabryka Robotów w Mosznej


Zamek Moszna to miejsce na Opolszczyźnie i wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które zasłynęło swoją bajkową architekturą i niepowtarzalnym urokiem. W budynku Zamku w Mosznej aktualnie funkcjonuje hotel, restauracja, kawiarnia oraz SPA. Zwiedzający mają możliwość odwiedzenia sal reprezentacyjnych oraz podziwiania okolicznych widoków z wież zamkowych.


Będąc w Mosznie, warto też zobaczyć jedyną w Polsce Fabrykę Robotów, gdzie ręcznie konstruowane są ogromne stalowe roboty inspirowane filmami sci-fi. Głównym materiałem, z którego powstają, jest złom samochodowy oraz inne odpady stalowe, które zostały przeznaczone do recyklingu.


Biskupia Kopa — najwyższy szczyt Gór Opawskich (szlaki, wieża widokowa)


To miejsce, do którego powinien dotrzeć każdy miłośnik górskich wędrówek. Stanowi najwyższy szczyt po polskiej stronie Gór Opawskich (liczący 890 m n.p.m.), dzięki czemu zaliczana jest do Korony Gór Polski. Na jej wierzchołek prowadzi wiele szlaków, które rozpoczynają się w Pokrzywnie, Jarnołtówku oraz po czeskiej stronie granicy. Na jej wierzchołku znajduje się 18-metrowa kamienna wieża widokowa zbudowana w 1898 roku z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa.


Pałac w Krapkowicach


Do atrakcji turystycznych województwa opolskiego niedaleko od centrum Opola (25 min) zaliczyć można m.in. Pałac w Krapkowicach. Legendy mówią, że budowla była ufundowana przez templariuszy, jednak historycy nie zgadzają się z tą wersją. To renesansowy zamek, którego początki sięgają XIII wieku. Dziś ma tam siedzibę Zespół Szkół im. Piastów Opolskich.


Gród w Biskupicach


Znajdujący się w gminie Byczyna, około 60 km od Opola, Gród w Biskupicach to niewielka atrakcja, która przypomina o początkach Państwa Polskiego. Drewniany gród rycerski powstał tutaj ze względu na korzystne położenie geopolityczne. Wstęp jest darmowy. Opłaty pobierane są jedynie w przypadku organizowanych tam imprez plenerowych. Odbywa się tu wiele kolorowych festynów i innych wydarzeń, takich jak turnieje rycerskie.


Góra świętej Anny


To jedna z ciekawszych atrakcji w województwie opolskim i jedno z bardziej znanych miejsc kultu religijnego w Polsce. Punktem centralnym jest tu Bazylika — dziesiątki kapliczek tworzących niezwykłą atmosferę Góry św. Anny. Położona jest na najwyższym wzniesieniu Masywu Chełmskiego, czemu zawdzięcza niezwykłe widoki. Znajdziesz tu wiele ścieżek turystycznych oraz geopark.

To może Cię zainteresować: W jakie grunty warto inwestować? Działki inwestycyjne w Osadzie Pokój jako lokata kapitału.


Miasto Pokój


W połowie XIX stulecia miejscowość Pokój uchodziła za ważny ośrodek kulturalny na mapie Polski. Przez pewien czas pracował tutaj światowej sławy kompozytor C.M. von Weber, a działający teatr w opinii krytyków należał do najlepszych na Śląsku i stale konkurował z Teatrem Wrocławskim. Na szczególną uwagę w gminie Pokój zasługują położone w niemal każdej wsi kościoły o różnorodnej architekturze, zabytkowe kapliczki oraz chaty chłopskie w Domaradzkiej Kuźni i Dąbrówce Dolnej.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij