Dodaj ogłoszenie
Podatek od sprzedaży nieruchomości - kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości?
| 2 minuty czytania

Podatek od sprzedaży nieruchomości - kiedy nie zapłacisz podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości?

Karol Bocheński

Karol Bocheński


Sprzedaż nieruchomości w Polsce wiąże się zazwyczaj z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego. Jednak istnieją sytuacje, w których można uniknąć tego obowiązku. Warto znać przepisy i wyjątki, które pozwalają na legalne niepłacenie podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości.


Co to jest podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości?


Dochodowy podatek od sprzedaży nieruchomości to podatek, który musi zapłacić sprzedający od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Dochód ten jest różnicą między ceną sprzedaży a kosztem nabycia nieruchomości, powiększonym o ewentualne nakłady, które zwiększyły jej wartość. W Polsce podatek ten wynosi 19% od dochodu i jest regulowany przepisami ustawy o podatku od osób fizycznych. Obowiązek zapłaty podatku dotyczy zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i niemieszkalnych, o ile sprzedaż następuje przed upływem 5 lat od ich nabycia. Wyjątki i zwolnienia z tego podatku są określone w przepisach i dotyczą m.in. przypadków wydatkowania środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe lub sprzedaży po upływie wskazanego okresu.


Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?


Dochodowy podatek od sprzedaży nieruchomości w Polsce wynosi 19% od dochodu uzyskanego z transakcji. Dochód ten oblicza się jako różnicę między ceną sprzedaży nieruchomości a kosztem jej nabycia, powiększonym o udokumentowane nakłady zwiększające wartość nieruchomości. Przykładowo, jeśli nieruchomość została kupiona za 300 000 zł, a sprzedana za 400 000 zł, to podatek będzie naliczany od różnicy 100 000 zł. Ostateczna kwota podatku wyniesie 19 000 zł. Warto zaznaczyć, że obowiązek zapłaty tego podatku dotyczy sprzedaży nieruchomości dokonanej przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.


Sprzedaż nieruchomości firmowych a podatek - Przychód z działalności gospodarczej i Koszty uzyskania przychodu


Sprzedaż nieruchomości wprowadzonych do firmy jest traktowana jako przychód z działalności gospodarczej. Wartość amortyzacji nieruchomości często jest mniejsza niż jej cena sprzedaży, co wpływa na wysokość podatku.


Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć dokumentowane koszty nabycia oraz nakłady zwiększające wartość nieruchomości. Dzięki temu dochód podlegający opodatkowaniu może być znacznie niższy.


Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości - sprzedaż nieruchomości po upływie 5 lat


Nieruchomości, które nie zostały wprowadzone do firmy, można sprzedać bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, upłynęło 5 lat. Dotyczy to również nieruchomości nabytych w spadku, gdzie okres 5 lat liczony jest od momentu nabycia przez spadkodawcę.


Po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, okres 5 lat liczony jest od momentu nabycia nieruchomości do majątku wspólnego.


Sprzedaż nieruchomości za niższą cenę i zwolnienia podatkowe na własne cele mieszkaniowe, PIT-39


Jeżeli sprzedaż nieruchomości odbywa się za cenę nieprzekraczającą kosztów zakupu, nie powstaje dochód do opodatkowania. Koszty zakupu obejmują również nakłady zwiększające wartość nieruchomości, co może dodatkowo obniżyć podstawę opodatkowania.


Dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości mogą być zwolnione od podatku, jeżeli przychody zostaną wydatkowane na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od sprzedaży. Jest to korzystna opcja dla osób planujących zakup nowej nieruchomości na cele mieszkaniowe.


Aby skorzystać z ulgi, należy złożyć formularz PIT-39 i udokumentować wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe.


Przykłady sytuacji, w których nie zapłacisz podatku dochodowego


Nabycie nieruchomości w drodze spadku


Jeśli nieruchomość została nabyta w drodze spadku, a od nabycia przez spadkodawcę minęło 5 lat, nie musisz płacić podatku dochodowego od sprzedaży takiej nieruchomości.


Sprzedaż nieruchomości objętych wspólnością małżeńską


Po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, sprzedaż nieruchomości, od której nabycia do majątku wspólnego minęło 5 lat, jest zwolniona z podatku dochodowego.


Sprzedaż nieruchomości za niższą cenę


Sprzedaż nieruchomości za cenę równą lub niższą niż koszty jej zakupu nie generuje dochodu do opodatkowania.


Podatek od sprzedaży mieszkania - Jak uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości


Znajomość przepisów podatkowych oraz odpowiednie planowanie pozwala na uniknięcie podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości w wielu sytuacjach. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy.


Zapraszamy do przeczytania innych artykułów na stronie Buylando, gdzie znajdziesz więcej porad i informacji dotyczących zakupu oraz sprzedaży działek i nieruchomości. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby podejmować najlepsze decyzje inwestycyjne.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij