Profesjonalna wycena działki i nieruchomości — sprawdź, jak to zrobić
Znając faktyczną wartość posiadanej przez siebie działki czy nieruchomości możesz mieć pewność, że cena, jaką podasz w ogłoszeniu sprzedażowym sprawi, że nie stracisz na transakcji. Wycena nieruchomości lub gruntu przydaje się nie tylko w przypadku sprzedaży powierzchni zewnętrznym podmiotom. Sprawdź, w jakim celu wykonuje się wycenę, jak wycenić działkę i kto może się podjąć tego zadania.
Wycena działki — w jakich okolicznościach jest konieczna?
Wartość nieruchomości lub działki określana jest w kilku sytuacjach. Najczęściej zawsze wtedy, gdy w grę wchodzą regulacje prawne, spory sądowe, ale też w przypadkach, gdy po prostu daną nieruchomość czy działkę chcemy sprzedać. Operat szacunkowy dokonywany jest w następujących celach:
- w celu nabycia lub sprzedaży nieruchomości czy działki,
- w celu pozyskania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości,
- w przypadku konieczności określenia wysokości podatku od nieruchomości,
- gdy właściciel stara się o odszkodowanie,
- w celu dokonania podziału spadku,
- w celu ustalenia opłat planistycznych związanych ze zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- w celu określenia odpłatności dla użytkowania wieczystego.
Jak widać, określenie wartości rynkowej potrzebne jest w kilku istotnych przypadkach, nie tylko wtedy, gdy chcemy zaspokoić własną ciekawość związaną z poznaniem wyceny domu czy gruntu, który posiadamy.
Czy można dokonać wyceny działki samodzielnie?
Znając aktualne trendy na rynku nieruchomości i wahania wartości działek, można podjąć się oszacowania i ustalania, jak aktualnie może przedstawia się cena działki. Jednak taki rodzaj sporządzanej wyceny może być tworzony tylko do celów prywatnych. Zawsze wtedy, gdy wyceniania działka ma być podstawą do procesów prawnych czy regulacyjnych, sporządzić wycenę musi rzeczoznawca majątkowy. Wtedy taka wycena nieruchomości czy działki ma dopiero moc prawną. Warto zgłosić się do doświadczonego rzeczoznawcy, który w swoim zawodowym dorobku podejmował się już nie raz szacowania wyceny działki budowlanej do różnych celów. Przede wszystkim, taki specjalista ma wgląd do istniejących aktów notarialnych, dzięki czemu może porównać daną działkę do podobnych gruntów czy podobnych nieruchomości i jeszcze dokładniej określić, jaka jest jej wartość.
To może Cię zainteresować: Na co zwracać uwagę przy sprzedaży działki budowlanej? Skuteczne ogłoszenie nieruchomości.
Od czego zależy wysokość wyceny?
Proces wyceny realizowany przez rzeczoznawcę zależny jest od wielu czynników. Wpływ na wartość nieruchomości czy gruntu ma między innymi lokalizacja, w jakiej znajduje się nieruchomość gruntowa lub budynek, atrakcyjność nieruchomości oraz jej okolicy — dostęp do ważnych punktów na mapie, dostęp do drogi asfaltowej czy głównych punktów usługowych i infrastruktury. Dla sporządzenia operatu szacunkowego ważne jest również wskazanie stanu technicznego nieruchomości czy działki. Profesjonalna wycena obejmuje również uwzględnienie tego, w jakich okolicznościach przyrody znajduje się dany grunt. Większą wartość uzyska działka, która jest tuż przy morzu, jeziorze, czy jej lokalizacja umożliwia stałe patrzenie na najwyższe szczyty górskie. Ważne dla wyceny jest również to, czy dana działka posiada uzbrojenie. Rzeczoznawca bierze pod uwagę możliwości stworzenia na działce budynku mieszkalnego czy budowy domu jednorodzinnego bądź obiektu rekreacyjnego. Oszacowanie wartości danej nieruchomości czy działki może różnić się nawet ze względu województwo, w którym jest on położona. Ceny wahają się nawet przy takich samych parametrach.