W ostatnich latach w Polsce obserwowaliśmy wzrost zainteresowania nieruchomościami gruntowymi. Trend ten utrzymuje się na początku roku 2023, czemu sprzyja częściowe poluzowanie polityki kredytowej przez banki, a także, paradoksalnie, wciąż wysoka inflacja.
Czynniki wspierające wysoki popyt na grunty nie uległy zmianie. Rosnące zainteresowanie działkami jest efektem chęci zbudowania czegoś własnego i uniezależnienia się od wynajmu mieszkania. Ale silniejszym determinantem jest chęć, czy nawet potrzeba ochrony kapitału przed wciąż wysoką inflacją. Ponadto pandemia koronawirusa wzbudziła rosnącą potrzebę posiadania prywatnej przestrzeni z dala od zgiełku. I ten aspekt wciąż nie stracił na aktualności.
Całkowita wartość sprzedanych działek w I kwartale 2023 roku wyniosła 2,5 miliarda złotych, co wskazuje na sporą dynamikę rynku. Ceny gruntów rosną w całym kraju, najwyższe są na terenie województwa mazowieckiego. Wynika to z dużej liczby ofert w dobrej lokalizacji i położenia w pobliżu atrakcyjnych terenów zielonych. Pamiętajmy jednak, że porównywanie cen gruntów 1:1 może powodować wyciąganie błędnych wniosków. Składowych ceny grunty jest wiele, a lokalizacja jest tylko jednym z nich.
W I kwartale 2023 roku najwyższe ceny działek występowały w województwie mazowieckim, gdzie za metr kwadratowy trzeba było zapłacić średnio 210 zł. Kolejne miejsca zajęły województwa pomorskie i dolnośląskie z ceną około 198 zł za metr kwadratowy. Najniższe ceny gruntów zanotowano w województwach podlaskim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim.
Najwięcej działek sprzedano w województwie mazowieckim
W I kwartale 2023 roku najwięcej transakcji sprzedaży działek zarejestrowano w województwie mazowieckim, gdzie sprzedano ponad 19 tysięcy działek. Z danych portalu Otodom.pl wynika, że na rynku gruntów przeważały działki budowlane, które były najczęściej szukane przez klientów. Około jednej trzeciej zapytań dotyczyło działek o powierzchni od 1000 do 2000 metrów kwadratowych. Dużą popularnością cieszyły się również działki rolnicze, które stanowiły około 25 procent zapytań. Działki rekreacyjne i leśne były mniej popularne, ale również zanotowały pewien wzrost.
Z kolei danych portalu Morizon.pl wynika, że najwięcej zapytań o działki była na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Pomorzu. W Małopolsce i Dolnym Śląsku było nieco mniej zapytań. Najbardziej popularną okolicą były jednak góry. Działki w Beskidach i w Sudetach to miejsca, które najczęściej wybierane były jako miejsce zamieszkania lub wypoczynku.
Cenny lekko w górę
Średnie ceny działek na rynku gruntów nieco wzrosły w pierwszym kwartale 2023 roku. Według portalu Gratka.pl, w miastach ceny wzrosły o około 3 procent, w województwach o około 2 procent, a w górach o około 5 procent. Największy wzrost zanotowano w miejscowościach turystycznych w Tatrach oraz w Sudetach. Ceny działek w tych rejonach wzrosły o ponad 10 procent.
Również według portalu Nieruchomosci-online.pl sprzedaż działek była na stabilnym poziomie, a ceny nieco wyższe niż w końcu 2022 roku. Warto podkreślić, że wzrost cen działek utrzymuje się również w przypadku gruntów rolnych i leśnych, który wyniósł średnio około 4 proc.
Przybliżone średnie ceny za metr kwadratowy dla działek budowlanych dla wybranych województw w Polsce, na podstawie danych GUS i Mieszkania.com:
- W województwie mazowieckim - około 300-600 zł/m2
- W województwie dolnośląskim - około 200-400 zł/m2
- W województwie lubelskim - około 100-200 zł/m2
- W województwie podkarpackim - około 150-300 zł/m2
- W województwie małopolskim - około 200-400 zł/m2
- W województwie śląskim - około 300-500 zł/m2
- W województwie kujawsko-pomorskim - około 150-300 zł/m2
- W województwie pomorskim - około 300-600 zł/m2
Należy jednak pamiętać, że te ceny to tylko średnie wartości i faktyczne ceny za metr kwadratowy działek budowlanych mogą znacznie się różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju nieruchomości i wielu innych czynników.
W kolejnych kwartałach 2023 roku możemy zatem spodziewać się dalszego wzrostu zarówno liczby transakcji, jak i wartości sprzedaży. Postępujący rozwój infrastruktury, luzowanie polityki kredytowej przez banki, a także spowalniająca inflacja przełożą się popyt na działki, szczególnie te atrakcyjnie położone i z dobrym dostępem do przyrody czy terenów wartościowych z turystycznego punktu widzenia.