Szukasz działki na sprzedaż? Na to zwróć uwagę, wybierając grunt pod zabudowę jednorodzinną
| 2 minuty czytania | ocena artykułu 1.0 (1)

Szukasz działki na sprzedaż? Na to zwróć uwagę, wybierając grunt pod zabudowę jednorodzinną

Szymon

Szymon

Podjąłeś decyzję o budowie domu? Wiesz, że chcesz mieszkać wygodnie, ale nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać? Kupno działki wydaje Ci się misją na miarę lotu na Marsa? Mamy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu nieco rozjaśni Ci się w głowie.

Lokalizacja działki budowlanej - najważniejszy parametr


Nawet w najpiękniejszym domu będzie Ci się źle mieszkało, jeśli nie trafisz z okolicą. Nawet nie chodzi o to, że masz żyć wśród romantycznych krajobrazów jak z bajki Disneya, ale przynajmniej w takim otoczeniu, w którym jest cicho i nie ma zakładów produkcyjnych albo drogi szybkiego ruchu. 

Wybierając ziemię pod inwestycję w dom mieszkalny, kieruj się swoimi zainteresowaniami. Jeśli lubisz chodzić po górach, celuj w południowo-zachodnią Polskę. Wolisz kajakowanie? Oglądaj działki znajdujące się na Pojezierzu Lubuskim, Kaszubach albo Mazurach. W końcu w nowym środowisku spędzisz większość życia, więc Twój wybór musi być w 100% trafiony.

Wygląd i wymiary działki - ile m2 potrzebujesz, żeby wygodnie żyć?


O wiele łatwiej zbudować dom na działce w kształcie prostokąta. Choć to te o bardziej skomplikowanym kształcie bywają tańsze. Weź pod uwagę to, w jakim stopniu możesz zagospodarować nieruchomość w kształcie np. trójkąta i czy wystarczy miejsca na wszystko.

Dom do 70 m2 zbudujesz już na działce budowlanej o powierzchni 500 m2. Dolicz do tego ogród z częścią na grilla, podwórko, może placyk zabaw dla dzieci? Plus wolnostojący garaż, jeśli projekt nie przewiduje go w bryle budynku. 

Usiądź z kartką i wypisz wszystkie potrzeby, jakie ma zaspokajać Twój nowy dom. Pamiętaj, że zawsze też możesz kupić dwie działki o mniejszej powierzchni i połączyć je w jedną.

Media na działce budowlanej i droga dojazdowa


Większość gruntów ma dostęp do wody, prądu i gazu. Często w pakiecie jest również założone szambo - tam, gdzie nie dotarła jeszcze kanalizacja. Uzbrojone działki kosztują więcej niż nieruchomości, dla których dopiero trzeba postarać się o pozwolenie, ale za to omijają Cię żmudne procedury.

Jeśli nie masz czasu na bieganie po urzędach, a na słowo "zezwolenie" dostajesz dreszczy, lepiej wybierz działkę, dla której już wydano odpowiednie dokumenty i doprowadzono media. Istotną kwestią jest obecność dojazdu drogą utwardzoną.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla działki budowlanej 


To jest ogromnie ważne zadanie, które koniecznie musisz uwzględnić przez zakupem konkretnego gruntu. W MPZP sprawdzisz, co możesz wybudować na działce i jakie są plany wobec całej okolicy. To właśnie stąd dowiesz się, ile pięter może mieć Twój dom, jakiej wysokości ogrodzenie postawić i czy w przyszłości tuż za zakrętem nie powstanie ferma drobiu.

Jeśli taki plan nie istnieje dla działki, którą chcesz kupić, wystąp o decyzję o warunkach zabudowy. Tam również zobaczysz, jakie są możliwości inwestycji na danym terenie.

Jaki dom jednorodzinny zbudować na działce?


Do wyboru masz dom z pozwoleniem na budowę albo dom na zgłoszenie do 70 m2 z antresolą. Jeśli druga opcja Ci wystarcza, znów nie musisz rozmawiać z urzędnikami. Po prostu przedkładasz im kilka dokumentów związanych z własnością działki i projektem domu, a potem czekasz 21 dni na milczącą zgodę. W przypadku pozwolenia na budowę trwa to dłużej i wymaganych jest więcej druków.

Ogłoszenia o działkach na sprzedaż - gminy z całej Polski


Zobacz ofertę sprzedaży działek budowlanych zlokalizowanych w różnych zakątkach kraju. W Buylando sprawdzisz nie tylko wygląd gruntu, ale i całego sąsiedztwa, bo portal publikuje zdjęcia z lotu ptaka. Jeśli interesuje Cię spokojna okolica, wybierz działki położone w górach czy w pobliżu lasów. A może ciągnie Cię do centrum? W woj. mazowieckim czy łódzkim również znajdziesz grunty przeznaczone pod budowę domu.
Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij