Umowa przedwstępna sprzedaży działki. Jak powinna wyglądać przedwstępna umowa sprzedaży gruntu?
| 3 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (2)

Umowa przedwstępna sprzedaży działki. Jak powinna wyglądać przedwstępna umowa sprzedaży gruntu?

Asia

Asia

Zakup gruntu to bardzo poważna inwestycja, dlatego decydując się na zakup nieruchomości warto podpisać umowę przedwstępną, która będzie zabezpieczeniem przed podpisaniem umowy przyrzeczonej. Jest ona uregulowana prawnie i nie ma obowiązku zawierania jej w postaci aktu notarialnego, jednak ze względu na duże kwoty pojawiające się w procesie zakupu nieruchomości warto taką opcję przemyśleć.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna sprzedaży działki?


Umowa tego typu powinna się składać z grupy istotnych elementów, które odpowiadają za jej ważność i zobowiązania między jej stronami.

Nazwa, data oraz miejsce zawarcia umowy.


Nazwanie umowy nie jest najważniejszą częścią dokumentu, ale może pomóc w przypadku wątpliwości interpretacyjnych w ustaleniu, jakiego rodzaju umowę chciały zawrzeć strony. Ważniejszą kwestią jest data oraz miejsce zawarcia umowy. Określają one moment zaistnienia stosunku prawnego oraz odpowiedni dla miejsca sąd w przypadku wejścia stron umowy w spór sądowy. 

Strony umowy.


Stronami umowy mogą zostać osoby fizyczne lub osoby prawne. W umowie należy umieścić dane, które pozwolą na ich bezproblemową identyfikację, dla osób prawnych będzie to nazwa, adres siedziby, NIP, a także dane osoby lub osób, które reprezentują podmiot. W przypadku osób fizycznych wystarczy imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr dowodu tożsamości oraz, opcjonalnie, PESEL.

Przedmiot sprzedaży.


Zawierając przedwstępną umowę sprzedaży gruntu przedmiotem sprzedaży będzie prawo własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Należy zawrzeć szczegółowy opis przedmiotu sprzedaży, dlatego pomocne będą dokumenty dotyczące posesji, takie jak wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo w umowie powinien znaleźć się adres nieruchomości, numer działki i obwodu ewidencyjnego.

Cena sprzedaży.


Sprzedaż ma charakter odpłatny, dlatego cenę gruntu należy określić w jednostkach pieniężnych. Zapis powinien obejmować zarówno kwotę w zapisie liczbowym oraz słownym, oba zapisy powinny się pokrywać. W przypadku braku wpisanej ceny zgodnie z prawem dochodzi do umowy darowizny, zaś płatność ustalona w innych jednostkach niż pieniężne będzie dotyczyła umowy zamiany.

Termin zawarcia umowy przyrzeczonej.


Ważnym punktem umowy przedwstępnej jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Zwykle ustalony termin odnosi się do konkretnych warunków, np. uzyskania pozwolenia na budowę, na które zakłada się określony czas. Trzeba pamiętać, że jeśli w ciągu roku od dnia zawarcia danej umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Postanowienia fakultatywne w postaci zadatku lub zaliczki.


Przedwstępna umowa sprzedaży gruntu wiąże się z zabezpieczeniem finansowym wpłacanym przez kupującego z postaci zadatku lub zaliczki. Są to dwie różne rzeczy, dlatego warto znać między nimi różnice. Zadatek jest zabezpieczeniem wykonania umowy, zaś zaliczka to po prostu część zapłaconej ceny przedmiotu, którego dotyczy umowa.

Podpisy stron.


Podpis każdej ze stron ma na celu jej identyfikację, więc musi zostać złożony własnoręcznie, jednak nie musi być czytelny (pod warunkiem, że takim podpisem dana strona umowy posługuje się także w innych dokumentach). Istotnym jest oznaczenie każdej ze stron parafką, czyli znakiem powtarzalnym, którym posługuje się dana osoba. Jest to bardzo ważne, gdyż uniemożliwia nadużycia w postaci usuwania lub podmieniania części umowy.

Dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną kupna działki?


Podpisanie tego typu umowy, chociaż nie jest to obligatoryjne, jest zabezpieczeniem obu stron. Warto sporządzić taką umowę, aby w razie wystąpienia niespodziewanych problemów mieć dokument, który zawiera wszystkie najważniejsze informacje i postanowienia w kwestii nadchodzącej sprzedaży nieruchomości.
Oceń artykuł
| 2 minuty czytania

W gruncie rzeczy - do przodu!

Maj zleciał tak szybko, że niektórzy kalendarze przerzucili od razu z kwietnia na c...

Magda

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij