Dodaj ogłoszenie
Uzbrojenie działki. Jaki koszt?
| 1 minuty czytania

Uzbrojenie działki. Jaki koszt?

Szymon Matuszyński

Szymon Matuszyński


Uzbrojenie działki. Jaki koszt?


Marzenia o własnym domu zaczynają nabierać kształtów, gdy wreszcie pojawia się ta jedna, wymarzona działka. Zanim zaczniesz planować parapetówkę, warto zastanowić się nad jednym: Czy wiesz, jakie koszty niesie za sobą uzbrojenie działki? Czy masz świadomość, że zanim podłączysz piec gazowy, musisz zadbać o wykonanie przyłącza? Każda nowa instalacja musi mieć źródło mediów, bo przecież nie chodzi tylko o uzbrojenie działki w prąd! 


Przed tobą wiele formalności związanych z tym procesem. Musisz dokładnie poznać warunki przyłączenia do sieci, złożyć ewentualnie wniosek o określenie warunków technicznych. Ważna jest przy tym odległość twojego gruntu od mediów, o ile oczywiście nie znajdują się one w jego bezpośrednim sąsiedztwie. 


Na początek – co to w ogóle jest uzbrojenie działki?


Skoro zainteresowała cię konkretna działka, to pewnie zdajesz sobie sprawę, że bez pewnych elementów takich jak gaz, woda czy elektryka, twoje przyszłe gniazdko będzie jak domek z kart – ładne, ale bez życia. Uzbrojenie działki, to nic innego jak doprowadzenie do niej tych wszystkich niezbędnych mediów. 


Warto zaznaczyć, że uzbrojenie działki budowlanej to proces długi i dość skomplikowany. Wymaga sporo czasu, papierkowej roboty i oczywiście środków finansowych.


Zastanawiasz się, jak uzbroić działkę krok po kroku?


Oto krótka mapa drogowa:


1. Plan zagospodarowania przestrzennego – sprawdź go i dostosuj swoje plany.
2. Przyłącze wodno-kanalizacyjne – bez wody ani rusz, więc zacznij od niej.
3. Przyłącze elektryczne – prąd to podstawa w każdym domu.
4. Przyłącze gazowe – jeśli planujesz ogrzewanie gazowe, to kolejny punkt na liście.
5. Dostęp do drogi – bez niego nawet koparka nie podjedzie.


Uzbrojenie działki budowlanej – papierkowa robota, czyli formalności


No dobrze, zakładamy, że działka jest już twoja. Ale zanim zaczniesz ją uzbroić, musisz pokonać potwora zwanego formalnościami. Bez odpowiednich pozwoleń, możesz się mocno narazić na wysokie na koszty. 


Zacznijmy od planu zagospodarowania przestrzennego, choć to należy zrobić jeszcze przed zakupem gruntu - musisz przecież mieć pewność, że możesz rozpocząć formalności związane z uzbrojeniem działki, czyli w praktyce, że możesz na niej cokolwiek postawić. Koniecznie rzuć okiem również na warunki zabudowy, które mogą determinować to, co będzie mogło na gruncie stanąć. 


Kiedy już masz to za sobą, czas na zgłaszanie planów uzbrojenia działki do odpowiednich instytucji. Każde przyłącze to osobna historia i niestety, osobne pozwolenie.  


Ile kosztuje uzbrojenie działki? Prąd to nie wszystko!


To pytanie, które krąży po głowie każdego, kto stanął na starcie do własnego domu. Koszt uzbrojenia działki budowlanej to temat rzeka, ponieważ składa się na niego wiele elementów, które różnią się od Ciebie. Jeśli do gruntu jest doprowadzony system kanalizacyjny, koszty będą z pewnością niższe, niż jeśli będzie trzeba wykopać głębinową studnię. Bo przecież musisz zadbać o uzbrojenie działki w wodę, musisz też oprowadzać z gruntu ścieki. 


Pierwsze co, to musisz wiedzieć, że koszt przyłącza wody, prądu, gazu czy kanalizacji zależy od wielu czynników. Dystans od sieci, przepisy lokalne, a nawet rodzaj gruntu – wszystko to wpływa na ostateczne rachunki.


Zacznijmy od prądu. Koszt przyłącza elektrycznego to nie lada wydatek, ale bez tego ani rusz. Ceny wahają się w zależności od regionu, a także od tego, ile masz metrów do najbliższej sieci Kolejny w kolejce jest gaz. Tu ceny mogą być równie zmiennne jak na giełdzie. 


Co jeszcze wpływa na koszt uzbrojenia działki?


Koszt uzbrojenia działki może również urosnąć wraz z koniecznością wykonania dodatkowych prac, takich jak np. wiercenie studni czy budowa szamba, jeśli kanalizacja miejska jest poza zasięgiem.


Nie zapominaj też o drobnym druku. Często koszty rosną, gdy w grę wchodzą nieoczekiwane opłaty, takie jak np. za zmianę planu zagospodarowania czy za przedłużenie pozwoleń.


Uzbrojenie działki w 2023 – czy ceny poszły w górę?


No i właśnie, w tym miejscu zastanawiasz się pewnie, jak to jest z tymi cenami w nowym roku. Czy kosztuje uzbrojenie działki w 2023 więcej niż w minionych latach? Cóż, inflacja nie oszczędza nikogo, a branża budowlana to nie wyjątek.


Koszty materiałów, robocizny i wszystkiego, co wiąże się z budową, idą w górę. Dlatego warto jest zawsze mieć zapas w budżecie, bo koszt uzbrojenia działki może okazać się większy, niż przewidywałeś na początku.


 


 

Oceń artykuł
| 1 minuty czytania

Uzbrojenie działki. Jaki koszt?

Uzbrojenie działki. Jaki koszt? Marzenia o własnym domu zaczynają nabierać kształtó...

Szymon Matuszyński

Szymon Matuszyński

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij