Dodaj ogłoszenie
Wielka Kontrola Szamb i Przydomowych Oczyszczalni Ścieków w całej Polsce
| 2 minuty czytania

Wielka Kontrola Szamb i Przydomowych Oczyszczalni Ścieków w całej Polsce

Karol Bocheński

Karol Bocheński


W całej Polsce trwają kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków, zgodnie z nowelizacją ustawy Wody Polskie – Prawo wodne z dnia 7 lipca 2022 roku. Kontrola szamb ma na celu sprawdzenie szczelności zbiorników oraz zgodności z przepisami dotyczącymi wywozu nieczystości. Przeprowadzana jest przez lokalnych urzędników, którzy mają prawo wejść na teren nieruchomości o każdej porze, aby przeprowadzić niezbędne inspekcje.


Obowiązki Właścicieli Nieruchomości


Właściciele nieruchomości są zobowiązani do przedstawienia umowy z firmą wywożącą nieczystości oraz dowodów regularnych opłat za te usługi. Każda gmina musi uzupełnić ewidencję, dokumentując regularny wywóz nieczystości ciekłych z szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Właściciele muszą potwierdzać regularność opróżniania zbiorników, co jest kluczowe dla zachowania czystości i porządku w gminach.


Jak Przebiega Kontrola Szamb i Oczyszczalni Ścieków?


Kontrola szamb w całej Polsce jest przeprowadzana przez lokalnych urzędników, którzy mają prawo wejść na teren nieruchomości o każdej porze, aby sprawdzić stan techniczny zbiorników oraz przestrzeganie przepisów dotyczących wywozu nieczystości. Inspektorzy sprawdzają szczelność szamb, aktualność umów z firmami wywożącymi nieczystości oraz regularność opłat za te usługi. Właściciele nieruchomości muszą być przygotowani na okazanie wszelkiej dokumentacji potwierdzającej legalność i prawidłowość eksploatacji zbiorników.


Kontrola może obejmować również inspekcję przydomowych oczyszczalni ścieków, gdzie weryfikowana jest skuteczność działania systemów oraz zgodność z normami ochrony środowiska. Brak współpracy z urzędnikami, utrudnianie kontroli czy brak wymaganych dokumentów mogą skutkować wysokimi karami finansowymi, które mają na celu zdyscyplinowanie właścicieli do przestrzegania przepisów i dbania o środowisko.


Kontrola Szamb w Całej Polsce - Kary za Brak Wymaganych Dokumentów


Za brak umowy na wywóz nieczystości lub dowodów opłat, właścicielom nieruchomości grożą wysokie kary finansowe. Mandat za nieprzedstawienie wymaganych dokumentów wynosi 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu, kara może wynieść nawet 5000 zł. Najwyższe kary, sięgające 50 000 zł, grożą za brak podłączenia posesji do kanalizacji zgodnie z przepisami.


Szczelność Szamb i Przydomowych Oczyszczalni Ścieków


Kontrole obejmują również sprawdzenie szczelności szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Nieszczelne zbiorniki stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, dlatego ich regularna kontrola i odpowiednie utrzymanie są kluczowe. Samorządy mają obowiązek monitorować stan techniczny tych instalacji i egzekwować przepisy dotyczące ich eksploatacji.


Właściciele posesji, na których znajdują się szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, muszą być przygotowani na kontrole i spełniać wszystkie wymogi prawne. Brak wymaganych dokumentów, jak umowy na wywóz nieczystości, może skutkować surowymi karami. Dlatego regularne opróżnianie szamba i posiadanie dowodów na wywóz ścieków są niezwykle ważne.


Kontrola Szamb i Przydomowych Oczyszczalni Ścieków


Nowe przepisy mają na celu poprawę gospodarowania nieczystościami w Polsce. Właściciele nieruchomości muszą być przygotowani na kontrole i spełniać wszystkie wymogi prawne, aby uniknąć surowych kar finansowych. Regularne opróżnianie zbiorników i posiadanie umowy z firmą asenizacyjną to kluczowe elementy, które zapewnią zgodność z przepisami.


Zapraszamy do przeczytania innych artykułów na stronie Buylando, gdzie znajdziesz więcej porad i informacji dotyczących zakupu oraz sprzedaży działek i nieruchomości. Skorzystaj z naszej wiedzy, aby podejmować najlepsze decyzje inwestycyjne.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij