Dodaj ogłoszenie
Wzrost inwestycji obcokrajowców w nieruchomości gruntowe w Polsce - nabycie nieruchomości, zakup nieruchomości przez cudzoziemca
| 2 minuty czytania

Wzrost inwestycji obcokrajowców w nieruchomości gruntowe w Polsce - nabycie nieruchomości, zakup nieruchomości przez cudzoziemca

Karol Bocheński

Karol Bocheński


W Polsce rośnie zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości gruntowe przez obcokrajowców. W 2023 roku zakupili oni ponad 5,6 tys. hektarów ziemi poprzez ponad 9 tys. transakcji. W artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty tego zjawiska oraz procedury związane z uzyskaniem zezwoleń na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców.


Najwięcej inwestycji w Polsce - Nabycie nieruchomość w Polsce


Najwięcej nieruchomości gruntowych zakupiono w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Dominującymi kupcami byli Niemcy, Holendrzy i Szwajcarzy, zarówno jako osoby prywatne, jak i osoby prawne. Zakup nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców wzrasta, co świadczy o atrakcyjności polskiego rynku nieruchomości.


Zakup nieruchomości przez cudzoziemca


Dla obywateli spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej konieczne jest uzyskanie zezwolenia na nabycie nieruchomości. W 2023 roku wydano 898 zezwoleń, głównie dla Ukraińców, Białorusinów i Brytyjczyków. Łącznie zakupiono 1263 nieruchomości o powierzchni 72,66 ha, co stanowi wzrost o 24% w porównaniu do 2022 roku.


Nabycie nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce staje się coraz bardziej popularne, co jest wynikiem atrakcyjności polskiego rynku nieruchomości oraz stabilnej sytuacji gospodarczej. Wzrost liczby transakcji i powierzchni zakupionych gruntów świadczy o dużym potencjale inwestycyjnym naszego kraju.


Procedury i formalności - Jak uzyskać zezwolenie na nabycie nieruchomości


Aby nabyć nieruchomość w Polsce, cudzoziemiec musi uzyskać zezwolenie wydane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Proces ten obejmuje:  1. Złożenie wniosku o wydanie zezwolenia - Wniosek musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości oraz uzasadnienie zakupu.

  2. Dokumenty dołączane do wniosku - Należy dołączyć m.in. wyciąg z odpowiedniego rejestru, dokumenty poświadczające posiadanie środków finansowych oraz zaświadczenia o niekaralności.

  3. Opłata za wydanie zezwolenia - Wydanie zezwolenia wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty.


Cudzoziemiec, ubiegający się o wydanie zezwolenia na nabycie nieruchomości, musi spełnić szereg warunków określonych w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Minister spraw wewnętrznych i administracji wydaje zezwolenie, jeżeli nabycie nieruchomości nie zagraża bezpieczeństwu państwa lub porządkowi publicznemu.


Rola ministerstwa i przepisy - Wydanie zezwolenia


Minister spraw wewnętrznych i administracji ma prawo odmówić wydania zezwolenia, jeśli nabycie nieruchomości przez cudzoziemca mogłoby zagrażać bezpieczeństwu państwa, porządkowi publicznemu lub interesom społecznym. Wnioski są oceniane indywidualnie, a decyzja jest podejmowana na podstawie zgromadzonych dokumentów i informacji.


Cudzoziemcy mogą również ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały lub czasowy, co może ułatwić proces nabycia nieruchomości. Warto zaznaczyć, że cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt długoterminowy mają uproszczoną procedurę zakupu nieruchomości w Polsce.


Inwestycje obcokrajowców a rozwój rynku nieruchomości


Inwestycje obcokrajowców w nieruchomości gruntowe przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki i rynku nieruchomości. Wzrost liczby transakcji i powierzchni zakupionych gruntów wskazuje na rosnące zaufanie zagranicznych inwestorów do polskiego rynku. Wzrost inwestycji obcokrajowców w polskie nieruchomości gruntowe to pozytywny sygnał dla rynku. Cudzoziemcy przyczyniają się do wzrostu wartości rynkowej nieruchomości, co może wpłynąć na dalszy rozwój gospodarczy i społeczny kraju.


Zapraszamy do przeczytania innych artykułów na stronie Buylando, gdzie znajdziesz więcej informacji i porad dotyczących zakupu działek i nieruchomości. Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia, aby podejmować najlepsze decyzje inwestycyjne.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij