Dodaj ogłoszenie
Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej. Brak księgi wieczystej - co z tym zrobić?
| 2 minuty czytania

Zakup nieruchomości bez księgi wieczystej. Brak księgi wieczystej - co z tym zrobić?

Asia

Szukasz nieruchomości do kupienia i zastanawiasz się, co zrobić w przypadku, gdy ta nie ma założonej księgi wieczystej? To częste pytanie, z którym boryka się wielu potencjalnych nabywców. Czy istnieją jakieś opcje zakupu takiej działki? Czy można bezpiecznie kupić nieruchomość bez takiej księgi?

Czym jest księga wieczysta?


Jest to oficjalny dokument rejestrujący prawny stan nieruchomości. Jest to dokument urzędowy prowadzony przez sąd rejonowy odpowiedni dla miejsca, w którym działka jest położona. Księga potwierdza właściciela nieruchomości i określa wszelkie obciążenia działki w tym hipoteki, zastaw hipoteczny oraz dzierżawę. Jest to najważniejszy dokument potwierdzający posiadanie nieruchomości.

Co zrobić w przypadku braku księgi?


Brak księgi to sytuacja, w której nieruchomość nie jest jeszcze zarejestrowana w sądzie rejonowym. W takim przypadku można złożyć wniosek o założenie księgi, który będzie rozpatrzony przez sąd. Wniosek taki może złożyć osoba, która nabyła nieruchomość na przykład na podstawie działu spadku. Wniosek taki może również złożyć przyszły nabywca nieruchomości, który chce zakupić grunt bez takowej księgi.

Jak kupować nieruchomości, które nie posiadają księgi wieczystej?


Kupno nieruchomości bez tego dokumentu jest możliwe, jednak wymaga od nabywcy większych nakładów finansowych i bardziej skomplikowanej procedury niż w przypadku nieruchomości posiadającej księgę. Oto kilka kroków, które należy wziąć pod uwagę, gdy decydujesz się na kupno działki bez księgi:

Sprawdź stan prawny posesji.


Przed podjęciem decyzji o zakupie działki bez dokumentu, należy dokładnie zbadać stan prawny nieruchomości. Za pomocą prawnika lub notariusza możesz sprawdzić, czy jest ona wolna od wszelkich obciążeń, takich jak hipoteka lub zastaw hipoteczny. Istnieje również ryzyko, że może być przypisana do innej osoby, co może skutkować koniecznością podjęcia dodatkowych działań prawnych.

Podpisz akt notarialny.


W przypadku kupna gruntu bez księgi, należy podpisać akt notarialny, który określa, że nabywasz właśnie taką nieruchomość. Akt ten powinien zawierać również informacje o potencjalnym obciążeniu nieruchomości w przyszłości oraz o tym, że nabyłeś ją bez wiedzy o jej rzeczywistym stanie prawnym.

Złóż wniosek o założenie brakującej księgi.


Po dokonaniu zakupu nieruchomości bez wydanego dokumentu, należy złożyć odpowiedni wniosek o założenie brakującej księgi, który zostanie rozpatrzony przez sąd rejonowy. Wniosek taki musi zawierać niezbędne dokumenty, potwierdzające prawidłowe nabycie działki oraz brak przeszkód prawnych.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia brakującej księgi wieczystej?


Do założenia jej potrzebne są dokumenty potwierdzające nabycie gruntu oraz brak przeszkód prawnych. Zazwyczaj są to akty notarialne, umowy sprzedaży lub protokoły dziedziczenia.

Czy kupno nieruchomości bez księgi jest bezpieczne?


Kupno działki bez księgi wieczystej wiąże się z większym ryzykiem, ponieważ nabywca nie ma pewności, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub przejęta przez inną osobę. Dlatego w przypadku takiej transakcji warto skorzystać z usług notariusza lub prawnika.

Jak długo trwa proces założenia brakującej księgi?


Proces zakładania księgi może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od sytuacji prawnej nieruchomości oraz od ilości spraw oczekujących na przetworzenie przez sąd.
Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij