Badania geotechniczne gruntu – czy warto przeprowadzić je przed rozpoczęciem budowy?
| 2 minuty czytania

Badania geotechniczne gruntu – czy warto przeprowadzić je przed rozpoczęciem budowy?

Hania

Hania

Budowa domu to poważna inwestycja. Łatwo popełnić błąd, który będzie nas sporo kosztował. To na fundamencie opiera się stabilność budowli. Jego rodzaj zależeć będzie od warunków gleby, na której zostanie wylany. Sporo osób decyduje się zwrócić do specjalistów w sprawie ustalenia geotechnicznych warunków ziemi, na której ma stanąć ich wymarzona nieruchomość. Prawo budowlane nie stanowi obowiązku przeprowadzania tego typu analiz. Są jednak przypadki, kiedy warto wykonać badania geotechniczne gruntu tuż po uzyskaniu pozwolenia na budowę.


Kto może wykonać tego typu eksplorację? Ile trzeba wydać na analizy rodzaju gruntu, sprawdzenie nośności oraz całą dokumentację geotechniczną? Ile to wszystko potrwa? Podjęliśmy próbę udzielenia odpowiedzi na te nurtujące inwestorów pytania.


Na czym polegają badania geotechniczne?


Celem tych pomiarów jest pobranie próbek gruntu, aby ustalić, jakie struktury znajdują się na danym obszarze. W jej wyniku określa się geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych, a także wydaje decyzję, czy na działce można wznieść dom. Koszt badania geotechnicznego na działce przeznaczonej pod obiekt budowlany zależy m.in. od skomplikowania warunków gruntowych oraz konstrukcji parceli, która ma zostać poddana badaniom. Aby tego dokonać, nie ma wyjścia – trzeba wiercić w ziemi.


Cena badania może się różnić w zależności od poziomu wód gruntowych oraz ilości przeprowadzanych odwiertów. O jakich kosztach mowa? Cena wykonania odwiertu o głębokości 1 m to nawet 100-170 zł. Weźmy pod uwagę, iż w przypadku domu jednorodzinnego trzeba przeprowadzić nie mniej niż 1 odwiert geologiczny na każde 40-50 mb budynku. Łącznie może dać nam to sumę rzędu 1200 do 2000 złotych za cały budynek. Prace tego typu trwają zwykle jeden dzień. Na badaniach gruntu pod budowę nie warto oszczędzać. Jeżeli będą odpowiednio wykonane, mogą zapobiec wielu wydatkom na naprawy w przyszłości.


Kiedy należy wykonać badanie gruntu?


W naszym kraju inwestor najczęściej nie ma obowiązku przeprowadzenia badań geotechnicznych gruntu pod budowę domu. Pomimo tego, przed rozpoczęciem prac na działce warto zasięgnąć fachowej opinii na temat gruntu, który planujemy poddać zabudowie. Szczególnie w przypadku zabudowywania działki nad jeziorem, istotny będzie temat gruntu i wód gruntowych. Podobnie, gdy zdecydujesz się postawić nieruchomość na terenie zalewowym. Informacje o poszczególnych warstwach gruntu pomogą projektantowi w dobraniu odpowiednich cech posadowienia budynku.


Jeżeli stoi przed tobą wyzwanie, jakim jest budowa domu, z pewnością zastanawiasz się nad następującą kwestią. Skoro w przypadku mojej działki nie jest konieczne zbadanie geotechnicznie gruntu – dlaczego warto je zlecić? Przede wszystkim po to, aby mieć pewność, że architektura mieszkania jest odpowiednio dobrana do parametrów gruntu. Dzięki temu ściany nie będą pękać, a konstrukcja się osuwać, ani osiadać po żadnej ze stron. Badania geotechniczne pozwalają także na sprawdzenie głębokości gruntu i poziomu wody pod nim. Jest to niezbędna procedura, jeśli chcemy wybudować studnię lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Przeprowadzone badania geotechniczne są również podstawą do budowy domu podpiwniczonego.


Opinia geotechniczna i sporządzenie odpowiedniej dokumentacji


Aby potwierdzić rzetelność wyników badania geotechnicznego, konieczne będzie wykonanie odpowiedniej ekspertyzy. Geotechniczne warunki posadowienia mogą być przedstawione w formie opinii geotechnicznej, dokumentacji badań podłoża gruntowego i projektu geotechnicznego. Dokumentacja zazwyczaj zawiera też przekroje geotechniczne.


Działce przeznaczonej pod budowę nadaje się w wyniku takiego badania odpowiednią kategorię. Trzy kategorie geotechniczne obiektu to klasyfikacja, która określa teren na podstawie stopnia skomplikowania warunków gruntowych oraz konstrukcji projektu budynku. Zazwyczaj w przypadku inwestycji jednorodzinnych następuje przyznanie pierwszej kategorii geotechnicznej. Wynika to ze stwierdzenia prostych warunków gruntowych parceli. W wypadku ustalenia złożonych warunków gruntowych, istnieje potrzeba poddania danych geotechnicznych dogłębnej analizie. Analizy gruntu dokonuje wykwalifikowany geolog.

| 2 minuty czytania

O czym warto wiedzieć przy kupnie lub sprzedaży działki inwestycyjnej?

Żyjemy w niepewnych czasach. Świat jeszcze nigdy nie zmieniał się tak szybko, jak teraz. T...

Hania

Hania

| 3 minuty czytania

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu na działce siedliskowej?

Polskie prawo wyróżnia wiele rodzajów działek. Przed podjęciem decyzji o kup...

Hania

Hania

| 2 minuty czytania

Optymalne wymiary działki budowlanej. Jaką powierzchnię i kształt działki wybrać pod budowę domu?

Nadszedł właśnie ten ekscytujący moment, kiedy decydujesz się przekuć marzenia o posiadani...

Natalia

Natalia

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426