
Bank gruntów. Dlaczego deweloperzy inwestują w banki ziemi?
Prowadzisz firmę deweloperską? A może zastanawiasz się, jak pomnożyć oszczędności i dlatego chcesz trzymać rękę na pulsie nowinek inwestycyjnych w 2021 roku? Sam pomysł, który tu przedstawiamy, nie jest nowy. Jednak wyraźnie zmienia się skala, na jaką jest on wykorzystywany. Sprawdź, czym są banki ziemi i dlaczego właśnie teraz grunty kupuje się na potęgę.
Deweloperski bank gruntów. Co to jest?
Bank ziemi to baza gruntów, którymi dysponuje firma lub osoba. Nie ma w tym nic skomplikowanego. Cała idea opiera się na tym, że deweloperzy nie planują swoich działań na najbliższe miesiące. Ich plany inwestycyjne są zakrojone co najmniej na najbliższe 5 lub nawet 10 lat. A jeśli firma jest prowadzona świadomie, uważnie śledzi zmiany na rynku i skupuje działki wtedy, gdy jest to najbardziej korzystne.
Czy oznacza to, że deweloperzy kupują tylko wtedy, gdy cena gruntów jest niska? Nie, a przynajmniej nie tylko. Bardziej od obecnej ceny liczą się prognozy, które pandemia zmieniła w znaczącym stopniu.
Jak rok 2020 wpłynął na decyzje inwestycyjne deweloperów?
W drugim kwartale 2020 roku można było zauważyć zmianę w nastrojach inwestorów. Polacy nie wiedzieli jeszcze, jak rozwinie się sytuacja. Woleli więc wstrzymać się z zakupem mieszkania lub działki. Sprawy nie ułatwiało to, że równie ostrożnie działały banki. Uzyskanie kredytu mieszkaniowego graniczyło z cudem.
Co działo się później? Praca zdalna dawała się we znaki coraz większej liczbie osób. Niejednokrotnie efektem tych zawirowań było podjęcie decyzji o zmianie warunków lokalowych. W konsekwencji nieruchomości znowu zaczęły się cieszyć sporym zainteresowaniem. Ceny działek nadal rosły. Spadała jedynie dostępność gruntów.
Deweloperzy obawiają się również zmian norm związanych z energochłonnością, które wpłyną na koszty budowy. A co za tym idzie właśnie teraz wykorzystują swoje banki gruntów i uzupełniają je na bieżąco. W ten sposób zabezpieczają swoje firmy na przyszłość i wyraźnie zmniejszają koszty kolejnych inwestycji.
To może Cię zainteresować: Co słychać na rynku najmu?
Jakie działki są najlepszą inwestycją?
W tej kwestii trudno o jednoznaczną odpowiedź. Niewielkie firmy deweloperskie chętnie skupują grunty na obrzeżach dużych miast. Wykorzystują w ten sposób zmieniającą się koniunkturę. Polacy coraz chętniej wyprowadzają się z centrum aglomeracji. Wolą postawić na codzienny kontakt z przyrodą. Oczywiście pod warunkiem, że dojazd do pracy nie zabierze im zbyt wiele czasu.
Działki w dzielnicach centralnych wykupują duże firmy, które mogą sobie pozwolić na budowę ekskluzywnych nieruchomości. W innym przypadku jest to zdecydowanie mniej opłacalne. Popularne jest również skupowanie działek z budynkami do wyburzenia lub kamienic w celu ich odrestaurowania. Co ciekawe, dużym zainteresowaniem cieszą się również grunty rolne. Trzeba jedynie zorientować się, czy działkę będzie można łatwo przekształcić w budowlaną.
To może Cię zainteresować: Zakup działki budowlanej - na co zwrócić uwagę w 2021 r.?
Kredyt inwestycyjny na bank ziemi. Czy to dobry pomysł?
Oczywiście wielkie firmy mogą sobie pozwolić na tworzenie banku gruntów poprzez inwestowanie dochodów z dotychczasowych realizacji deweloperskich. Jako osoba prywatna lub właściciel niewielkiej firmy deweloperskiej możesz się jednak zastanawiać nad kredytem. Nie obędzie się bez dokładnych kalkulacji. Weź pod uwagę lokalizację działki i przyjrzyj się, jak zmieniały się ceny za metr kwadratowy ziemi w tej okolicy w ostatnich latach.
Oblicz, jak długo trzeba będzie zbierać oszczędności, by dokonać takiej inwestycji. Spróbuj ustalić, ile rzeczywiście zapłacisz wówczas za podobną nieruchomość. Porównaj to z jej obecną ceną powiększoną o koszty kredytu. Takie podejście może sprawić, że w Twojej kieszeni zostanie sporo pieniędzy. Niezależnie od tego, na którą stronę przechyli się szala przy podejmowaniu decyzji.