
Budowa domu na obszarze Natura 2000
Powierzchnia obszarów Natura 2000 w 2022 r. wynosiła prawie 70 tys. km2. To aż 1/5 Polski, dlatego całkowity zakaz budowy na tych terenach nie jest możliwy. Obowiązują jednak specjalne wytyczne, których należy się trzymać, planując zabudowę na działce wchodzącej w ich skład. Zanim więc pokusisz się kupno ziemi należącej do obszaru chronionego, zobacz, jakie wymogi musisz spełnić, żeby móc wybudować na niej dom.
Jak zagospodarować działkę budowlaną na obszarze Natura 2000?
Zacznij od zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (jeśli go nie ma, zajrzyj do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego). Będziesz mieć pewność, czy gmina planuje zmianę przeznaczenia działki i sąsiadującej z nią terenów. Jako inwestor masz obowiązek dostosować swoje plany budowlane do wymogów obowiązujących na konkretnym obszarze, tak aby swoimi działaniami nie wywrzeć złego wpływu na środowisko.
Inwestycje na obszarze Natura 2000 — co można wybudować?
Wszystko zależy od warunków przyrodniczych panujących na danym terenie i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na terenie, w którym występują szczególnie ważne siedliska przyrodnicze (np. rzadkich gatunków lub zagrożonych wyginięciem), może obowiązywać całkowity zakaz stawiania budynków. W innych przypadkach wystarczy dostosować inwestycję do potrzeb środowiskowych. W planie miejscowym (albo w decyzji o warunkach zabudowy) może być ściśle określona np. forma budynku.
Jak wygląda budowa domu na obszarze chronionym?
Obszary Natura 2000 wybiera się na podstawie dyrektywy ptasiej i siedliskowej. Dlatego też regulacje związane z budową domu najczęściej dotyczą wysokości budynków, rodzaju i kąta nachylenia dachu. Niekiedy w planie ochrony znajduje się też zapis związany z maksymalną powierzchnią zabudowy w odniesieniu do wielkości działki. To ważne, bo może się okazać, że na danym gruncie trzeba zostawić sporo miejsca czynnego biologicznie.
Ochrona przede wszystkim — jak inwestycja może oddziaływać na środowisko?
Budowa na działce objętej ochroną może mieć szkodliwy wpływ na florę i faunę. Kwestie, które mają szczególne znaczenie, to przede wszystkim poziom hałasu i emisji nieczystości. Poza tym wznoszony budynek nie może zakłócać tras migracyjnych zwierząt. Planując postawienie domu na obszarze chronionym, musisz liczyć się z tym, że nie wszystkie Twoje oczekiwania zostaną spełnione. To cena za możliwość przebywania w samym centrum czystego środowiska. W gruncie rzeczy — niewielka.
Specjalne pozwolenie na budowę domu na terenie Natura 2000?
Dokumenty potrzebne do zbudowania domu w miejscu objętym ochroną są prawie takie same jak w przypadku innych obszarów. Tutaj trzeba po prostu dodatkowo spełnić warunki wymienione w planie ochrony, dotyczącym tego terenu. Organ administracji wydający pozwolenie na budowę może poprosić Cię o przedstawienie decyzji środowiskowej (np. od Państwowego Gospodarstwa Wodnego) wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
To może Cię zainteresować: Jelenia Góra, działki budowlane u podnóża Sudetów, czas na nieruchomość z widokiem.
Czy warto budować dom w lokalizacji chronionej?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Coś za coś. W zamian za spokój, czyste powietrze i wody możesz nie wybudować dokładnie takiego domu, jak byś chciał, bo ograniczą Cię przepisy. Być może jednak warto trochę zrewidować swoje plany i zmienić estetykę budynku, by cieszyć się ciszą i bliskością natury. Jednocześnie masz pewność, że w pobliżu Twojego domu nie powstaną żadne oczyszczalnie czy fabryki.