Dodaj ogłoszenie
Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w województwie kujawsko-pomorskim
| 4 minuty czytania

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w województwie kujawsko-pomorskim

Natalia

Natalia

Unikatowy region Polski, jakim jest województwo kujawsko-pomorskie został stworzony w wyniku połączenia w 1999 r. dwóch skrajnie różnych krain historyczno-geograficznych, położonych po dwóch brzegach rzeki Wisły. Taki zabieg zaowocował nie tylko podwójną stolicą województwa (Bydgoszcz i Toruń), ale również niezwykłą różnorodnością tych terenów, zabytków, kultury oraz atrakcji turystycznych. Jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć, będąc w tym malowniczym zakątku świata?


Z czego słynie województwo kujawsko-pomorskie?


Większość osób województwo kujawsko-pomorskie kojarzy przede wszystkim z większymi miastami takimi, jak Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz czy Chełmno, a obszar ten ma o wiele więcej do zaoferowania. Zapewnia przede wszystkim wiele ciekawych atrakcji, historycznych skarbów oraz niezwykłe walory przyrodnicze i krajobrazy.


To również region słynący ze swoich kulinarnych specjałów. Na organizowanym co roku w Grucznie Festiwalu Smaków spróbujesz m.in. różnego rodzaju nalewki, miody, wędliny oraz słynne powidła śliwkowe. Opisy kuchni regionalnej charakterystycznej dla województwa najczęściej wymieniają czerninę (przez mieszkańców nazywaną "czorniną", pyzy, zupę nic, zupę z ziemniaków, parzychę, pyry z gzikiem oraz zupę parzybroda.


Szukasz zdrowotnej regeneracji? Znajdziesz tu cenione uzdrowiska z największymi w Europie tężniami z wodą solankową, a jednym z nich jest znany w całej Polsce Ciechocinek.


Bory Tucholskie — natura zapierająca dech w piersiach


Jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, zajmujący powierzchnię niemal 3 tys. km kwadratowych. Obszar parku znajduje się na granicy województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego, w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Charzykowskiej. Na jego terenie znajduje się wiele form ochrony przyrody, między innymi parki krajobrazowe i rezerwat przyrody. Utworzony został w celu zachowania naturalnej specyfiki biocenotycznej jezior, zwłaszcza lobeliowych, torfowisk i borów sosnowych.


Osoby odwiedzające Bory Tucholskie mają możliwość podziwiania ogromnego bogactwa tutejszych ekosystemów z poziomu dobrze przygotowanych ścieżek dydaktycznych, pomostów, kładek i innych rodzajów udogodnień. Szlaki piesze i rowerowe oznaczone są różnymi kolorami i posiadają własne nazwy pochodzące od miejsc, do których prowadzą lub od nazwisk zasłużonych osób. Z łatwością dostaniesz się również w najbardziej charakterystyczne punkty parku, takie jak Dąb Bartuś i Jezioro Kacze Oko.

To może Cię zainteresować: Kaszuby - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć.


Gród w Biskupinie — atrakcja dla głodnych historii


Muzeum archeologiczne w Biskupinie stanowi największy i najpopularniejszy w Europie rezerwat archeologiczny. Znajdziemy tutaj bogate ślady osadnictwa pochodzące z epoki kamienia aż po czasy wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości osady obronnej pochodzącej z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Obszar Jeziora Biskupskiego i okolicy został uznany za Pomnik Historii ze względu na ich szczególną wartość dla dziedzictwa kulturowego.


Opadające wody jeziora w 1933 roku odsłoniły konstrukcje z drewna, które w trakcie prac wykopaliskowych zostały wyłonione na światło dzienne. Odkryta osada otoczona drewnianym murem była zamieszkiwana przez około 1000 osób, które zajmowały się hodowlą zwierząt, rolą i rzemiosłem. Aktualnie można tu zwiedzić trzy zrekonstruowane chaty oraz ich wyposażenie. Raz w roku odbywa się tutaj Festyn Archeologiczny, podczas którego organizowane są rekonstrukcje bitew, pokazy sokolników i kaskaderów konnych, koncerty i wykłady.


Ziemia Chełmińska i Dobrzyńska


Tereny Ziemi Chełmińskiej posiadające bogatą historię związaną z powstaniem państwa krzyżackiego i bogate w średniowieczne zabytki, a przede wszystkim zamki i gotyckie kościoły. Jedne z najokazalszych warowni znajdziemy w Radzyniu Chełmińskim i Golubiu-Dobrzyniu. Okoliczne wsie kryją liczne średniowieczne świątynie, a miasta takie jak Chełmno, Grudziądz Brodnica, Chełmża oraz Toruń zapewniają dostęp do pamiątek z tamtych czasów.


Będąca wielokrotnie w historii terytorium spornym Ziemia Dobrzyńska kryje w sobie mniej atrakcji historycznych, a więcej przyrodniczych. Zwiedzisz tu Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy obejmujący ochroną polodowcowe formy ukształtowania terenu oraz charakterystyczną faunę i florę. Na pograniczu tych dwóch regionów zlokalizowany jest Brodnicki Park Krajobrazowy z licznymi śródleśnymi jeziorami.


Pojezierze Brodnickie i Jezioro Duże


Pojezierze Brodnickie to teren obejmujący ponad sto jezior o powierzchni ponad 1 ha. Zdecydowana większość z nich to jeziora rynnowe, a wiele z nich jest połączonych ze sobą ciekami wodnymi. Jezioro Wielkie Partęczyn jest największym akwenem tego regionu — jego powierzchnia liczy 324 ha. To spokojne, urokliwe miejsce o stosunkowo słabo rozwiniętej turystyce. Znajduje się tutaj Brodnicki Park Krajobrazowy z wieloma kilometrami szlaków pieszych, rowerowych, trasami wodnymi i konnymi.


Jednym z przyjemniejszych jezior Pojezierza Brodnickiego jest Jezioro Duże. Wbrew swojej nazwie, nie jest aż tak duże, a jego powierzchnia wynosi 42 hektary. To typowo morenowe jezioro połączone z sąsiadującym zbiornikiem Żaleń. Wokół akwenu znajduje się wiele terenów rekreacyjnych, pomostów i dostępów do wędkowania z brzegu. W naszej ofercie dostępne są działki leżące nad samym brzegiem Jeziora Dużego.


Bydgoszcz — niezwykłe miejsce nad Brdą


Bydgoszcz to miasto szczególnie słynące z wyjątkowej architektury, bogatej kultury muzycznej, wspaniałych rzeźb i swobodnej atmosfery. Można tu podziwiać urokliwe, secesyjne kamienice i zwiedzać miasto bez obawy o natłok turystów. Szczególnie warto tu przyjechać w sezonie letnim ze względu na licznie odbywające się festiwale, koncerty oraz przeglądy muzyczne.


Miasto obfituje w liczbę atrakcji i zabytków. Są to m.in. Katedra św. Marcina i Mikołaja, Wieża ciśnień (stanowiąca doskonały punkt widokowy), ulica Augusta Cieszkowskiego, Fontanna Potop, Łucznika, Opera Nova, Mostek Zakochanych, Bydgoskie spichrze oraz Pałacyk Lloyda. Jedną z najbardziej lubianych przez turystów atrakcji znajdujących się w Bydgoszczy jest tramwaj wodny. To doświadczenie daje możliwość podziwiania niezwykłej architektury miasta z zupełnie innej perspektywy.

To może Cię zainteresować: Osada w Górach Bystrzyckich. Odkryj niezwykłe działki nieopodal Bystrzycy Kłodzkiej.


Toruń


Piernik i Kopernik — z tymi symbolami każdy z nas kojarzy Toruń — jednak ma ono do zaoferowania znacznie więcej, chociaż atrakcji związanych z nimi nie warto pomijać. Toruń to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski rozsławione dzięki postaci astronoma Mikołaja Kopernika. Przyjezdni mają szansę zwiedzić zespół dwóch późnogotyckich kamienic znajdujących się w Starym Mieście będących miejscem jego narodzin, gdzie aktualnie znajduje się muzeum. Na Placu Staromiejskim stoi rzeźba Mikołaja Kopernika, która stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. To samo tyczy się miejsca szerokiej edukacji astronomicznej — Planetarium.


Toruń to miasto stanowiące ciekawe miejsce w kujawsko-pomorskim ze względu na swoją gotycką starówkę znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ogromny fort otaczający miasto, ogromną liczbę zabytków oraz atrakcji. Hasłem promocyjnym miasta jest „Toruń. Gotyk na dotyk” i właśnie ten okres wybrzmiewa tutaj na każdym kroku.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij