Kaszuby – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć
| 2 minuty czytania

Kaszuby – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć

Natalia

Natalia

Kaszuby to zajmujący część Pomorza Gdańskiego region kulturowy Polski odróżniający się od reszty kraju tradycjami, kulturą oraz charakterystycznym językiem kaszubskim, który od 2005 uzyskał status języka regionalnego. Obszar ten obejmuje niezwykłe tereny województwa pomorskiego od Konarzyn i Brus koło Chojnic aż po słynne Trójmiasto i Mierzeję Helską. Malownicze tereny Kaszub to nie tylko nadmorskie plaże, ale również liczne jeziora, rzeki, urocze tereny wiejskie, dziewicze lasy oraz niezwykłe zabytki, które warto zwiedzić.


Gdzie leżą i z czego słyną Kaszuby?


Tym, co wyróżnia Kaszuby, jest przede wszystkim wyraźny folklor, piękny haft, rzeźba, ceramika oraz rozbudowane rzemiosło. Mijając kolejne miasteczka i wsie nietrudno zauważyć dwujęzyczne tablice z nazwami oraz czarno-żółte flagi podkreślające odmienność tego regionu. Szukasz planów na długi weekend lub chcesz dłużej cieszyć się atrakcjami naszego kraju? Kaszuby to miejsce, które definitywnie warto wziąć pod uwagę podczas planowania tego typu podróży.


Kim są Kaszubi?


Kaszubi wywodzą się bezpośrednio z grup plemion słowiańskich zwanych Pomorzanami. Przez setki lat byli oni dyskryminowania, a ich język oraz kultura były stopniowo niszczone. Byli oni na zmianę podbijani przez Polaków, Niemców i Szwedów, a podczas rozbioru Polski zostali wcieleni do królestwa Prus, gdzie poddano ich przymusowej germanizacji. Mieszkańcy tego regionu mimo burzliwej historii posiadają własną kulturę oraz język kaszubski, którym na co dzień posługuje się ok. 400 tys. osób, z czego 100 tys. deklaruje go jako język ojczysty. W Polsce istnieje również kilkadziesiąt szkół, w których uczniowie uczą się kaszubskiego, a nawet zdają z niego maturę. Przez dziesięciolecia język kaszubski nie był uznawany za osobny język, a jedynie za dialekt języka polskiego.


Co zjeść na Kaszubach? Najlepsze dania kuchni kaszubskiej


Kaszuby warto odwiedzić również w celu posmakowania tutejszej kuchni regionalnej. Jej styl wynika w dużej mierze z życia codziennego oraz pracy mieszkańców słynących z niezwykłej pracowitości, dlatego są to zazwyczaj dania szybkie w przygotowaniu i sycące, aby zapewnić energię i siłę na cały dzień. Kuchnia opiera się przede wszystkim na mięsach, rybach, produktach zbożowych oraz tego, co rośnie w ziemi i lasach.


Jednym z najbardziej typowych potraw jest zylc ze śledzia - rodzaj galaretki, w której zamiennikiem tradycyjnego mięsa jest śledź. Popularne są również placki ziemniaczane jadane na słodko oraz na słono, zupa z brukwi na gęsinie, ferkase oraz zupa dziadówka - zupa na maślance z dodatkiem boczku smażonego na cebuli. Często spotykanym deserem są tutaj ruchanki, czyli regionalne racuchy.


Atrakcje turystyczne w regionie, które warto zobaczyć. Kaszubski Park Krajobrazowy


Jedna z najlepszych atrakcji Kaszub. Niezwykły park krajobrazowy utworzony w celu ochrony typowego krajobrazu pojezierzy młodoglacjalnych centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. Znajdziesz tu dwa szlaki turystyki pieszej, kilka tras rowerowych, trasy nordic walking, trasę samochodową, a także wyciągi narciarskie. Ścieżki Ekologiczne i Przyrodniczo-Dydaktyczne, punkty widokowe i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe cieszą się dużą popularnością wśród turystów i aktywnych mieszkańców.


Droga Kaszubska stanowi widokowy szlak turystyki motorowej, który można przejechać rowerem, lecz trzeba uważać na duży ruch samochodowy. Biegnie ona przez centralną część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i liczy około 20 km. Jej początek ma miejsce we wsi Garcz, a koniec przy skrzyżowaniu z drogą Kościerzyna-Żukowo. Umożliwia dojazd do najciekawszych turystycznie zakątków ziemi kaszubskiej takich jak punkt widokowy "Złota Góra", Brodnica Dolna i Wieżyca.


Szwajcaria Kaszubska


Już od półtora wieku środkowa część Kaszub dzięki niezwykłym krajobrazom przypominającym Szwajcarię nazywana jest przez wielu Szwajcarią Kaszubską. Podziwiać tu można tysiące jezior, łagodne wzgórza, wąwozy i dzikie lasy dawnej Puszczy Kaszubskiej z uroczą panoramą nielicznych gospodarstw rozsianych wśród pól i łąk. Obszar Szwajcarii Kaszubskiej położony jest na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Zachwycające kompleksy leśne kryją w sobie ogromne bogactwo natury i unikatową roślinność zachęcając do aktywnego wypoczynku i poznawania historii regionu. Jednym z najbardziej znanych miast wartych zwiedzania są tutaj Kartuzy, które są doskonałym miejscem na nocleg na Kaszubach.


Dom do góry nogami w Szymbarku


Szymbark to wieś przyciągająca tysiące turystów, którą warto zobaczyć na Kaszubach. Stanowi część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego leżącą na terenie Szwajcarii Kaszubskiej. Znajduje się tu Centrum Edukacji i Promocji Regionu promujące kulturę i historię Kaszub. Ogromna liczba eksponatów oraz przedmiotów związanych mieszkańcami i terenami ziem kaszubskich tworzą skansen. Jedną z najlepszych atrakcji Centrum stanowi Muzeum Ciesielstwa i ekspozycja związana z obróbką drewna na Kaszubach z deską o długości niemal 37 metrów, wycięta ręcznie z sosny o wysokości ponad 50 metrów.


Drewniany dom do góry nogami to prawdziwy dom z meblami oraz innymi przedmiotami użytkowymi, który powstał, aby zilustrować świat z okresu PRL, w którym wszystko było postawione na głowie. Atrakcja ta pozwala sprawdzić odporność naszych zmysłów w niespotykanych warunkach. Można tutaj pospacerować po suficie, a wejście do wnętrza stanowi okno szczytowe.


Tajemnicze kamienne kręgi w Odrach


Rezerwat „Kamienne Kręgi” nazywany jest polskim Stonehenge, a jego początki sięgają 1958 roku. Same kręgi pochodzą z okresu wpływów Rzymskich i stanowią największe kręgi kamienne w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie. To cmentarzysko składające się z rodzinnych grobowców, najprawdopodobniej Gotów z I i II w. n.e. Znajduje się tu 12 kręgów różnej wielkości oraz 30 kurhanów. Na terenie rezerwatu odbywają się wydarzenia kulturalne związane z kulturą Gotów.


Bory Tucholskie


To jeden z największych kompleksów leśnych w naszym kraju, który zajmuje powierzchnię niemal 3 tys. km2. Zlokalizowany jest na granicy województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego, w dorzeczu Brdy i Wdy oraz Równiny Charzykowskiej. Znajdziesz tu się wiele form ochrony przyrody, między innymi parki krajobrazowe i rezerwat przyrody. Utworzony został w celu zachowania naturalnej specyfiki biocenotycznej jezior, zwłaszcza lobeliowych, torfowisk i borów sosnowych.


Turyści odwiedzając Bory Tucholskie, mają możliwość podziwiania ogromnego bogactwa tutejszych ekosystemów z poziomu dobrze przygotowanych ścieżek dydaktycznych, pomostów i kładek. Szlaki piesze i rowerowe oznaczone są różnymi kolorami i posiadają własne nazwy pochodzące od miejsc, do których prowadzą lub od nazwisk zasłużonych osób. Z łatwością dostaniesz się również do najbardziej charakterystycznych punktów parku, takich jak Dąb Bartuś i Jezioro Kacze Oko.


Jezioro Wdzydze – co zobaczyć, atrakcje i ciekawe miejsca?


Wielkie Jezioro Wdzydze nazywane jest „Kaszubskim Morzem”, leży w Borach Tucholskich na terenie Kaszub Południowych i powstało z połączenia pięciu jezior: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Stanowi nawiększe jezioro Pojezierza Kaszubskiego - jego powierzchnia to aż 1570,3 hektarów, a głębokość dochodzi do 68 metrów. Akwen w całości objęty jest Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym.


Będąc tutaj, warto poświęcić dłuższą chwilę na przebywanie w naturze. To świetne miejsce na aktywności wodne takie, jak kajak czy żeglarstwo. Przez kompleks Jezior Wdzydzkich przebiega szlak spływu kajakowego, a w okolicy nie trudno o znalezienie wypożyczalni sprzętu wodnego.


Wdzydze Kiszewskie – Kaszubski Park Etnograficzny i wieża widokowa


Wieś położona nad Jeziorem Gołuń i Jelenie, gdzie znajduje się Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Jego budowa rozpoczęła się 1970 roku, a skansen został podzielony na sektory odpowiadające trzem częściom Kaszub (Północnej, Południowej i Środkowej) oraz Kociewiu. To wyjątkowa atrakcja na Kaszubach. Można tu zobaczyć obiekty mieszkalne i gospodarcze, m.in. zagrody, dworki szlacheckie, szkołę wiejską, warsztaty rzemieślnicze, wiatraki oraz kościółek.


Jeden z najlepszych widoków na Kaszubach znajduje się po wejściu na wieżę widokową we Wdzydzach Kiszewskich. Wzniesienie o wysokości 35,6 m znajduje się na terenie Stanicy Wodnej PTTK i ma trzy platformy widokowe. To idealna miejscówka na podziwianie kształtu krzyża tworzonego przez tutejsze jeziora.

To może Cię zainteresować: Nieruchomość second home. Polacy kupują apartamenty!


Serce Kaszub – Rynek i parowozy w Kościerzynie


Kościerzyna to miasto na Kaszubach obfitujące w atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jednym z najciekawszych punktów w mieście jest Miejski Rynek, którego układ urbanistyczny pochodzi z XIV wieku. Ze względu na pożary, zabudowania wokół są o wiele młodsze i pochodzą z XVIII i XIX wieku. W tutejszym ratuszu znajduje się Muzeum Akordeonu, gdzie znajduje się spora kolekcja tych instrumentów oraz Muzeum Ziemi Kościerskiej.


Będąc w Kościerzynie, warto też odwiedzić Muzeum Kolejnictwa zapewniające ogromną dawkę wiedzy na temat kolejnictwa oraz dające możliwość obejrzenia wnętrza parowozu. Zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi oraz liczna ekspozycja wagonów i lokomotyw cieszy oczy odwiedzających.

To może Cię zaiteresować: Działka nad morzem. Co wybrać - nieruchomość nad samym morzem, czy nieco dalej, a spokojniej?


Słowiński Park Narodowy


To jedno z najciekawszych miejsc całych Kaszub, które na pewno warto odwiedzić. Jeden z dwóch nadmorskich parków narodowych w Polsce stworzony dla zachowania niezwykłego systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, borów i lasów w niezmienionej formie. W obrębie parku znajduje się m.in. Jezioro Łebsko, Jezioro Gardno, lasy i torfowiska. Ochrania przede wszystkim wydmowy pas mierzei z największymi ruchomymi wydmami w Europie - największa atrakcja w tej części Polski, swoim wyglądem przypominająca pustynię piaskową.

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426