Dodaj ogłoszenie
Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?
| 4 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (3)

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Natalia

Natalia

Jesteś zapalonym żeglarzem? Uwielbiasz ciszę i relaks związany z przemierzaniem spokojnych akwenów i szumem fal? Mazury stają się coraz bardziej zatłoczone, a dźwięk silników spalinowych motorówek i skuterów wodnych stanowi udrękę dla żeglarzy pragnących beztroskiego wypoczynku. Na szczęście jest jeszcze kilka miejsc, w których można odpocząć od wszechobecnego hałasu, ponieważ objęte są zakazem używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, mogącego zakłócać wypoczynek nad wodą.


Marzysz o zamieszkaniu bezpośrednio nad jeziorem i szukasz działki zlokalizowanej przy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich? Często podczas przeglądania ogłoszeń z działkami z własną linią brzegową otrzymujemy informację o tym, że dany akwen objęty jest strefą ciszy, ale właściwie co to oznacza i jakie ograniczenia wiążą się z tym statusem?


Ale czym właściwie są strefy ciszy?


Strefą ciszy nazywamy obszar obejmujący zbiornik wodny oraz jego brzegi, na których ustanowiono zakaz wytwarzania hałasu powyżej 45 dB (dla porównania, tyle samo wynosi intensywność dźwięku przeciętnej lodówki). Takie tereny dzieli się na dwie kategorie: obszary z zakazem hałasowania obowiązującym na terenie akwenu oraz tereny z zakazem hałasowania obowiązującym na terenie akwenu i dodatkowo 500 m pasa wokół linii brzegowej. Związana jest ona przede wszystkim z zakazem używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi, ale również samochodów i zbyt głośnych urządzeń nagłaśniających. Jeśli chodzi o Mazury, jeziora objęte zakazem, z wyjątkiem Rezerwatu Przyrody Jeziora Nidzkiego i Dobskiego, dopuszczają użycie silników elektrycznych.


Strefa ciszy regulowana jest przez wiele przepisów i ustaw o ochronie przyrody i dopuszczalnym poziomie hałasu w miejscach objętych ochroną środowiska. Tereny takie wyznaczane są uchwałą rady powiatu i bezpośrednio związane z planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym w danej gminie. Projekt takiej uchwały uzgadniany jest z organem wykonawczym, czyli burmistrzem lub wójtem, zainteresowanej gminy w terminie 30 dni. Brak odpowiedzi po tym terminie oznacza domniemanie zgody na utworzenie takiej strefy. Kompetencje rady nie obejmują jednak wód żeglownych.


Strefy ciszy na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Odpocznij na Mazurach bez hałasu silników motorówek


Niezależnie, czy jesteś entuzjastą sportów wodnych, pływania i żeglowania, czy też spokojnego odpoczynku podczas dryfowania po tafli jeziora na dmuchanym materacu, warto mieć na uwadze, nad jakie jezioro wybierasz się podczas swojego urlopu. Tym bardziej warto o tym pamiętać, jeśli planujesz zakup nieruchomości z bezpośrednim dostępem do zbiornika wodnego.


Jak wygląda sytuacja na terenie województwa warmińsko-mazurskiego? Strefą ciszy w Mazurskim Parku Krajobrazowym objęte są wszystkie jeziora z wyjątkiem Jeziora Śniardwy oraz Jeziora Bełdany. Poza jego granicami przepisy dotyczące strefy ciszy i związane z używaniem silników spalinowych należy sprawdzać w wykazach konkretnych Starostw Powiatowych.

To może Cię zainteresować: Budowa pomostu nad jeziorem - procedura i formalności.


Jaki mandat grozi za łamanie zasad dotyczących strefy ciszy?


Strefy ciszy powinny być właściwie oznaczone, a w tym celu stosuje się znak A12, który wyróżniany jest symbol przekreślonej śruby na białej tarczy z czerwoną obwódką, jednak nie znajdziemy ich na wszystkich tego typu jeziorach. Każdy kapitan lub osoba pływająca po zbiorniku wodnym pojazdem mechanicznym powinna zapoznać się z przepisami obowiązującymi na danym akwenie. Nieprzestrzeganie rozporządzeń może skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł, przy czym ograniczenia te nie obowiązują w stosunku do policji, straży pożarnej i straży ochrony przyrody.

Oceń artykuł
| 2 minuty czytania

Co to jest najem okazjonalny?

Co to jest najem okazjonalny?  Szukasz mieszkania do wynajęcia? A może posiadasz nie...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

| 2 minuty czytania

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego - pułapka czy bezpieczeństwo? Wynajmujesz mieszkanie? A może je...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij