Dodaj ogłoszenie
Dlaczego warto kupić grunt w osadzie działek
| 2 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (1)

Dlaczego warto kupić grunt w osadzie działek

Szymon Matuszyński

Szymon Matuszyński

Własna działka położona z dala od miasta, najlepiej przy samym lesie pośród pięknej natury to marzenie pewnie każdego z nas. Często jednak ofertę dostępnych do zakupu gruntów tworzą działki skupione w osadzie. Czy to dobre rozwiązanie? Jakie niesie ze sobą korzyści, a jakie wady? Postaram się krótko i konkretnie rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Grunt to dobro ograniczone w swej naturze. Ziemi w Polsce więcej nie będzie (przynajmniej na razie się na to nie zanosi, i powiedzmy sobie szczerze, niech tak zostanie). Sprawia to, że staje się ona dobrem o coraz bardziej ograniczonej dostępności, czyniąc ją tym samym czymś unikalnym. 

“Za siedmioma górami, za siedmioma lasami…”


Oczywiście wizja własnej działki, pomijając fakt, czy możemy sobie na nią pozwolić, często przedstawia się jako piękny, zielony i ze skrawkiem lasu grunt w górach czy nad jeziorem. Najlepiej oczywiście zlokalizowany w cichej i spokojnej okolicy. Sąsiedzi są w porządku, ale niech nie będzie ich zbyt wielu, najlepiej, aby nie byli też zbyt widoczni. 

Powyższa opcja - marzenie - jest oczywiście możliwa do zrealizowania. Aby jednak spełniła oczekiwania właścicieli czy mieszkańców przyszłego domu, spełnić musi się kilka kluczowych warunków. O ile oczywiście nie planujemy na takiej działce postawić w pełni pasywnego domu i o ile nie będzie nam przeszkadzał brak możliwości swobodnego dojazdu do działki np. w okresie zimowym. 

To oczywiście pewne uogólnienie, będące jednak wstępem do długiej listy rzeczy i spraw, o których musimy pamiętać planując zakup samodzielnego gruntu np. w górach z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. I powiedzmy sobie szczerze, to nie zawsze cena jest największym wyzwaniem. 

Dekalog “działkowicza”


Na co trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się nad zakupem działki położonej z dala od cywilizacji? Lista jest długa. Chcąc ją jednak zamknąć w dekalogu spraw absolutnie podstawowych, przedstawiać się ona będzie następująco: 

1. droga dojazdowa 
2. woda 
3. szambo/kanalizacja
4. rodzaj gruntu 
5. opcja budowy 
6. warunki atmosferyczne 
7. infrastruktura niezbędna do życia 
8. edukacja 
9. ochrona zdrowia 
10. koszty utrzymania 

Każdy z tych punktów wymaga wnikliwej analizy oraz weryfikacji zarówno pod względem formalnym, stanu faktycznego, jak i kwestii finansowych i kosztów eksploatacji. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się jednak w przypadku gruntu wchodzącego w skład osady.

Dlaczego osada może być jednak dobrym pomysłem? 


Każdy medal ma dwie strony. I tak jest również w przypadku działek zlokalizowanych w osadach. Z tym że strona medalu obrazująca zalety takiego rozwiązania, świeci o wiele jaśniej. 

Spośród długiej listy korzyści wynikających z zakupu działki w osadzie, możemy wyróżnić pięć absolutnie fundamentalnych, które mają (a przynajmniej powinny mieć) kluczowe znaczenie w procesie podejmowania decyzji o zakupie gruntu 

1. analiza gruntów przez land dewelopera 


Tę odpowiedzialność bierze na siebie land deweloper (lub po prostu właściciel gruntu), który wnikliwie analizuje go jeszcze na długo przed podziałem (o ile wcześniej podział geodezyjny nie został przeprowadzony). Żaden poważny podmiot nie wprowadzi do sprzedaży działek wątpliwej jakości - niejasnego stanu formalnego, nie nadających się do wykorzystania czy odciętych od świata. Zwykle działki składające się w osadach położone w dobrych lub bardzo dobrych lokalizacjach - np. blisko terenów rekreacyjnych czy atrakcji turystycznych. 

2. droga dojazdowa oraz drogi wewnętrzne 


Jest to jeden z największych kosztów, jakie są konieczne do poniesia w odniesieniu do zakupu działki, jeśli oczywiście żadna droga do gruntów nie prowadzi. Problem szczególnie dotyczy właśnie pojedynczych gruntów położonych na odludziach. Zupełnie inaczej jest w przypadku działek osadowych - tutaj utwardzona droga dojazdowa jest podstawą, od której należy rozpocząć przygotowanie gruntu do późniejszej sprzedaży. Ten koszt bierze na siebie land developer, oferując przeważnie potem sprzedaż udziałów w drodze (co zależne jest od układu drogi dojazdowej i dróg wewnętrznych na całym terenie). 

3. dostępność mediów 


W większości przypadków gruntów osadowych media albo znajdują się w ich pobliżu działek albo są planowane do doprowadzenia przez land dewelopera. Kwestia dostępności mediów jest zresztą jednym z pierwszych parametrów gruntów, które są brane pod uwagę w procesie analizy i ich przygotowania, ponieważ dostępność mediów jest dziś jednym z podstawowych czynników, na który zwracając poszukujących gruntów klienci. 

4. optymalizacja kosztowa 


Nawet jeśli na terenie osadowych nie ma żadnych mediów, ich doprowadzenie do wielu wydzielonych działek jest znacząco tańsze, niż miałoby to być zrobione dla pojedynczego gruntu położonego pod lasem. Mało tego, w niektórych przypadkach land deweloper bierze przeprowadzenie tego procesu na siebie, oferując rozłożenie kosztów doprowadzenia mediów (uzbrojenia działek) na wszystkich właścicieli. Co w praktyce oczywiście przekłada się na znacząco niższe koszty. 

5. cześć wspólne


Bardzo często w przypadku ofert działek w osadach land deweloper bierze na siebie także kwestię przygotowania części wspólnych oraz elementów infrastruktury. Są to np. chodniki, oświetlenie, trawniki czy place zabaw, a w przypadku działek położonych nad jeziorami plaże czy pomosty. Podobnie jak w przypadku przygotowania drogi wynikają z tego istotne korzyści dla właścicieli działek - zarówno organizacyjne, jak i przede wszystkim kosztowe. 

Nie jest też tajemnicą, że ceny działek w osadach są często bardziej atrakcyjne w porównaniu do gruntów samodzielnych, mając często też znacząco wyższy potencjał inwestycyjny. Są więc dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób planujących wybudowanie tzw. second home, ale także dla tych, którzy grunty postrzegają jako sposób zabezpieczenia środków przed inflacją czy efektywnego inwestowania kapitału w dłuższym terminie.  

TOP 3 OSADY W SERWISIE BUYLANDO: 


1. Działki z widokiem na Śnieżkę [sprawdź ofertę!
2. Działki w Górach Sowich 
[sprawdź ofertę!
3. Działki na Mazurach nad Jeziorem Tyrkło [sprawdź ofertę!


 

 
Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij