Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi, z daleka od zatłoczonych dróg turystycznych kryje się wiele atrakcji i możliwości jakościowego wypoczynku. To doskonała alternatywa dla nadmorskich plaż, zatłoczonych mazurskich jezior i najpopularniejszych szlaków górskich.


Znajdziesz tu miejsca oderwane od cywilizacji, gdzie natura zbudowała niezwykłe imperia i skrada serca przyjezdnych. Dolina Warty to region skrywający wiele tajemnic, urokliwych miast, leśnych szlaków i ciekawych tras przyrodniczych. Zobacz, jakie atrakcje turystyczne czekają na Ciebie w zachodniej stronie naszego kraju.


Puszcza Notecka — zielona perła województwa lubuskiego


Przestrzeń, gdzie znajdują się potężne, wieloletnie drzewa, liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, malownicze miejscowości i jeziora. Puszcza Notecka stanowi sporych rozmiarów kompleks leśny zlokalizowany w Kotlinie Gorzowskiej i zachwycający niezwykłymi walorami przyrodniczymi. Jego powierzchnia to aż 1372 km² kryjących bogactwo naturalne tego regionu Polski. Celem powstania puszczy było zachowanie i odtwarzanie naturalnych walorów lasu, aktywna ochrona przyrody, edukacja ekologiczna społeczeństwa, a także prowadzenie prac badawczych. Teren puszczy składa się z 16 rezerwatów przyrody. W 1992 wybuchł tu ogromny pożar, czego skutkiem było objęcie ogniem dużej części puszczy oraz spłonięcie 5770 hektarów lasu.


Krajobraz Puszczy Noteckiej urozmaicony jest potężnymi wałami wydm tworzącymi labirynt dolin i pagórków. Największą, bo sięgającą wysokości 42 metrów jest wydma na Wielkiej Sowie. Znaleźć tu można około 90 sztucznych oraz naturalnych zbiorników wodnych, z czego połowa powstała w skutek topnienia lądolodu. Będąc tu, nie jest łatwo się nudzić, ponieważ oprócz spacerów w akompaniamencie śpiewów ptaków znajdziemy tu wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Warte odwiedzenia są m.in. Góra Głazów, zamek Opalińskich, Rezerwat Cegliniec, torfowiska nad Jeziorem Mnich, ruiny pozostałe po osadzie robotników leśnych we wsi Radusz.


Atrakcje turystyczne Parku Narodowego „Ujście Warty”


Park narodowy powstały z połączenia rezerwatu przyrody Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty, stanowiący obszar unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk. Zajmuje powierzchnię 8074 ha, a jego symbolem jest gęś tundrowa — gatunek ptaków licznie zlatujących w ujście rzeki Warty.


Teren parku należy do najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodnych i błotnych. Można tu zaobserwować 245 gatunków, a aż 26 z nich należy do gatunków ginących w skali całego świata. Znajdziemy tu wiele różnych szlaków pieszych i rowerowych, również tych zagospodarowanych w formie ścieżek przyrodniczych, punkty widokowe, platformy i czatownie położone w miejscach umożliwiających oglądanie tutejszej przyrody.


Drawieński Park Narodowy


Najbardziej malowniczy fragment Równiny Drawskiej o charakterystycznym kształcie zbliżonym do litery V, który obejmuje dolinę rzeki Drawy i rzeki Płocicznej, a także fragmenty Puszczy Drawskiej wraz ze śródleśnymi łąkami, torfowiskami i jeziorami. To głównie tereny równinne ze zwartymi kompleksami leśnymi stanowiącymi 80% powierzchni parku, rzadko urozmaicone wzgórzami.


Znaleźć tu można popularny szlak wodny o długości 40 km, dzięki któremu mamy możliwość podziwiania walorów przyrodniczych parku w czasie spływu kajakowego Drawą. Dodatkowo jest tu również kilkadziesiąt kilometrów szlaków rowerowych oraz pieszych, szlak konny oraz ścieżki edukacyjne.


Sierakowski Park Krajobrazowy


Powstały w 1991 roku park krajobrazowy zlokalizowany w zachodniej części województwa wielkopolskiego, nieopodal Puszczy Noteckiej, obejmuje powierzchnię 304,13 km². Ochrania on unikatowy krajobraz polodowcowy, pełen pagórków, wydm, rynien jeziornych i dolin rzek. Porastające go lasy, zajmujące 1/3 terenu całej powierzchni, to głównie lasy mieszane oraz buczyny w południowej części. Na północnej stronie zobaczyć można większą ilość wydm, na których usytuowały się bory sosnowe i od czasu do czasu pojawiają się w tym miejscu wilki.


Na terenie parku znajdują się liczne jeziora polodowcowe, pomniki przyrody, punkty widokowe z parkingami, liczne szlaki piesze, 5 ścieżek dydaktycznych oraz 5 rezerwatów: „Buki nad Jeziorem Lutomskim”, „Bukowy Ostrów”, „Cegliniec”, „Czaple Wyspy” i „Mszar nad Jeziorem Mnich”.


Lubuski Szlak Wina i Miodu


To doskonała atrakcja dla każdego miłośnika dobrych trunków oraz enoturystyki w najlepszym, bo rodzimym wydaniu. Nie musisz jechać do Włoch, żeby posmakować toskańskiego klimatu. Obecnie winiarstwo w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit, a województwo lubuskie posiada jedne z najstarszych upraw winorośli w naszym kraju. Na winiarskiej mapie regionu stale przybywa nowych punktów zachwycających nie tylko sommelierów, ale wszystkich smakoszy lokalnych przysmaków.


Lubuski Szlak Wina i Miodu to szlak turystyczny łączący miejsca związane z produkcją wina i miodu leżące głównie na terenie województwa lubuskiego. Powstał on w 2007 roku, a jego ideą przewodnią jest promocja regionu i jego tradycyjnych produktów. Na trasie czekają na nas degustacje win i miodów oraz pokazy dotyczące zasad ich serwowania i produkcji przygotowane przez właścicieli winnic. Wśród atrakcji, które czekają tu na nas również piękne krajobrazy, ponieważ trasa przebiega po malowniczych wzniesieniach Wału Zielonogórskiego, Pradoliny Odry oraz przez tereny leśne i krainę jezior polodowcowych.


Gorzów Wielkopolski — miasto na siedmiu wzgórzach


Urokliwe miasto stanowiące jedną z dwóch stolic województwa lubuskiego i słynącą z niezwykłych terenów zielonych położonych na siedmiu wzgórzach. Dawna nazwa miasta to Gorzów nad Wartą, a jego historia rozpoczyna się dopiero w 1945 roku, ponieważ niegdyś leżało na Ziemiach Odzyskanych i nie uzyskało wcześniej polskiej nazwy. Znajduje się tu wiele perełek architektonicznych, a popularność miasta podbiły odkrycia archeologiczne — doskonale zachowane, kompletne szczątki prehistorycznego nosorożca.


W mieście podziwiać można aż 9 parków oraz chroniony obszar Wysoczyzny Gorzowskiej. Będąc tutaj, nie można pominąć historycznego Nowego Miasta, murów obronnych z XV wieku, mostu Staromiejskiego oraz licznych kościołów ewangelickich. Inne atrakcje, które warto zobaczyć to m.in. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, Muzeum Grodu Sanok, Filharmonia Gorzowska, Studnia Czarownic oraz Aleja Sławnych Gorzowian stanowiąca płyty pamiątkowe ku czci słynnych postaci, twórców kultury Gorzowa.


Jakie aktywności czekają Cię w okolicy?


Dolina Warty zapewnia atrakcje w głównej mierze związane ze spędzaniem wolnego czasu w błogim otoczeniu natury. Oprócz podziwiania licznych w tym regionie Polski parków krajobrazowych i narodowych, skorzystamy tu również m.in. z atrakcji wodnych nad jednym z wielu jezior lub brzegami rzeki Warty. Odnajdziemy tu centra nurkowe zapewniające możliwość odkrywania podwodnego świata lubuskich jezior, łowiska wędkarskie, spływy kajakowe i rejsy po Warcie. To idealne miejsce dla miłośników plażowania, windsurfingu, jazdy konnej oraz wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.


Dolina Warty i okolica — szlaki piesze i rowerowe


Trasy piesze: • Szlaki piesze przez Puszczę Notecką: Ścieżka Edukacyjna „Bobrowy Zakątek”; Błota — Radusz — Kaplin — Międzychód, Bucharzewo — Kobusz — Marylin — Miały Sieraków — Borowy Młyn — Kobusz — Piłka; Mokrz — Tomaszewo — Kobusz — Lichwin — Sieraków,

 • Trasa „Skwierzynianka”,

 • Trasa „Warcianka”,

 • Trasa „Różanka Krótka”,

 • Trasa „Obrzanka”,

 • Trasa „Różanka długa”,

 • Szlak niebieski: Skwierzyna — Bledzew,

 • Szlak niebieski: Skwierzyna — Santok.


Trasy rowerowe: • Szlaki przez Puszczę Notecką: Trasa od Sierakowa do Międzychodu; Ścieżka rowerowa „Śladami Radusza”; Szlak Stu Jezior — Krzyż Wielkopolski, Międzychód, Sieraków, Ostroróg, Szamotuły,

 • Szlak łącznikowy Trzebiszewo — połączenie ze szlakiem żółtym,

 • Szlak niebieski — międzygminny, przebieg szlaku: Skwierzyna Dworzec PKP — Lisia Góra (Gmina Bledzew),

 • Szlak żółty — międzygminny, przebieg szlaku: Skwierzyna Rynek — Rakowo — Kolonia Brzozowiec,

 • Szlak czarny — międzygminny, przebieg szlaku: Skwierzyna rynek — Skwierzyna Gaj, Jezierce, Lipki Wielkie,

 • Szlak czerwony — euroregionalny, Santok — Chełmsko,

 • Szlak żółty — ponadregionalny, Warcin — Zamyślin,

 • Szlak zielony — ponadregionalny, Lubiatów — Krasne Dłusko,

 • Skwierzyna — Mierzyn (Jezioro Mierzyńskie),

 • Skwierzyna — Glinik (jezioro) — Skwierzyna.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Góry Bardzkie — szlaki, atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w okolicy

Jedno z mniej znanych, co za tym idzie najspokojniejszych pasm Sudetów Środkowych p...

Natalia

Natalia 3 dni temu | 4 minuty czytania

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Pojezierze Drawskie — atrakcje turystyczne w pobliżu Jeziora Dołgie

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowo atrakcyjny pod względem turystycznym re...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

Dolina Warty — odkryj ciekawe atrakcje turystyczne w województwie lubuskim

W otoczeniu lubuskich rzek, wzgórz i łąk, pomiędzy licznymi parkami krajobrazowymi,...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426