Dodaj ogłoszenie
Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku - najciekawsze miejsca w okolicy Wrocławia
| 4 minuty czytania

Atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku - najciekawsze miejsca w okolicy Wrocławia

Aleksandra

Aleksandra

Dokąd się wybrać, planując weekend lub wakacje na Dolnym Śląsku? Wrocław i okolice oferują mnóstwo przyjemności dla tych, którzy kochają aktywnie spędzać czas. Wejdź na Śnieżkę, obejrzyj turniej rycerski i odkryj tajemnice III Rzeszy. Zobacz atrakcje Dolnego Śląska, dzięki którym wrócisz do domu z głową pełną nowych wrażeń i inspiracji do kolejnych wycieczek.


Zamek Książ - najbardziej znana atrakcja Dolnego Śląska?


Od wiosny do jesieni Książ przeżywa prawdziwe oblężenie - zwłaszcza w weekendy i wakacje. Nic dziwnego, po latach niszczenia w końcu przywrócono mu dawną świetność. Zamek w Książu powstał w XIII w. jako własność roku Piastów, a następnie przechodził z rąk do rąk, będąc siedzibą m. in. Luksemburów, Jagiellończyków i von Hochbergów.


Po wojennych stratach udało się odnowić pałac. Barokowe meble, tkaniny i plafony zdobią pomieszczenia. Na zewnątrz zmodernizowano zespół pałacowo-parkowy i wyremontowano dach. Na zamku odbywają się liczne imprezy kulturalne, ściagające tysiące uczestników.


Zaledwie 18 km od Książa leży Zamek Grodno - położony w Górach Czarnych nad lewym brzegiem Bystrzycy. Jeśli po Książu masz apetyt na więcej - wskocz w auto i odwiedź również ten zabytek.


Zamek Czocha - zobacz, jak wyglądał rycerski świat


Nie znajdziesz tu bogatego wyposażenia, bo niestety wszystko zostało rozkradzione podczas wojny. Ale Zamek Czocha broni się w inny sposób - liczba festiwali i wydarzeń, jakie się na nim odbywają, bywa zawrotna. Zamkowe imprezy cieszą się dużym powodzeniem. Każdy chce posmakować miodu pitnego i zobaczyć, jak powstawały wyroby rzemieślnicze, broń i zbroje.


Zsynchronizuj swój kalendarz z wybraną imprezą rycerską (np. Husycką Zawieruchą na Zamku Czocha) i przenieś się kilkaset lat wstecz.


Srebrna Góra - największa górska twierdza w Europie


Od XVIII w. góruje nad okolicą. Kiedy ją budowano, na całym kontynencie nie było drugiego podobnego założenia. Zespół fortów złożonych z bastionów i potężnego donżonu miał 151 pomieszczeń, wśród których znajdowały się magazyny, wieże, zbrojownia, więzienie i szpital.


Twierdza była samowystarczalna dzięki obecności warszatów rzemieślniczych, prochowni, a także piekarni i browaru. Gromadzono tu potężne ilości amunicji, a wewnątrz żyło prawie 4000 żołnierzy. Już jednak w połowie XIX w. przestała pełnić funkcję wojenną i rozwinął się w niej przemysł - powstały m.in. przędzalnia, garbarnia, wytwórnia wyrobów metalowych, fabryka zegarków. Tereny zewnętrzne przekształcono w poligon i testowano na nim możliwości broni artyleryjskiej.


Obecnie ma swoją grupę rekonstrukcyjną Infanterie - Regiment von Alvensleben, odtwarzającą życie garnizonu z okresu wojny francusko-pruskiej (1. poł. XIX w.). Jej członkowie oprowadzają turystów po twierdzy, dzięki czemu masz pewność, że wszystkie informacje są wiarygodne.


Górskie szlaki turystyczne - od Ślęży przez Wielką Sowę do Śnieżki


Lubisz chodzić po górach? Aż 16 szczytów z Korony Gór Polskich znajdziesz właśnie w Sudetach. Oprócz tych najbardziej znanych, jak Śnieżka czy Stóg Izerski, warto odwiedziić także Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych (doskonały punkt widokowy) i znajdujące się niedaleko Błędne Skały z fantazyjnymi formacjami skalnymi powstałymi na skutek działania wiatru i wody. Na narty wybierz się do Zieleńca, Szklarskiej Poręby albo Karpacza.


Podziemne Miasto Osówka - kompleks Riese, czyli sztolnie w Górach Sowich


Zwiedzając podziemną trasę turystyczną, poruszasz się po betonowych sztolniach, halach, korytarzach i wyrobiskach wzniesionych przez III Rzeszę. W części naziemnej znajdują się pozostałości po pracach budowlanych - rampa, zbiorniki z kruszywem, wagony do jego przewozu i centralny blok dowodzenia naziemnego. Zwiedzasz na własnych nogach i w łódce - warto ubrać się w ciepłe i nieprzemakalne rzeczy!


Karpacz i Karkonosze - znajdź Ducha Gór


Jedno z najbardziej znanych karkonoskich miasteczek, zaraz obok Szklarskiej Poręby, Kowar i Świeradowa Zdroju. Duża baza noclegowa pozwala szybko znaleźć domek albo apartament. A stąd już prosta droga na Śnieżkę. Muzeum Ducha Gór znajduje się w samym centrum Karpacza - tutaj poznasz historię Sudetów i legendy związane z tą tajemniczą postacią.


Dolina Zamków i Pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej


Prawie 30 obiektów, które warto odwiedzić. Aż tyle zamków, dworów i pałaców znajduje się na stosunkowo niewielkim obszarze. To dobry powód, żeby zorganizować objazdową wycieczkę po okolicy i poznać przynajmniej część z nich. Neogotycki zamek w Dąbrowicy, neorenesansowy w Wojanowie czy neoklasycystyczny Bukowiec czekają na odwiedzających. Taka eskapada to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i architektury. W ciągu jednego dnia zobaczysz przekrój przez wszystkie style architektoniczne.

To może Cię zainteresować: Atrakcje, które warto zobaczyć we Wrocławiu.


Kłodzko - zabytkowe miasto w cieniu twierdzy


O Kłodzku wspominano już przed 1000 rokiem. Wszystko dlatego, że leżał na jednej z odnóg szlaki bursztynowego. Polska szybko, bo już w 1137 r. straciła to miasto na rzecz Czech. Dopiero w 1945 r. Kłodzko wróciło do nas. Miasto ma średniowieczny układ, a ciekawe założenie urbanistyczno-architektoniczne podporządkowane jest ukształtowaniu terenu - stąd wyraźne różnice w poziomie ulic.


Przez Nysę Kłodzką przerzucono aż 9 mostów, żeby połączyć zabytkowe centrum z pozostałą częścią miasta. Najbardziej znanym z nich jest Most Gotycki z 6 rzeźbami. W Rynku mieści się oczywiście Ratusz (neorenesansowy), studnia i pręgierz. Wokół zachowała się także część zabytkowych kamienic.


Twierdza Kłodzka wyrosła na ruinach grodu i warownego zamku. Broniła Śląska przez Napoleonem w czasie kampanii pruskiej (w 1807 r. jej obrońcy się poddali). W 2. połowie XIX w. rozbrojono ją i przekształcono w więzienie, w którym przetrzymywano m.in. powstańców styczniowych. Teraz udostępniona jest do zwiedzania, a chętnych nie brakuje.


Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - kiedy w Polsce był lodowiec


To najdłuższa jaskinia w Sudetach, jedna z nadłuższych i najgłębszych w Polsce. Jeśli chcesz z bliska poznać epokę lodowcową - nie ma lepszego miejsca. Duża liczba kości zwierząt (wilków, bobrów, lisów, gryzoni, nietoperzy i kun), a także szata naciekowa tworzą niesamowity klimat.


Stalaktyty, stalagmity i stalagnaty osiagają kilkumetrowe wysokości. Kalcytowe jeżyki i kwiaty w dnie misy martwicowej przyciągają wzrok, a perły jaskiniowe należą do najrzadziej spotykanych formacji - choć je również zobaczysz w Jaskini Niedźwiedziej.


Kopalnia Uranu - pół wieku eksploatacji surowców


W Kletnie znajduje się jeszcze jedna ciekawostka - Kopalnia Uranu. Dzięki niej poznasz długą i bogatą historię górnictwa i hutnictwa na terenie Ziemi Kłodzkiej. Pierwsze ślady wydobycia pochodzą już z XIV w. Kontynuowane były nieprzerwanie, a prawdziwy boom wydobywczy zaczął się w XVI w. wraz z panowaniem Habsburgów.


W 1948 r. w Kletnie odkryto złoża uranu. Nadzór nad eksploatacją przez kilka lat prowadzili radzieccy inżynierowie. Ostatecznie kopalnię zamknięto a sztolnie zalano w 1959 r. Dzisiaj jest udostępniona do zwiedzania - wpadnij i zobacz zabytki związane z pracami wydobywczymi.


Kopalnia Złota w Złotym Stoku


To nie koniec podziemnych klimatów - 30 km od Kletna znajduje się jeszcze jedna kopalnia - tym razem złota. W labiryntach ścieżek zobaczysz wystawę złożoną z narzędzi górniczych, odzieży, map, lamp oraz piece, w których wytapiano złoto, a także wózki do przewozu surowca. Zobaczysz chodnik śmierci, na którym życie kończyli złodzieje złota, podziemny wodospad. Możliwy jest także spływ łodzią przez podziemia. Po wszystkim obejrzysz jeszcze śmieszne eksponaty w Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli.


Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich - czy kiedyś runie?


Nikt nie wie, kto i po co ją zbudował. Być może stanowi pozostałość po zamku książąt świdnickich lub służyła jako brama miejska. Przez jakiś czas pełniła funkcję miejskiej dzwonnicy - to również potencjalny trop dla wyśledzenia jej przeszłości. W 1977 r. odchylenie wieży od pionu liczyło 1,98 m, a w tej chwili to już 2,14 m! Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego widać Góry Bardzkie i Sowie.


Z Ząbkowicami wiąże się jeszcze jedna ciekawostka - oryginalna nazwa miasteczka to Frankenstein. Niestety nie ma ona nic wspólnego ze strasznym bohaterem powieści Mary Shelley. Najprawdopodobniej wywodzi się od osadników z Frankonii, którzy przybyli tu w średniowieczu.


Okolice Wrocławia - zabytki, widoki i historia za każdym zakrętem


Województwo dolnośląskie obfituje w atrakcje. Bogata przeszłość regionu zaowocowała potężnym dziedzictwem kulturowym. Na pierwszy plan wysuwają się liczne zamki, pałace i rezydencje. Dodaj do tego muzea, sztolnie i parki krajobrazowe (doliny Baryczy, Bystrzycy czy Bobru) oraz obecność gór, a otrzymasz przestrzeń, w której warto spędzić wolny czas. Kierunek dopasujesz do swoich zainteresowań - niezależnie od tego, czy poruszasz się samochodem, rowerem, czy na nartach - tutaj zawsze jest co robić!

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij