Domy wakacyjne. 8 sposobów na zwiększenie stawki za nocleg
Wynajmujesz turystom mieszkanie lub dom wakacyjny? Spełniasz marzenia, choć może nie zdajesz sobie z tego sprawy. Być może na co dzień skupiasz się na tym, że nie prowadzisz instytucji charytatywnej. Tniesz koszty, jak to tylko możliwe. Liczysz na to, że porządek wystarczy, by ściągnąć do Ciebie zainteresowanych.
Tymczasem nie poświęcając wiele czasu i pieniędzy, możesz przenieść swój biznes na zupełnie nowy poziom. Wypróbuj rady przedstawione poniżej, a już niedługo podniesiesz stawki, a ludzie sami będą Cię sobie polecać i to na masową skalę.
Określ grupę docelową i dostosuj do niej ofertę.
Czy wciąż myślisz, że Twoim klientem jest każda osoba, która płaci? Poniekąd masz rację. Ale nie do końca. Spójrz na działania konkurencji. Kto z wynajmujących ma najwyższe stawki? Kto go odwiedza?
Wcale nie musisz od razu tworzyć w swoim lokalu warunków pięciogwiazdkowych. Jednak jeśli zaczniesz się skupiać na najbardziej dochodowych klientach w Twoim zasięgu, szybko zaczniesz zarabiać więcej. Poznaj ich potrzeby i oczekiwania. I stopniowo wprowadzaj zmiany, które będą dla nich atrakcyjne.
Z góry ustal budżet na remont i twardo się go trzymaj.
Wynajem domu wakacyjnego zawsze wymaga dobrego planu. Nie dotyczy to wyłącznie tego, gdzie wstawiasz ogłoszenia. Liczy się również, jak kalkulujesz potencjalne zyski i jakich dokonujesz inwestycji. Dlatego zastanów się dobrze, jakie koszty możesz ponieść już teraz. Zrób listę zakupów. I nie zmieniaj koncepcji co chwilę.
Jeśli zaczniesz działać spontanicznie, cały misterny plan spali na panewce. Biznes nie zawsze polega na ciężkiej pracy. Jednak bez konsekwencji nie uda Ci się zrealizować żadnego celu.
Zadbaj o instalacje w apartamentach na wynajem.
To absolutna podstawa. Stare lub wadliwe instalacje generują nieprawdopodobne koszty i obniżają standard Twojej nieruchomości. Wydajesz pieniądze na rachunki. Wzywasz fachowców do napraw. Odbierasz telefony – także w nocy.
A przecież możesz mieć święty spokój. Jednorazowa inwestycja przyniesie Ci niemal natychmiastowe oszczędności. Bez niej nie ma mowy o podniesieniu stawek za wynajem.
Nie przesadzaj z wydatkami. Niech każdy koszt zwiększa zysk.
Wiesz, jakie domki są najbardziej rentowne? Te, które urządzono w prostym stylu IKEA. Oczywiście nie musisz korzystać z oferty tego konkretnego giganta meblowego. Warto jednak inspirować się jego cenami i prostotą. W ten sposób w miejsce wnętrz w stylu PRL stworzysz zachęcający lokal, w którym aż chce się przebywać.
Wyjątkiem od tej reguły są nieruchomości premium. Jednak właściciele takich obiektów zazwyczaj nie mają problemu ze stawkami.
Każdy mebel w domu wakacyjnym musi mieć określoną funkcję.
Nawet nie próbuj zagracać pomieszczeń milionem uroczych mebelków o wątpliwej praktyczności. Wyobraź sobie, co zrobi turysta po przekroczeniu progu domu lub apartamentu. Zdejmie buty, powiesi kurtkę na wieszaku, co dalej? Pójdzie umyć ręce do łazienki. Może napije się wody. Postawi zamówiony obiad na kuchennym stole. Co jeszcze? Każdy krok przejdź w myślach po kilka razy.
Dzięki temu nie będziesz mieć trudności ze stworzeniem atrakcyjnych kącików. Do każdego z nich dobierz funkcjonalne oświetlenie.
Postaw na home staging apartamentu wakacyjnego.
Jedynym wyjątkiem od reguły funkcjonalności są przedmioty, które tworzą klimat. Możesz w ten sposób wyróżnić to, co oferujesz klientom, na pełnym wrażeń rynku wynajmu nieruchomości. Świeże kwiaty w wazonie dla nowoprzybyłych? Patera z artystycznie ułożonymi owocami na start? Fantastyczna sprawa. Odwiedzający z miejsca poczują, że o nich dbasz.
Nie zapomnij o tekstyliach, które dodadzą wnętrzom przytulności. Miękkie pledy, poduchy i powiewające na wietrze zasłony muszą być przy tym łatwe do prania. Niedrogim kosztem możesz również nabyć naprawdę piękne pościele.
Ułatwiaj wypoczynek w wakacje na każdym kroku.
Ty wiesz najlepiej, jakie atrakcje znajdują się w pobliżu Twojego domu wakacyjnego. Potrafisz wskazać, gdzie można zjeść pyszną kolację lub wynająć samochód czy skuter. Stwórz prostą ulotkę, na której witasz się z lokatorami i dajesz im przydatne wskazówki na temat okolicy. Dołącz hasło wifi i życz im miłego pobytu. To naprawdę robi robotę, choć może jeszcze w to nie wierzysz.
Prócz tego wyposaż mieszkanie lub domek w najważniejsze sprzęty kuchenne i łazienkowe. Przydadzą się też akcesoria do sprzątania, jeśli nie oferujesz codziennej obsługi w tym zakresie.
To może Cię zainteresować: Samowola budowlana - legalizacja i kary.
Stwórz scenariusz wymarzonego urlopu i zafunduj go sobie.
Kiedy wprowadzisz już planowane zmiany w życie, sprawdź na własnej skórze, jak to działa. Weź urlop, dokonaj u siebie rezerwacji na własne nazwisko. Spakuj do torby ubrania i kosmetyki i naprawdę wczuj się w rolę. Zobacz, czy jesteś w stanie żyć wygodnie w Twoim domu przez tydzień.
Nie jest Ci nudno? Nie brakuje garnków czy talerzy? Śpi się wygodnie, a klimat wnętrza zachęca do ponownych odwiedzin? To oznacza, że dom spełnia swoją rolę i możesz śmiało zarabiać na nim więcej, niż wcześniej.