Samowola budowlana - legalizacja i kary
| 3 minuty czytania

Samowola budowlana - legalizacja i kary

Aleksandra

Aleksandra

Kiedy budujesz garaż, a dopiero potem dociera do Ciebie, że chyba są jakieś przepisy prawa budowlanego. Obiekt stoi, a Ty głowisz się, jak tu teraz wyjść na czysto w papierach. Albo gotowy w połowie hotel odwiedza inspektor nadzoru budowlanego i wydaje postanowienie o wstrzymaniu budowy. Brzmi znajomo? Sprawdź, co grozi za postawienie budynku bez pozwolenia i jak uratować inwestycję.


Kiedy polskie prawo stwierdza samowolę budowlaną?


Istnieje kilka przypadków, w których organy nadzoru budowlanego uznają samowolne działanie:  • budowa bez pozwolenia,

  • budowa bez zgłoszenia,

  • budowa mimo sprzeciwu administracji w odpowiedzi na zgłoszenie,

  • brak kierownika budowy i dziennika budowy,

  • rozbieżności między tym, co jest w pozwoleniu na budowę, a tym, co tak naprawdę powstaje.


Legalizacja samowoli budowlanej  jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia prac?


Obiekt budowlany lub jego część można zalegalizować. Wystarczy, żeby projekt zagospodarowania był zgodny z przepisami techniczno-budowlanymi. Jeśli budynek już od jakiegoś czasu jest gotowy, to sprawdza się jego zgodność z zapisami obowiązującymi w momencie zakończenia robót budowlanych.


Te same dokumenty dotyczą obiektów z pozwoleniem na budowę i tych na zgłoszenie:Ile wynosi opłata za legalizację obiektu?


Najniższe wartości mają domy jednorodzinne, budynki gospodarcze i garaże. Pośrodku znajdują się szpitale i kościoły, a najwięcej zapłacisz za postawienie nielegalnego obiektu sportowego albo hotelu. Podstawowa stawka opłaty to 500 zł (s), którą mnoży się przez dwa współczynniki  kategorii obiektu budowlanego (k) i jego wielkości (w). Dla każdego budynku będzie to inna kwota  za każdym razem jednak spora.

To może Cię zainteresować: Podaż w dół, ceny w górę. Wiosna na rynku nieruchomości zapowiada się emocjonująco.


Dokumenty legalizacyjne  co jest potrzebne w urzędzie, żeby nie spalić tej szansy


Po pierwsze  pilnuj terminów. Jeśli legalizujesz obiekt budowlany nie sam z siebie, ale dlatego, że inspektor złożył Ci wizytę, od doręczenia postanowienia o wstrzymaniu budowy masz 30 dni na złożenie wniosku o legalizację i koniecznych dokumentów. Do tego musisz uiścić opłatę legalizacyjną. Nie prowadzisz dalszych robót, dopóki nie dostaniesz oficjalnego pozwolenia na budowę. Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem, zarządcą, czy właścicielem  tak samo odpowiadasz za wszystkie nieprawidłowości.


Jakie są kary za samowolę budowlaną?


Do więzienia nie pójdziesz, w nowej ustawie z 19 września 2020 r. nie ma już zapisu o pozbawieniu wolności do lat 2. Nadal jednak podlegasz karze grzywny, może też zostać ustalony nakaz rozbiórki obiektu wybudowanego bez zgody. Z tym nie zwlekaj, bo jeśli minie ustalony termin, dostaniesz 10-krotną podwyżkę kary (ust 4. art 59i), a jeśli ją zignorujesz, to czeka Cię kolejna  tym razem kolejne 5 razy wyższa.

To może Cię zainteresować: Działka bez dostępu do drogi publicznej - co zrobić? Uzyskanie dojazdu do nieruchomości.


Przedawnienie samowoli budowlanej  kiedy desperacko liczysz na to, że urzędnicy mają bałagan w papierach


Nawet po nowelizacji prawa nie ma zapisu dotyczącego przedawnień. Jedyne rozwiązania są takie jak powyżej  legalizacja albo rozbiórka. Wszystko w zależności od tego, co wyniknie z postępowanie wyjaśniającego. Jeśli jednak jesteś człowiekiem o stalowych nerwach i przez minimum 20 lat nie zgłosiłeś dopuszczenia się samowoli budowlanej, masz szansę na uproszczoną procedurę legalizacyjną.


W ciągu 60 dni złóż:  • oświadczenia o posiadanym prawie do terenu,

  • geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektu budowlanego,

  • ekspertyzy technicznej potwierdzającej, że stan techniczny obiektu budowlanego nie stwarza zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi i można go bezpiecznie użytkować.

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426