Działka bez uzbrojenia — czy warto inwestować w taką przestrzeń?

Monika

Monika 4 tygodnie temu | 3 minuty czytania

Działka bez uzbrojenia — czy warto inwestować w taką przestrzeń?

Najlepszym scenariuszem związanym z zakupem działki jest ten, w którym decydujemy się na zakup idealnie przygotowanej powierzchni, na której możemy postawić nieruchomość marzeń. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Część działek nie posiada jeszcze uzbrojenia, co oznacza, że żadne media nie zostały jeszcze podłączone w dane miejsce. Czy warto inwestować więc w taki rodzaj działki budowlanej? Jak wygląda proces doprowadzenia mediów do działki?


Czy działka bez dostępu do mediów to pułapka dla kupujących?


Budowa domu, obiektu usługowego i innych nieruchomości to zawsze szereg różnych procesów, obowiązków, pozyskiwania pozwoleń na budowę, przebudowę i instalację — przyszłym właścicielom nie brakuje urozmaicenia. Z tego względu lepszą opcją może okazać się zakup działki, która posada już wszystkie niezbędne instalacje wodociągowe, przyłącza elektryczne i gazowe oraz kanalizację. Czy jednak działka bez dostępu do mediów to zawsze pułapka dla kupujących? Niska cena powierzchni może zachęcić do zakupu i podjęcia szybkiej, często pochopnej decyzji. Później okazuje się, że działce brakuje przyłączenia do sieci. Z tego względu, każdą ofertę należy dokładnie sprawdzić, żeby dany zakup nie okazał się właśnie pułapką. Zaletą działek bez mediów jest niski koszt zakupu. Zawsze jednak w takim wypadku należy doliczyć wskazane koszty. Warto oszacować i skonsultować ze specjalistami, jakie opłaty będą konieczne do poniesienia w przypadku prac przyłączeniowych i dopiero wtedy zastanowić się, czy zakup nieuzbrojonej działki jest opłacalny.


Zwróć uwagę na okolicę działki, której zakup planujesz


Jeśli rozważasz zakup działki, która nie posiada przyłączy mediów, sprawdź, jak wygląda jej okolica. Jeśli w niedalekiej odległości znajdują się inne gospodarstwa domowe, podłączenie do sieci może okazać się łatwiejsze niż się wydaje. W celu upewnienia się, że Twoja nieruchomość będzie mogła korzystać z dostępnych przyłączy prądu czy sieci gazowej, warto wystąpić do dostawców o określenie technicznych warunków przyłączenia do sieci elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Warto również zaznajomić się z kosztami podłączenia energii elektrycznej czy wodociągów i ścieków. Na naszym portalu przy każdej ofercie sprzedaży działki możesz zapoznać się z warunkami zabudowy, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i informacjami, na temat możliwych przyłączy, istniejących instalacji oraz planów ich wdrożenia. Z oferty dowiesz się takich rzeczy, jak to, jak wygląda dostęp do drogi publicznej i drogi dojazdowej. Nie każda działka jest bowiem przygotowana również pod względami komunikacyjnymi. Działka bez dojazdu to również obowiązek większych inwestycji w budowę lub konieczność przypilnowania inwestorów, którzy planują dopiero doprowadzanie drogi do danej powierzchni.


Kiedy warto zdecydować się na zakup działki nieuzbrojonej?


Nie zawsze kupno działki, która nie jest uzbrojona to błąd kupca. W niektórych przypadkach inwestycja ta może okazać się opłacalna. Warto zwrócić uwagę na to, jak rozkładają się poszczególne koszty — uzbrojenie działki w prąd, koszt doprowadzenia przyłączy energetycznych, koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków lub przyłącza wodociągów. Jeśli suma wszystkich poniesionych wydatków wraz z niską ceną za metr gruntu będzie wciąż atrakcyjna, lub w pobliżu znajdują się gospodarstwa, których przyłącza można wykorzystać, w takim wypadku warto rozważyć kupno działki bez uzbrojenia. Ważne, aby przed podjęciem decyzji i wyborem konkretnego kawałka ziemi zaznajomić się z możliwościami danego gruntu.

Masz działkę na sprzedaż?

Dodaj ogłoszenie za darmo!

Weź udział w programie "Polskie grunty" - wystaw swoją działkę na sprzedaż w serwisie Buylando!

Dowiedz się więcej
Zdjęcia z drona

Gwarancja najniższej ceny

Na Buylando znajdziesz najpiękniejsze grunty w atrakcyjnych lokalizacjach w całej Polsce.

Sprawdź oferty
Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa ziemi rolnej. Na czym polega dzierżawa gruntów rolnych?

Dzierżawa to często spotykany sposób użytkowania gruntów rolnych zawierany p...

Natalia

Natalia 6 dni temu | 3 minuty czytania

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Decyzja o warunkach zabudowy. Kiedy jest potrzebna i jak ją uzyskać?

Zanim dojdzie do wybudowania jakiejkolwiek infrastruktury na działce, każdego właściciela...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Czym jest strefa ciszy na jeziorze i jakie kary grożą za jej zakłócanie?

Jesteś zapalonym żeglarzem? Uwielbiasz ciszę i relaks związany z przemierzaniem spokojnych...

Natalia

Natalia 1 tydzień temu | 4 minuty czytania

Buylando Newsletter
Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Loading...
Zamknij

Zostaw wiadomość, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli wolisz omówić kwestie telefonicznie – zadzwoń

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

668287426