Dodaj ogłoszenie
Co oznacza, że działka jest uzbrojona?
| 2 minuty czytania | ocena artykułu 5.0 (2)

Co oznacza, że działka jest uzbrojona?

Natalia Chyl

Natalia Chyl

„Działka uzbrojona” to termin często pojawiający się w ogłoszeniach sprzedaży nieruchomości tuż obok lokalizacji, powierzchni działki oraz możliwości jej zabudowy, jednak co to dokładnie oznacza? Sprawa nie jest łatwa, ponieważ nie ma jednej, ustalonej prawnie definicji działki uzbrojonej, dlatego sprzedający często posługują się tym określeniem w celu ułatwienia sprzedaży. Sprawdź, czym jest działka uzbrojona i co warto sprawdzić przed zakupem działki.


Co to znaczy, że działka jest uzbrojona?


Działka uzbrojona to działka, na której zostały wykonane wszystkie niezbędne przyłącza (energetyczne, wodne, kanalizacyjne, gazowe) oraz inne instalacje, takie jak oświetlenie czy publiczna droga dojazdowa. Nieruchomość uzbrojona jest gotowa do tego, aby na niej rozpocząć budowę domu lub innego budynku.


Prace związane z uzbrojeniem działki mogą obejmować m.in.: • wykonanie projektu zagospodarowania terenu,

 • wytyczenie granic działki,

 • wykonanie ogrodzenia,

 • podłączenie mediów (kanalizacja, wodociąg, energia elektryczna, sieć gazowa),

 • dostęp do drogi publicznej,

 • wykonanie niezbędnych zewnętrznych instalacji (np. oświetlenie, chodniki).


Uzbrojenie działki w media przez właściciela nieruchomości lub inwestora sprawia, że działka od razu nadaje się pod budowę, nie oznacza jednak natychmiastowego otrzymania pozwolenia na budowę. Działka powinna również posiadać dostęp do drogi publicznej, który może być bezpośredni lub zrealizowany za pośrednictwem drogi wewnętrznej lub poprzez służebność gruntową.

To może Cię zainteresować: Doprowadzenie prądu do działki — jak to zrobić?


Jak sprawdzić, czy działka budowlana ma uzbrojenie?


Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto sprawdzić uzbrojenie działki. Jeśli chcesz upewnić się, czy działka budowlana ma uzbrojenie, możesz skorzystać z następujących sposobów: 1. Zapytaj właściciela działki lub osobę, która ją sprzedaje. Właściciel nieruchomości powinien być w stanie udzielić Ci szczegółowych informacji na temat stanu uzbrojenia działki w niezbędne media.

 2. Zasięgnij informacji w urzędzie gminy lub w miejskim ośrodku ds. rozwoju. W tych instytucjach powinni mieć dostęp do aktualnych danych dotyczących uzbrojenia działek na swoim terenie.

 3. Zleć wizję lokalną działki. Specjaliści z firmy geodezyjnej sprawdzą, czy na działce zostały już wykonane niezbędne przyłącza i instalacje oraz, czy działka spełnia wymagania techniczne do rozpoczęcia prac.

 4. Zajrzyj do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i mapy zasadniczej. Może się okazać, że działka została przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową lub inny rodzaj budynków, co oznacza, że musi być uzbrojona.

 5. Poproś o pomoc specjalistę z branży budowlanej. Architekt lub inżynier budownictwa powinien być w stanie ocenić, czy działka jest uzbrojona i czy jest gotowa do rozpoczęcia prac budowlanych.

 6. Sprawdź informacje w internecie, korzystając z GESUT, czyli Krajowej Bazy Danych Geodezyjnych Ewidencji Sieci Uzbrojenia Terenu. Po wejściu na stronę możesz szybko i bez ponoszenia kosztów uzyskać dane na temat uzbrojenia działki i mediów w jej pobliżu.


Działka częściowo uzbrojona — gotowe przyłącza czy jedynie możliwość uzbrojenia?


Działka częściowo uzbrojona to taka, na której znajdują się niektóre instalacje, takie jak prąd, woda lub kanalizacja, ale brakuje innych, np. gazu czy telefonu lub, w niektórych przypadkach, oznacza jedynie możliwość wykonania przyłączy. Warto pamiętać, że uzbrojenie terenu częściowo może wiązać się z dodatkowymi kosztami i trudnościami związanymi z rozbudową lub doprowadzeniem brakujących instalacji. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z sytuacją na działce i przeanalizować, czy uzbrojenie terenu częściowo będzie opłacalne i możliwe do zrealizowania.


Czy warto kupić działkę nieuzbrojoną?


Na rynku nieruchomości nie brakuje takich działek i zazwyczaj sprzedają się one dłużej niż działki budowlane uzbrojone. Decyzja o tym, czy warto kupić działkę nieuzbrojoną, zależy od wielu czynników i indywidualnych preferencji. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji: • Koszty przygotowania działki do budowy: Uzbrojenie działki wiąże się z koniecznością wykonania wielu prac, takich jak wykonanie projektu zagospodarowania terenu, wytyczenie granic, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, wykonanie przyłączy (prądu i sieci wodociągowej, szambo lub indywidualna oczyszczalnia ścieków) czy dojazdu do działki lub ustanowienia służebności. Te prace mogą być kosztowne i zająć dużo czasu. Jeśli kupisz działkę bez uzbrojenia, będzie trzeba ponieść te koszty i zająć się organizacją prac.

 • Możliwości zabudowy: Działka nieuzbrojona może mieć ograniczone możliwości zabudowy. Jeśli na przykład znajduje się w obszarze zalewowym lub na terenie ochrony przyrody, może być trudno uzyskać pozwolenie na budowę.

 • Czas realizacji: Budowa domu lub innego budynku na działce nieuzbrojonej wymaga więcej czasu niż na działce uzbrojonej, ponieważ prace przygotowawcze trwają dłużej. Jeśli planujesz szybki start z budową, lepszym wyborem może okazać się działka w pełni uzbrojona.

 • Wartość działki: Działki nieuzbrojone są zazwyczaj tańsze od działek uzbrojonych, ponieważ kupujący musi ponieść koszty uzbrojenia. Jeśli jesteś w stanie ponieść te koszty i masz odpowiednią ilość czasu, może być to dobra okazja do zakupu taniej działki.


Ile kosztuje uzbrojenie terenu? Jak długo trwa uzbrajanie działki?


Całkowity koszt uzbrojenia terenu zależy od wielu czynników, takich jak położenie działki, wielkość rodzaj instalacji, rodzaj gruntów, a w przypadku przyłącza prądu odległości od najbliższych linii energetycznych. Może to być od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ważne jest również, czy teren jest już uzbrojony i czy trzeba tylko wymienić istniejące instalacje, czy też trzeba je zainstalować od podstaw. Czas uzbrajania terenu również zależy od wielu czynników i może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Ważne jest, aby dokładnie określić wszystkie wymagania i uwzględnić ewentualne trudności, takie jak na przykład uzyskanie pozwoleń czy prace ziemne.

Oceń artykuł
| 2 minuty czytania

Co to jest najem okazjonalny?

Co to jest najem okazjonalny?  Szukasz mieszkania do wynajęcia? A może posiadasz nie...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

| 2 minuty czytania

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego - pułapka czy bezpieczeństwo? Wynajmujesz mieszkanie? A może je...

Karol Bocheński

Karol Bocheński

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij