Działki na sprzedaż. Nieruchomość budowlana czy grunty rolne?
Wyobrażasz sobie czasem, że Twój idealny dom już stoi? Co jest wokół niego? Szumiące cicho drzewa, źdźbła trawy poruszane delikatnym podmuchem wiatru... A może z okien dostrzegasz taflę jeziora odbijającego promienie słońca? Góry, morze, las, bezkresne pola. To wszystko może się mieścić w Twoim marzeniu.
Gorzej, gdy realnie szukasz działki na sprzedaż. Z miejsca wpadasz w tonę terminów, którymi wcale nie chcesz się zajmować. Ziemia w przepięknej okolicy może się okazać działką rolną. Czy to oznacza, że trzeba z niej zrezygnować?
Jak sprawdzić typ działki? Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Aby określić, czy działka jest budowlana, wystarczy zajrzeć do MPZP. Jak to zrobić w Buylando? Wystarczy kliknąć w symbol trzech nakładających się kwadratów w lewym dolnym rogu mapy.
Działki budowlane będą oznaczone symbolem MN lub MW. MN oznacza zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. MW – zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Jeśli zobaczysz tu oznaczenie R, RM lub RU, masz do czynienia z działką rolną. RM to tereny zabudowy zagrodowej, czyli tak zwane działki siedliskowe. RU to z kolei tereny obsługi produkcji rolniczej.
Zwróć także uwagę na symbol US. Są to tereny sportu i rekreacji. Jeśli na interesujących Cię gruntach widnieje takie oznaczenie, masz do czynienia z działką rekreacyjną. MPZP obejmuje obecnie zaledwie ułamek polskich gruntów. W dalszej części tego tekstu przekonasz się jednak, że trzeba traktować to jako okazję, a nie niedogodność.
Co postawisz na działce budowlanej? Kiedy potrzeba warunków zabudowy?
Wbrew pozorom na działce budowlanej nie zawsze możesz zbudować dowolny dom jednorodzinny.
MPZP może, choć nie musi określać, jaka jest nieprzekraczalna linia zabudowy. Być może znajdziesz w nim też wytyczne co do tego, jaką część działki można zabudować, a jaka musi pozostać czynna biologicznie. Zdarza się, że MPZP wskazuje również maksymalną ilość kondygnacji i wysokość budynku oraz zakres kątów nachylenia dachów. A nawet kolorystykę dachu i elewacji.
Szczegółowy wypis z miejscowego planu zagospodarowania możesz uzyskać w urzędzie gminy lub miasta. Nie musisz być przy tym właścicielem działki. Dostęp do takiego wypisu ma każdy, kto złoży stosowny wniosek. Jeśli MPZP dla danego terenu nie istnieje, trzeba wystąpić o warunki zabudowy.
To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić klasę gruntu na działce? Odrolnienie działki rolnej.
Działka rolna, działka rekreacyjna – jaką nieruchomość tu zbudujesz?
Jak widać, działki budowlane podlegają pewnym ograniczeniom. Nie inaczej jest z terenami rolniczymi. Jeżeli jesteś rolnikiem, możesz wybudować tu dom mieszkalny pod warunkiem, że równolegle postawisz budynki gospodarcze. Taką zabudowę nazywa się zagrodową.
Nie masz statusu rolnika? W takim przypadku jest to nieco trudniejsze. Możesz nabyć grunty rolnicze tylko wtedy, jeśli ich wielkość nie przekracza 10 000 m2. Działki do 3 000 m2 nabywasz na podstawie aktu notarialnego, który stanowi umowę sprzedaży. Działki o powierzchni pomiędzy 3 a 10 tysięcy metrów kwadratowych możesz nabyć na dwa sposoby.
Standardowa procedura polega na podpisaniu umowy sprzedaży warunkowej w formie aktu notarialnego. Następnie Krajowy Ośrodek Rolnictwa ma prawo pierwokupu nieruchomości. Jeśli z owego prawa nie skorzysta, własność działki może zostać przeniesiona na Ciebie. Dopilnowanie dwuetapowej drogi nie będzie konieczne, jeśli na działce stoi budynek mieszkalny, który postawiono najpóźniej 30 kwietnia 2016 roku. Obecność takiego budynku uprawnia Cię do nabycia działki nawet do 5 000 m2.
To może Cię zainteresować: Atrakcyjny grunt na sprzedaż, czyli jaki?
Czy rolną działkę na sprzedaż można przekształcić w budowlaną?
Tak, choć nie każdą będzie równie łatwo przekształcić. Jeśli nie jesteś rolnikiem, tylko w ten sposób możesz wybudować na niej obiekt mieszkalny. Grunty klasy od IV do VI złożone z gleb pochodzenia mineralnego zwykle nie są przeznaczone na cele rolnicze. Próbując je przekształcić, nie będzie więc trzeba wnioskować o wyłączenie działki z produkcji rolnej. W takim przypadku Twój wniosek o przekształcenie działki na budowlaną będzie rozpatrywać starosta.
Grunty klasy od I do III podlegają już daleko bardziej skomplikowanym obwarowaniom. Wyłączenie ich z produkcji rolnej będzie wymagać zgody ministra, który odpowiada za rozwój wsi.
Jak widać, z przekształceniem działki rolnej zawsze jest trochę zachodu. Jeśli chcesz budować się szybko i mieć stuprocentową pewność, że nie nastąpią żadne utrudnienia, warto wybrać działkę budowlaną. Tereny rolnicze obfitują jednak w naprawdę piękne lokalizacje. Po paru latach nie będziesz już pamiętać o formalnościach, których trzeba było dopełnić. Pamiętaj jednak, by zawsze zorientować się, czy przekształcenie w ogóle będzie możliwe.