Dodaj ogłoszenie
Atrakcyjny grunt na sprzedaż, czyli jaki?
| 5 minuty czytania

Atrakcyjny grunt na sprzedaż, czyli jaki?

Szymon

Szymon

Tak poważny zakup jak działka musi być starannie przemyślany. Nie warto kierować się emocjami. Wprawdzie może się zdarzyć, że oferta, która zupełnie przypadkiem wpadnie nam w oko, okaże się idealna, ale to raczej wyjątkowa sytuacja. Przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości warto porównać kilka ofert i bez pośpiechu odpowiedzieć sobie na parę pytań o to, czemu właściwie ma służyć zakup gruntu. Nie każdy oczekuje przecież tego samego. Obowiązkowo trzeba też zapoznać się z ogólnie dostępnymi dokumentami. W tekście wyjaśniamy, jakie dokumenty są kluczowe przed podjęciem decyzji o zakupie działki.


Grunty na sprzedaż – gdzie szukać ofert?


Oferty  sprzedaży gruntu publikowane są przede wszystkim w internecie i to tam w pierwszej kolejności skieruje się każdy zainteresowany. Warto jednak odejść od komputera i pojeździć po okolicy, w której chcemy kupić nieruchomość. Może się zdarzyć, że starsi sprzedający nie korzystają z internetu i o tym, że wystawiają grunt na sprzedaż, informują za pomocą tablicy ogłoszeniowej umieszczonej na ogrodzeniu. Warto też popytać ludzi, czy nie znają kogoś, kto ma nieruchomość na sprzedaż. Niewykluczone, że nawet sama zapytana osoba ma działkę na sprzedaż, ale z jakiegoś powodu nie wystawiła jeszcze oferty. Rozmawiając z potencjalnym kupcem może dojść do wniosku, że czas dobić targu.


Na co zwrócić uwagę wybierając działkę?


Nikt nie chce przepłacać i atrakcyjna cena zapewne skusi wielu potencjalnych nabywców, ale przy zakupie działki nie powinniśmy się kierować wyłącznie tym aspektem. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwania warto zastanowić się nad własnymi potrzebami. Czy działka ma być lokatą kapitału, a może ma tam stanąć domek letniskowy? Inne parametry spełni działka, na której ma stanąć dom, w którym chcemy spędzać weekendy od czasu do czasu, a inne – taka, na której chcemy wybudować całoroczny dom.


Po pierwsze – lokalizacja. Jeśli chcemy regularnie jeździć z domu na tej działce do miasta, musimy mieć pewność, że jest dobrze skomunikowana. Warto poznać okolicę, w której znajduje się działka. Niektórzy chcą, by w sąsiedztwie były inne domy i sklepy, innym marzy się domek na odludziu – to już kwestia indywidualna. Ważne natomiast, by w okolicy nie było zakładów, które powodują nieznośny hałas albo trudny do wytrzymania zapach. Na działce położonej w takim sąsiedztwie trudno się mieszka i niełatwo ją sprzedać. 

To może Cię zainteresować: Badania geotechniczne gruntu - czy warto przeprowadzić je przed rozpoczęciem budowy?


Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to obowiązkowa lektura


To że dziś w okolicy nie ma utrudniającego życia zakładu (ubojni, cegielni, hodowli zwierząt futerkowych) nie oznacza, że nie ma go w planach na najbliższą przyszłość. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z charakterystyką otoczenia. Pomocny okaże się także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli akt prawa miejscowego, który określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu. 


Aby uzyskać wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy udać się do właściwego urzędu gminy, a w przypadku miast do urzędu miasta, i złożyć odpowiedni formularz. Formularze dostępne są w urzędzie oraz na stronach internetowych. 


Niekiedy atrakcyjna cena wynika właśnie z tego, że właściciel chce przeprowadzić szybką sprzedaż gruntu, gdyż dowiedział się, że w okolicy ma powstać obiekt, który obniży wartość nieruchomości. Liczy przy tym, że potencjalny nabywca zachwyci się ceną i nie zapozna się z planem zagospodarowania. 

To może Cię zainteresować: Na co zwracać uwagę przy zakupie działki budowlanej?


Ryzyko wystąpienia powodzi


Zanim kupimy działkę położoną niedaleko rzeki, warto zapoznać się z mapy zagrożenia powodziowego i mapą ryzyka powodziowego. Są one dostępne w internecie na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (www.kzgw.gov.pl) i pokazują zasięgi zalewów w podziale na cztery klasy głębokości oraz obiekty na wybranym terenie, które są zagrożone zalaniem. Na mapach można sprawdzić zagrożenie powodzią zdarzającą się raz na 10 lat (tzw. powodzie częste), raz na sto lat (powodzie średnie) oraz raz na 500 lat (powodzie katastrofalne). 

To może Cię zainteresować: Grunt rolny może okazać się żyłą złota.


Działkę na terenie zalewowym bardzo trudno będzie zabudować


Grunt położony na terenie narażonym na częściowe lub całkowite zalanie wskutek wezbrania wód rzeki, potoku bądź zbiornika wodnego określana jest jako działka na terenie zalewowym. Najczęściej są to obszary nizinne lub wręcz depresyjne, sąsiadujące bezpośrednio z różnymi ciekami i zbiornikami wodnymi. Za zakupem takiej działki może przemawiać często niska cena, która stanowi rekompensatę „ryzykownego” położenia, ponadto nabywca oczami wyobraźni widzi już wymarzony domek z oknami wychodzącymi na jezioro.


Aby ograniczyć straty wynikające z podtopień i zalań, do których w niektórych gminach dochodzi nawet co kilkanaście miesięcy, od 2018 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi w zasadzie uniemożliwia wznoszenie budynków na terenach zalewowych. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że urzędnicy nie wydadzą pozwolenia na budowę na niej jakiegokolwiek budynku, a więc nie będzie on mógł być przeznaczony pod zabudowę. Zakup takiej działki jest więc obarczony dużym ryzykiem. 

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij