Działki ROD - jak nabyć rekreacyjny ogródek działkowy? Zasady korzystania i opłaty
| 3 minuty czytania

Działki ROD - jak nabyć rekreacyjny ogródek działkowy? Zasady korzystania i opłaty

Aleksandra

Aleksandra

Potrzebujesz miejsca, w którym zrealizujesz ogrodniczą pasję? Chcesz mieć własne warzywa i owoce, ale mieszkasz w bloku? Zdecyduj się na działkę ROD, dzięki której zyskasz swój kawałek zieleni w betonowej dżungli i miejsce na weekendowy relaks, kiedy nie masz ochoty wyjeżdżać nigdzie dalej. Wyjaśniamy, jak zdobyć ogródek działkowy oraz jakie masz prawa i obowiązki jako działkowiec.


Nie kupisz działki ROD, ale możesz ją wydzierżawić i postawić własny domek


Działkę zdobędziesz na jeden z dwóch sposobów. Wydzierżawisz ją bezpośrednio od Zarządu ROD albo innego działkowicza. Tak właśnie. Działka nie stanie się nigdy Twoją własnością. W obu przypadkach zawierasz umowę dzierżawy na czas nieoznaczony. A więc nie jesteś właścicielem gruntu, za to wszystko co na nim się znajduje, należy do Ciebie: rośliny, zabudowa w postaci domku i małej architektury (np. wiata, altana).


Działka rekreacyjna od ROD - gdzie szukać ogłoszeń i informacji?


Wybierz się do siedziby ROD, sprawdź tablice ogłoszeniowe przy ogrodach działkowych i zajrzyj na ich stronę internetową. Następnie wybierz odpowiadającą Ci działkę i zgłoś chęć dzierżawy. Podstawą nabycia ogródka jest umowa dzierżawy działkowej. Podpisując ją, akceptujesz automatycznie regulamin. Żeby uniknąć niemiłych niespodzianek, przeczytaj go na spokojnie wcześniej - dostępny jest w internecie.


Dzierżawa działki ROD od innego działkowicza - jak to zrobić?


Poszukaj ogłoszeń w serwisach nieruchomościowych i na tablicach ogłoszeń przy ROD. Może trafisz na taki ogródek, który jest już urządzony? Co prawda w umowie zgadzasz sie na spłacenie nieruchomości i nasadzeń znajdujących się na działce, ale zawsze łatwiej wystartować, kiedy przynajmniej część rzeczy jest już zrobiona. Z dzierżawcą podpisujecie umowę przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy działkowej w trzech ezgemplarzach. Żeby była ważna, wasze podpisy muszą być poświadczone notarialnie. Potem dotychczasowy dzierżawca składa umowę z wnioskiem o jej zatwierdzenie do zarządu ROD, który ma dwa miesiące na odpowiedź. A co, jeśli termin ten upłynie, a odpowiedzi nie będzie? Wtedy przyjmuje się tzw. milczącą zgodę. Od tej chwili stajesz się pełnoprawnym użytkownikiem.


Ograniczenia związane z użytkowaniem ogródka działkowego


Możesz być właścicielem tylko jednej działki w tym samym czasie, a żeby ją kupić, musisz być pełnoletni. Działka przypada jednej osobie, a wyjątkiem są małżeństwa (czyli np. rodzeństwo nie może współdzierżawić tej samej działki). Musisz także mieszkać niedaleko działki. Panuje zasada, że ogródki te mają służyć lokalnej społeczności, więc nie możesz blokować terenu np. w innym mieście. Działkę zagospodarujesz w sposób dozwolony przepisami budowlanymi, np. postawisz na niej obiekt do 35 m2, choć nie może być on całoroczny.

To może Cię zainteresować: Najciekawsze inwestycje – Osada nad Kanałem Elbląskim.


Ile kosztuje korzystanie z działki rekreacyjnej ROD?


Dzierżawiąc ogródek od polskiego związku działkowców, zgadzasz się na ponoszenie stałych kosztów. Należą do nich:  • opłata ogrodowa na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej(wysokość nie może przekroczyć wartości infrastruktury przypadającej na jedną działkę),

  • opłata ogrodowa na zarządzanie ROD (wysokość nie może przekroczyć 25% minimalnego wynagrodzenia),

  • opłata ogrodowej (corocznie uchwalana kwota na pokrycie kosztów funkcjonowania ROD).


Do tego dochodzą rozliczenia za wodę i energię elektryczna w zależności od ich zużycia.

To może Cię zainteresować: Słup energetyczny na działce a budowa domu - jak uzyskać odszkodowanie?


Kupno działki - prosty sposób na odpoczynek od miejskiego hałasu


Ogródek działkowy to świetna alternatywa dla własnej zielonej przestrzeni w mieście. Jeśli chcesz stworzyć zieloną oazę ze świeżymi warzywami i owocami, zainteresuj się działkami od PZD. Procedura nabycia nie jest skomplikowana, dzięki czemu łatwo zdobędziesz kawałek terenu, który da Ci nieco wytchnienia od codziennego zamieszania.

Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 668 287 426