Góry Izerskie — najpiękniejsze szlaki turystyczne i trasy rowerowe
Góry Izerskie znajdujące się w zachodniej części Sudetów to pasmo gór leżące na granicy polsko-czeskiej. Linię tę wyznacza czeska rzeka Izera. Góry te są mniej popularne od sąsiadujących Karkonoszy, dlatego są też rzadziej odwiedzane i mniej zatłoczone. To doskonałe miejsce na spokojne i niewymagające wędrówki urozmaicone niezwykłymi widokami. Szlaki są łagodne, dlatego idealnie sprawdzają się na rodzinne wędrówki z dziećmi oraz czworonogami. Popularne są również wśród rowerzystów oraz entuzjastów narciarstwa biegowego. Na Polanie Jakuszyckiej co rok odbywa się jeden z najbardziej znanych biegów górskich w Polsce — Bieg Piastów. To tu znajduje się Park Ciemnego Nieba, czyli jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce.
Jakie miasta wybrać jako bazę wypadową w Izery?
Wokół Izerów rozmieszczone są znane miejscowości stanowiące doskonałą bazę wypadową na pobliskie szlaki — Szklarska Poręba, Jakuszyce i Świeradów Zdrój. Dodatkowo noclegi można znaleźć w klimatycznych wioskach nieopodal. Bliskość terenów leśnych i malownicze położenie sprawiają, że nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami aktywnego wypoczynku, znajdziemy tu aktywność dla siebie, a dodatkowo wypoczniemy.
Świeradów-Zdój to miasteczko słynące ze swojego uzdrowiskowego charakteru, zachwycające coraz liczniej przybywających turystów. Wyjątkowy mikroklimat, zachwycająca panorama Gór Izerskich, duża liczba szlaków spacerowych i bogactwo wód mineralnych przyciąga zarówno entuzjastów aktywnego wypoczynku, jak i kuracjuszy szukających weekendowego wypoczynku. Ma tutaj swój początek Główny Szlak Sudecki. Na terenie miasta oraz w jego okolicy znajduje się duża liczba atrakcji turystycznych, o której więcej piszemy w artykule Świeradów Zdrój i okolice — przewodnik po najlepszych atrakcjach turystycznych.
Szklarska Poręba to lokalizacja odpowiednia nie tylko do wypadów w Góry Izerskie, ale również w sąsiadujące z nimi Karkonosze. Miasto kusi również wieloma atrakcjami turystycznymi oraz dobrymi restauracjami. Jest to również ośrodek sportów zimowych z dobrze rozbudowaną siecią wyciągów, nartostrad i tras biegowych.
Najpiękniejsze szlaki turystyczne w polskich Górach Izerskich
Izery to miejsce atrakcyjne dla turystów o każdej porze roku. Szczególnie latem zachęcają do pieszych wędrówek wśród znajdujących się tu bujnych lasów. Jednymi z najciekawszych tras w Górach Izerskich są:
- Wysoki Kamień — Kopalnia Stanisław — Wysoka Kopa — Rozdroże pod Kopą
Niezwykle urozmaicona trasa o długości około 9 km, która swój początek ma na jednym ze szczytów Wysokiego Grzbietu — Wysokim Kamieniu. Istnieje kilka możliwości, aby się tu dostać, a jedną z ciekawszych jest dojazd ze Szklarskiej Poręby do Zakrętu Śmierci i rozpoczęcie wędrówki z tego miejsca, a przy okazji podejście na znajdujący się tu punkt widokowy. Ten żółty szlak to przyjemne i niezbyt męczące wejście o długości 3 km prowadzące przez las. Po około 1 godzinie i 15 minutach znajdujemy się na szczycie Wysokiego Kamienia, z którego widać panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich oraz Rudaw Janowieckich. Znajduje się tu prywatne schronisko, gdzie można wypić herbatę i zjeść ciasto oraz kamienna wieża — pozostałość po pierwszym schronisku.
Wysoki Grzbiet Izerski zapewnia dużą ilość atrakcji, takich jak znajdujące się tu grupy skalne oraz stara kopalnia. Podczas wędrówki mamy okazję zdobyć najwyższy punkt pasma, którym jest licząca 1126 m n.p.m. Wysoka Kopa, należąca do Korony Gór Polski. Kolejnym intrygującym punktem na trasie jest rejon Zawaliska, gdzie można wejść na Wieczorny Zamek oraz podejść na Izerskie Garby, gdzie znajduje się nieczynna dziś kopalnia kwarcu „Stanisław” — najwyżej położony kamieniołom na terenie Polski. Po drodze mijamy również Sine Skałki oferujące piękny widok na zachodnią część Gór Izerskich. Cały szlak zapewnia dużo wrażeń, a przede wszystkim zachwyca widokami. Trasa z Wysokiego Kamienia do punktu końcowego, którym jest Rozdroże pod Kopą, zajmuje około 2 godziny i 30 minut.
- Hala Izerska — Łącznik — Schronisko na Stogu Izerskim
Hala Izerska to łąka na wysokości 840-880 m n.p.m. położona w dolinie rzeki Izery, gdzie znajduje się schronisko Chatka Górzystów, słynące z naleśników zachwalanych przez turystów z całej Polski. Hala Izerska stanowi nieckę otoczoną ze wszystkich stron górami i cechuje się wyjątkowo niskimi temperaturami — przymrozki są tu na porządku dziennym nawet w lipcu. Można tu dotrzeć po około 2,5-godzinnej wędrówce niebieskim szlakiem ze Świeradowa Zdroju.
Dalsza trasa jest dość monotonna i prowadzi 7 km lasami po płaskim terenie. Idąc jednak żółtym szlakiem w stronę Stogu Izerskiego mamy okazję obserwowania jednego z cenniejszych torfowisk w Polsce, zawierającego reliktowe rośliny okresu zlodowacenia. W rejonie Stogu Izerskiego ukazują się jednak zachwycające widoki oraz jedno z najładniejszych schronisk w Polsce — Schronisko na Stogu Izerskim. Trasa z Hali Izerskiej do schroniska zajmuje około 2 godziny i 30 minut. Z tego miejsca dotrzeć można czerwonym szlakiem do Świeradowa, co zajmie około 2 godziny lub wybrać łatwiejszą opcję zjeżdżając kolejką gondolową Ski&Sun.
Rowerem przez Izery — szlaki rowerowe dla każdego
Niewysokie szczyty Gór Izerskich to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek. Malownicze szlaki i wyjątkowe atrakcje krajoznawcze przyciągają nie tylko rowerzystów z Dolnego Śląska, ale również osoby z całej Polski. Znajduje się tu wiele tras o różnym poziomie trudności, dlatego każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Szlaków rowerowych jest tu całkiem sporo: Pętla Izerska, Trasa Doliny Izery, Trasa Towarzystwa Izerskiego, Trasa Kogeneracji, droga u Podnóża Wysokiego Grzbietu, Pętla Dwóch Rzek oraz bardziej wymagające: Single Track Szklarska, Single Track pod Smerkiem czy sigletracki w Świeradowie.
Trasa Towarzystwa Izerskiego, inaczej „Konna Ścieżka”, to trasa średnio wymagająca o długości 18,5 km. Na trasie znajduje się m.in. Jagnięcy Jar, czyli wąwóz o długości 2 km oraz niezwykły widok na panoramę Karkonoszy z Rozdroża Pod Cichą Równiną. W trakcie drogi można odpocząć w schronisku Chatka Górzystów.
Łatwa technicznie, jednak dosyć długa trasa „Kogeneracji” to szlak o długości 58 km wiodący przede wszystkim szutrowymi i asfaltowymi drogami, zarówno po stronie Polski, jak i Czech. Nie prowadzi on jedynie przez Góry Izerskie, ale zahacza również o czeską stronę Karkonoszy. Jest to jedna z najładniejszych tras w okolicach Szklarskiej Poręby, na której warto odwiedzić m.in. Harrachov, Wodospady Mumlavy oraz Kopalnię Stanisław.
To może Cię zainteresować: Ostoja Słowińska - Twoje prywatne miejsce na ziemi.
Gdzie na odpoczynek? Schroniska w Górach Izerskich
Nieodłączną częścią każdej wędrówki po górach jest odpoczynek, a w takim momencie nie ma lepszych miejsc niż schroniska. Można tu nie tylko podziwiać piękne widoki, ale również zjeść coś smacznego, ugasić pragnienie, przenocować i poznać innych wędrowców. Po polskiej stronie Gór Izerskich znajdują się następujące schroniska:
- Chatka Górzystów (na Hali Izerskiej)
- Izerski Stóg (na Stogu Izerskim)
- Schronisko Orle (u podnóża Góry Granicznik)
- Chatka Robaczka (w Białej Dolinie)
Chatka Górzystów znajdująca się na Hali Izerskiej to jedyny ocalały budynek dawnej osady Gross-Iser. Brak tu wielu wygód, pomimo tego jest jednym z ulubionych miejsc dla wielu wędrowców. Prąd pojawia się tu bardzo rzadko, dlatego nocując tutaj, warto zaopatrzyć się w latarki lub świeczki. Kąpiele można brać w pobliskim strumieniu, a piece czekają na rozpalenie przez odwiedzających. W budynku znajduje się 40 miejsc noclegowych, kominek, przestrzeń na ognisko i kuchenka turystyczna. Można tu zjeść popularne w całej Polsce naleśniki.
Do Schroniska na Stogu Izerskim można dotrzeć kolejką gondolową ze Świeradowa Zdroju lub wybrać aktywną opcję i dojść tu czerwonym szlakiem. To budynek na wysokości 1060 m n.p.m. otoczony malowniczymi widokami. Można tu zjeść pyszną zupę gulaszową oraz prawdziwy górski bigos. Lokal oferuje 73 miejsca noclegowe w salach kilku i wieloosobowych.
Podążając od Polany Jakuszyckiej, przez Cichą Równinę szlakiem czerwonym dojedziemy do budynku o interesującej historii — Schroniska Orle. To całoroczna stacja turystyczna, w której obecnie znajduje się niewielka wystawa przedmiotów regionalnych pochodzących sprzed 1945 roku. Schronisko powstało na podstawie budynków pozostałych po hucie szkła. Później znajdowała się osada dla pracowników huty, która następnie została zastąpiona leśniczówką. Schronisko ma miejsce dla 40 osób, a latem uruchamiane jest tu również pole namiotowe.