Dodaj ogłoszenie
Świeradów Zdrój i okolice — przewodnik po najlepszych atrakcjach turystycznych
| 5 minuty czytania | ocena artykułu 2.5 (6)

Świeradów Zdrój i okolice — przewodnik po najlepszych atrakcjach turystycznych

Natalia

Natalia

Słynące z uzdrowiskowego i wypoczynkowego charakteru miasteczko Świeradów-Zdrój, zachwyca licznie przybywających turystów. Ogromne znaczenie dla popularności tego miejsca ma niezwykle malownicze położenie w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, 20 km od popularnej w tej okolicy Szklarskiej Poręby. Wyjątkowy mikroklimat, zachwycająca panorama Gór Izerskich, duża liczba szlaków spacerowych i bogactwo wód mineralnych przyciąga zarówno entuzjastów aktywnego wypoczynku, jak i kuracjuszy szukających weekendowego wypoczynku. Sprawdź, jakie ciekawe miejsca warto zobaczyć, zwiedzając okolice Świeradowa Zdroju.


Najciekawsze atrakcje turystyczne w Świeradowie-Zdroju


Świeradów-Zdrój to miasto znajdujące się w powiecie lubański, w pobliżu czeskiej granicy i liczące sobie nieco ponad 4000 mieszkańców. To wyjątkowe miejsce kryje w sobie wiele atrakcji, miejsc rekreacyjnych i zabytków, a jednymi z najlepszych są m.in.:



  • Wieża widokowa Sky Walk

  • Źródełka wody mineralnej - poidełka

  • Uzdrowisko Świeradów-Zdrój

  • Uzdrowisko Czerniawa Zdrój

  • Pijalnia wody radoczynnej

  • Dom Zdrojowy

  • Tarasy i Park Zdrojowy

  • Czarci Młyn

  • Kolej gondolowa.


Wieża widokowa Sky Walk, nazywana również „ścieżką w chmurach”, wznosi się nad miastem na wysokość 62 metrów i otwiera zwiedzającym widok na klimatyczną zabudowę uzdrowiska oraz otaczającą go naturę. Konstrukcja o długości 850 metrów uzupełniona została o elementy edukacyjne oraz kulturowe. Na samym szczycie znajduje się siatka w kształcie kropli, na której można odpocząć oraz szklana platforma widokowa. Wspinaczkę kończy ekscytujący zjazd 105-metrową zjeżdżalnią.


Miasto jest ośrodkiem uzdrowiskowym, do którego przyjeżdżają kuracjusze w celu polepszenia stanu swojego zdrowia. Atrakcji związanych ze zdrowotnymi właściwościami tutejszych wód leczniczych nie trzeba szukać daleko. Na ulicy Zdrojowej, stanowiącej deptak uzdrowiskowy, ustawione zostały trzy poidełka wody mineralnej, które funkcjonują w okresie letnim i są dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Na ulicy Sienkiewicza znaleźć można pijalnię wody radoczynnej znajdującą się w zakładzie kąpieli radoczynnych. Uzdrowisko Świeradów-Zdrój i Uzdrowisko Czerniawa Zdrój to miejsca oferujące kuracje lecznicze oraz wypoczynek z wykorzystaniem naturalnych zasobów wód mineralnych i wyjątkowego mikroklimatu.


Dom Zdrojowy i Hala Spacerowa w Świeradowie Zdroju to budowla położona w centrum miasta i otoczona parkiem. Aktualny budynek postawiono na miejscu poprzedniej konstrukcji, która spłonęła w 1895 roku. W środku znajduje się 70 pokoi służących do rekreacji i zajęć, a turyści mają możliwość wejścia na wieżę budynku w celu podziwiania okolicznych widoków. Przed budynkiem dostępne są również miejsca służące do wypoczynku i relaksu na świeżym, górskim powietrzu — Trasy Zdrojowe oraz Park Zdrojowy.


Na terenie Świeradowa Zdroju znajduje się pracujący do dziś młyn wybudowany w ok. 1890 r., który posiada oryginalne wyposażenie z okresu jego budowy. Czarci Młyn zapewnia możliwość skosztowania chleba wypiekanego według dawnej receptury. Według legendy, przed wejściem do budynku należy dotknąć głowy lwa znajdującego się przed wejściem, co ma uchronić wchodzącego przed złośliwością zamieszkującego młyn Czarta.


Całoroczna kolejka gondolowa na Stóg Gór Izerskich należąca do ośrodka narciarskiego Ski&Sun ma długość 2172 m i pozwala na dostanie się na Stóg Izerski. Ośmioosobowa gondola wywozi pieszych turystów, rowerzystów oraz narciarzy na stację dolną znajdującą się na wysokości 617 m n.p.m. oraz górną na 1060 m n.p.m. Pomiędzy stacjami znajduje się nartostrada o długości 250 metrów.


Góry Izerskie — schroniska, wodospady, szlaki piesze i rowerowe


Znajdujące się zarówno na terenie Polski, jak i Czech w Sudetach Zachodnich Góry Izerskie są mniej popularne od sąsiednich Karkonoszy, a co za tym idzie, są też rzadziej odwiedzane. I właśnie w tu kryje się ich urok — cisza, spokój i brak dużych grup turystów. Góry Izerskie nie należą do najbardziej wymagających — najwyższym szczytem jest tu Wysoka Kopa licząca 1126 m n.p.m. Co ciekawe, Góry Izerskie stanowią polski biegun zimna - śnieg potrafi tu padać w czerwcu, a lipcowe wieczory bywają niezwykle mroźne.


Szlaki są bardzo przyjemne i idealnie nadają się na krótkie i relaksujące spacery górskie. Znaleźć tu można trasy wspinaczkowe, wartkie potoki oraz wodospady. Jest to doskonałe miejsce zarówno dla pieszych, rowerzystów, jak i narciarzy biegowych. Więcej o szlakach pieszych i rowerowych dowiecie się w artykule Góry Izerskie — najpiękniejsze szlaki turystyczne i trasy rowerowe. Każdy odwiedzający Góry Izerskie ma możliwość odpoczynku i kupienia posiłku w tutejszych schroniskach. Są to: Schronisko na Stogu Izerskim, Chatka Górzystów oraz Stacja Turystyczna Orle.


Wypoczynek dla aktywnych — ośrodki narciarskie i nartostrady


Świeradów to doskonałe miejsce dla entuzjastów sportów zimowych, a w szczególności dla początkujących narciarzy oraz snowboardzistów. Łatwe trasy prowadzone przy wyciągach zapewniają idealne warunki do nauki jazdy i dopracowywania techniki. W mieście znajduje się pięć wyciągów oraz poletko narciarskie dla dzieci. Odwiedzający mają możliwość skorzystania z jazd nocnych, dzięki trasom, które w dużej mierze są oświetlone oraz dobrze przygotowane. Śnieg utrzymuje się tu zwykle od grudnia do połowy kwietnia. Wyciągi narciarskie w Świeradowie Zdroju to:



  • Ośrodek narciarski Ski&Sun

  • Wyciąg narciarski Bambino-Ski

  • Wyciąg narciarski Bajtek

  • Wyciąg narciarski Flins Express

  • Wyciąg narciarski Barbara


Ski&Sun to ośrodek narciarski funkcjonujący przez cały rok z trasami narciarskimi i biegowymi, szlakami turystycznymi oraz kolejką linową. Trasa o długości 2500 metrów jest oświetlona i stale dośnieżana, dzięki czemu zapewnia przyjemną jazdę zarówno na nartach, jak i na snowboardzie. Nowoczesna kolej gondolowa jest w stanie w ciągu godziny wywieźć 2400 osób. Znajduje się tu szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego, serwis sprzętu sportowego, restauracja oraz placówka GOPR.


Bambino-Ski to wyciąg narciarski zlokalizowany w centrum miasta, z jedną trasą i wyciągiem typu orczyk o długości 120 metrów. Doskonale sprawdza się dla dzieci oraz osób początkujących, ponieważ stok jest wyjątkowo łagodny — kąt jego nachylenia to jedynie 15%. Do dyspozycji znajduje się tu szkółka narciarska, punkt gastronomiczny, wypożyczalnia sprzętu oraz parking.


Niewielki wyciąg Bajtek to miejsce przeznaczone głównie do nauki jazdy. Długość trasy wynosi 60 metrów, co wraz z niewielkim nachyleniem zapewnia doskonałe warunki do stawiania pierwszych kroków w sportach zimowych. Stok jest dośnieżany oraz dodatkowo oświetlony. Kursanci znajdującej się tu szkoły jazdy mają możliwość szusowania za darmo.


Wyciąg narciarski Flins Express przeznaczony jest dla początkujących narciarzy i snowboardzistów. Szeroki stok o długości 160 metrów i średnim kącie nachylenia 14% jest naśnieżany oraz oświetlony. Trasa znajduje się bezpośrednio obok Hotelu Era, a na terenie obiektu funkcjonuje szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu.


Najmniejszym w Świeradowie Zdroju jest wyciąg narciarski Barbara, który szczególnie dopasowany do potrzeb najmłodszych oraz osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportami zimowymi. Trasa ma długość 150 metrów, a różnica poziomów wynosi 24 metry. Wyciąg jest dodatkowo oświetlony i ratrakowany. Posiada szkółkę narciarską, bazę gastronomiczną, wypożyczalnie sprzętu oraz parking.

To może Cię zainteresować: Działki budowlane - nieruchomości z potencjałem w województwie zachodniopomorskim.


Atrakcje turystyczne w okolicy miasta Świeradów Zdrój


Świeradów Zdrój to niewielkie miasto, które zapewnia przyjezdnym różnego rodzaju rozrywki, jednak będąc tutaj, warto również zwiedzić okolice miasta obfitujące w niezwykłe atrakcje. Najciekawszymi z nich są:



  • Zamek Czocha

  • Ruiny Zamku Chojnik

  • Geopark - Kopalnia Św. Jana w Krobicy

  • Zakręt Śmierci

  • Jezioro Złotnickie


Zamek Czocha znajdujący się w oddalonej o 19 km od Świeradowa miejscowości Sucha, to miejsce dla pasjonatów historii oraz legend. Został okrzyknięty polskim Hogwartem ze względu na odbywające się tutaj światowej sławy LARP-y, Letnie Szkoły Magii oraz warsztaty magiczne dla szkół. Odwiedzający mają możliwość zwiedzania zamku pod opieką przewodnika, skorzystania z usług hotelowych i gastronomicznych.


Zlokalizowane zaledwie 32 km od Świeradowa Zdroju ruiny Zamku Chojnik to zabytkowa budowla usytuowana na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 m n.p.m., a jej południowo-wschodnią stronę stanowi urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Wycieczka na zamek to doskonała opcja dla fanów historii, pięknych krajobrazów, ale również aktywnego zwiedzania, ponieważ żeby tam dotrzeć, niezbędna jest prawie godzinna wspinaczka. Mury warowni znajdują się nieopodal Jeleniej Góry — miasta, które również warto wziąć pod uwagę jako punkt warty odwiedzenia.


Niecałe 5 km od Świeradowa, w miejscowości Krobica znaleźć można ścieżkę turystyczno-dydaktyczną „Śladami dawnego górnictwa kruszców” — Geopark — Kopalnię Św. Jana. To 350-metrowe przejście przez dwie sztolnie kopalni rud cynku i kobaltu działających tu od XVI do XIX wieku. Na trasie o długości 8 km znajduje się 13 stanowisk naziemnych oraz wspomniana trasa podziemna.


Na drodze do Szklarskiej Poręby, 18 km od Świeradowa Zdroju znajduje się ciekawe miejsce z punktem widokowym na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską — Zakręt śmierci. Jest to ostry zakręt zataczający łuk prawie 180 stopni z platformą widokową, która daje możliwość obserwowania niesamowitej panoramy gór. Poniżej zakrętu przy szlaku na Zbójeckie Skały znajdziemy sztolnie starej kopalni pirytu z XVII w.


Jezioro Złotnickie oddalone 15 km od granic Świeradowa to doskonałe miejsce na wypoczynek, spacery po okolicznym lesie i podziwianie widoków ze znajdującej się tutaj tamy. Nazwa jeziora ma powiązanie ze złotem i odnosi się do znajdujących się tutaj w XVII wieku kopalni złota. Brzeg jeziora wyposażony jest w kilka wyznaczonych plaż oraz małe, dzikie plaże. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa — akwen obfituje w wiele gatunków ryb.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij