Indeks nastrojów pośredników: działki wciąż w cenie
Ceny działek budowlanych rosły przez cały 2021 rok. W niektórych miastach za działkę o powierzchni do 8 arów trzeba było zapłacić o połowę więcej niż w 2020 roku, a w Poznaniu wzrost sięgnął rekordowych 97 proc. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami są zdania, że zainteresowanie działkami będzie się utrzymywało co najmniej na dotychczasowym poziomie.
Za nami rok rekordowo drożejących nieruchomości. W górę poszły ceny mieszkań u deweloperów, ale zbudowanie własnego domu wcale nie było tańszą alternatywą, gdyż bardzo zdrożały materiały budowlane, a sumienni budowlańcy mają kalendarze zapełnione na wiele miesięcy do przodu i wybierają zlecenia, których chcą się podjąć.
Ceny mieszkań poza możliwościami statystycznego Polaka
2022 rok jest wielką niewiadomą. Wynagrodzenia Polaków zupełnie rozeszły się z cenami nieruchomości: dziś nawet zarabiające powyżej średniej krajowej małżeństwo nie może kupić metra kwadratowego mieszkania w dobrej dzielnicy (i nie mówimy tu o najdroższych inwestycjach) za dwie zsumowane pensje. Analitycy rozwiewają nadzieje dotyczące spadku cen, ale przypuszczają, że będą one rosły wolniej.
Spadki cen działek budowlanych w końcówce roku
Podczas gdy ceny mieszkań rosły w podobnym tempie niezależnie od tego, czy położone są one w dużych miastach, miasteczkach powiatowych czy sypialniach miast, zmiana cen działek budowlanych była bardziej zróżnicowana. Co ciekawe, w końcówce 2021 roku na niektórych rynkach zaobserwowano nawet spadek wysokości cen ofertowych w porównaniu do miesięcy jesiennych.
W grudniu średnia wycena działek budowlanych do 8 arów obniżyła się względem listopada w kilku miastach wojewódzkich, m.in. w Opolu, Rzeszowie czy Szczecinie, zaskoczeniem jest również spadek cen w Warszawie o blisko 10 proc.
W niektórych miastach ceny działek zdrożały o połowę w stosunku do 2021 roku
Biorąc jednak pod uwagę tempo wzrostu cen w 2021 roku, średni spadek cen w ostatnich jego tygodniach w porównaniu do listopada 2021 roku nie spowodował, że wróciły one do poziomu sprzed dwóch czy trzech lat. Najbardziej zdrożały niewielkie działki: do 8 arów oraz w przedziale 8 – 12 arów. Przykładowo, we Wrocławiu zmiana rok do roku w pierwszej kategorii wyniosła 38 proc., a nieco większe działki zdrożały w 2021 roku o 32 proc. w stosunku do 2020 roku. W Lublinie mniejsze działki zdrożały o 19 proc., ale te o wielkości 8 – 12 arów aż o 76 proc.
Dużo mniejsze podwyżki objęły Warszawę. Mniejsze działki zdrożały o 17 proc., a większe o 26 proc. W Poznaniu mniejsze działki zdrożały praktycznie o 100 proc., a większe – zaledwie o 20 proc. Jak widać, każde miasto rządzi się swoją specyfiką.
Pośrednicy po raz kolejny przyjrzeli się rynkowi nieruchomości
O niesłabnącym zainteresowaniu zakupem działek budowlanych świadczą również wyniki badaniu nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami organizowanym cokwartalnie przez portal Nieruchomosci-online.pl we współpracy z ekspertami z Centrum Badawczo-Rozwojowego przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Wynikiem analizy jest Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON) – pierwszy barometr koniunktury rynku nieruchomości bazujący na opinii reprezentatywnej grupy pośredników. Celem regularnie przygotowywanego wskaźnika INPON jest budowanie źródła najrzetelniejszej informacji o poszukujących i sprzedających.
W badaniu uwzględniono 8 subindeksów dla różnych kategorii nieruchomości (np. mieszkania na sprzedaż, domy na sprzedaż, mieszkania najem). Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami w IV kwartale 2021 r. przyjął wartość 57,98. Zgodnie z metodyką wartość powyżej 50 wskazuje na dobrą sytuację na rynku, która utrzymuje się kolejny kwartał z rzędu – chociaż w porównaniu z III kwartałem 2021 r. wartość INPON spadła o 3,32 pkt.
To może Cię zainteresować: Sprzedaż nieruchomości online bez pośrednika? To możliwe!
Działki budowlane to „najgorętszy towar na rynku”
Najwyższą wartość w omawianym okresie osiągnął subindeks sprzedaży działek budowlanych (64,8 pkt.) – dotyczy go również najmniejsza zmiana wartości w porównaniu z III kw. Można zaryzykować kolokwialne stwierdzenie, że działki budowlane są „najgorętszym towarem na rynku”.
Odczyt indesku nastrojów pośredników po IV kwartale 2021 (źródło: www.nieruchomosci-online.pl)
Pośrednicy, którzy wzięli udział w badaniu, spodziewają się, że zainteresowanie działkami będzie się utrzymywało na dotychczasowym poziomie. Uproszczenie przepisów dotyczących budowy domów jednorodzinnych do 70 m kw. (tzw. domy bez pozwolenia) mogą dodatkowo zachęcić kupujących do nabycia działki. Nie będzie to jednak masowy ruch, gdyż przy obecnych cenach materiałów budowlanych zbudowanie nawet niewielkiego domu jest dużym obciążeniem finansowym.