Dodaj ogłoszenie
Jak sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego działki?
| 8 minuty czytania

Jak sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego działki?

Agnieszka Szczepanowska

Agnieszka Szczepanowska

Zanim kupisz działkę, zapoznasz się z całym szeregiem dokumentów. Prawda? Jesteś przecież rozsądnym inwestorem i nie chcesz kupować kota w worku. Ważnym elementem takiej dokumentacji jest MPZP. Dowiedz się, jak sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego działki. A przy okazji zobacz, jak możesz z jego pomocą uniknąć wtopienia pieniędzy w ziemię i kupić dokładnie takie grunty, jakich potrzebujesz.


Czym jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego?


Pojęcie studium uwarunkowań i kierunków wprowadziła Ustawa z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym. Studium opisuje obecny stan gospodarczo-społeczny gminy i warunki, jakie są niezbędne dla jej rozwoju. Oprócz tego znajdują się w nim kierunki rozwoju, które obierają samorządy lokalne na podstawie przeprowadzonej analizy. Studium jest brane pod uwagę przy sporządzaniu m.in. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.


Jakie są różnice między studium a planem miejscowym?


Studium jest przyczyną, a plan miejscowy skutkiem. MPZP to akt prawa miejscowego. Określa się w nim reguły, które umożliwiają osiągnięcie zaplanowanych etapów rozwoju gminy przy jednoczesnym zachowaniu ładu przestrzennego oraz ochrony środowiska. Plan zakłada więc optymalne wykorzystanie gruntowych zasobów gminy. Jest on przyjmowany w formie uchwały rady gminy jako część tekstowa oraz załącznik graficzny.


Wgląd do MPZP umożliwi Ci zrozumienie, jakie jest przeznaczenie działki. Dowiesz się dzięki niemu, co możesz na niej zbudować. Określisz również, co może powstać w najbliższej okolicy. A tym samym unikniesz sytuacji, w której budujesz dom jednorodzinny, a za kilka lat patrzysz z bólem serca, jak po drugiej stronie ulicy rośnie w oczach fabryka.


Jak sprawdzić MPZP działki?


W Buylando.io nie będzie to wymagać wielkiego zachodu. Wystarczy, że odnajdziesz właściwą ikonkę w lewym dolnym rogu mapy. Przypomina ona trzy nakładające się na siebie kwadraty lub, mówiąc językiem grafików, warstwy. Po najechaniu na nią zobaczysz dodatkowe opcje widoku. Zaznaczasz okienko przy haśle „plan zagospodarowania". I patrzysz, jak mapa zmienia się w tajemnicze, kolorowe kwadraty z dziwnymi symbolami literowymi.


Tak właśnie wygląda MPZP. W pierwszej chwili – przerażająco. Nie martw się, zaraz dowiesz się, jak należy rozumieć to, co właśnie widzisz.


Jak czytać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?


Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że każda działka ma określony kolor. W MPZP przyjęta jest jednorodna kolorystyka, która obowiązuje na terenie każdej gminy. Poniżej znajdziesz kolory, oznaczenia literowe i przeznaczenie działek. • jasnobrązowy (MN) – zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna

 • ciemnobrązowy (MW) – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna

 • zielone i czerwone pasy (US) – tereny sportu i rekreacji

 • czerwony (U) – zabudowa usługowa

 • czerwone i ciemnoszare pasy (UC) – obiekty handlowe o powierzchni od 2000 m2

 • żółty (R) – tereny rolnicze

 • żółte i jasnobrązowe pasy (RM) – zabudowa zagrodowa

 • żółte i czerwone pasy (RU) – tereny pod obsługę produkcji rolnej

 • fioletowy (P) – obiekty produkcyjne, składy i magazyny

 • fioletowy (PG) – obszary górnicze

 • ciemnozielony (ZN) – tereny zielone, które obejmuje ochrona przyrody

 • ciemnozielony (ZL) – lasy

 • zielony (ZC) – cmentarze

 • zielony (ZD) – ogródki działkowe

 • zielony (ZN) – zieleń urządzona (parki, zieleń przy zabytkach i innych obiektach budowlanych)

 • zielone pasy na tle opisującym przeznaczenie (ZZ) – zagrożenie powodziowe na terenach

 • jasnoniebieski (WS) – wody powierzchniowe śródlądowe

 • jasnoniebieski (WM) – wody powierzchniowe morskie

 • biały (KD) – drogi publiczne

 • jasnoszary (KDW) – drogi wewnętrzne

 • ciemnoniebieski (KW) – szlaki wodne

 • ciemnoszary – tereny infrastruktury technicznej przeznaczone dla elektroenergetyki (E), wodociągów (W), gazownictwa (G), kanalizacji (K), telekomunikacji (T), ciepłownictwa (C), gospodarowania odpadami (O)


To wszystko. Korzystając z powyższej listy możesz jasno określić, pod jaką zabudowę jest przeznaczona działka, którą oglądasz. Dowiesz się również, jakie są plany zabudowy okolicznych terenów.

To może Cię zainteresować: Zamieszkaj w okolicy Węgorzewa. Działki na sprzedaż w gminie Węgorzewo.


Wypis i wyrys z MPZP. Do czego jest to potrzebne?


Wiesz już, jak sprawdzić MPZP działki oraz jak go rozumieć. Masz więc wstępne informacje na temat tego, czy warto w ogóle poszukiwać większej ilości informacji o danych gruntach. Wiele z nich odrzucisz już na tym etapie. Te, które będą wyglądać obiecująco, powinny Cię skłonić do postarania się o wypis i wyrys z MPZP w urzędzie miasta lub gminy.


Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy masz już na oku projekt nieruchomości, którą chcesz tu postawić. W części tekstowej MPZP znajdziesz dokładnie opisane warunki, jakie musi spełniać budynek postawiony w tej gminie na działce określonego typu. Rada gminy mogła uchwalić w tym dokumencie takie szczegóły, jak wymagane nachylenie dachu, maksymalna ilość kondygnacji czy wysokość obiektów. Przed zakupem działki koniecznie poznaj te dane i porównaj je z projektami, które najbardziej Cię pociągają.

To może Cię zainteresować: Grunt rolny może okazać się żyłą złota.


Kiedy trzeba poprosić gminę o decyzję o warunkach zabudowy?


Niestety może się okazać, że Twoja działka nie jest objęta miejscowym planem. Czy oznacza to, że wówczas możesz postawić na niej wszystko? Nie. W naszym kraju nie ma mowy o samowoli budowlanej. Zanim cokolwiek postanowisz, będzie trzema uzyskać warunki zabudowy. Wniosek o ich wydanie złożysz w urzędzie gminy lub miasta – tak samo, jak w przypadku wypisu i wyrysu z MPZP.


Niestety czas oczekiwania na wydanie WZ może trwać nawet 12 miesięcy. Z tego względu najlepiej jest, gdy uprzednio zadba o taki dokument sprzedający.

Oceń artykuł
Buylando Newsletter

Chcesz wiedzieć więcej?

Dołącz do newslettera

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z nowymi ofertami i aktualnościami na naszym blogu

Formularz kontaktowy

Zamknij

Wypełnij formularz Oddzwonimy do Ciebie!

Śpieszy Ci się? Zadzwoń do konsultanta

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń

+48 796 787 167

Szukasz działki w konkretnej lokalizacji?

Znajdziemy ją dla Ciebie!

Skontaktuj się z nami

Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą w celu znalezienia odpowiedniej oferty.

Zamknij